CZ / ENG

Všímáme si

Přišli s kůží na trh

V břevnovské galerii Kuzebauch si můžete užít šálek vonící kávy i letmý dotek vlny himálajského jehňátka. Adventní trh tam potrvá do pátku 20. prosince. Materiály vystavených a prodávaných artefaktů jsou rozmanité, stejně jako příběhy jejich výrobců, užité materiály i technologie.

Přišli s kůží na trh
Zavřít Hra popela, hlíny, minerálů a lidské ruky.

Nehty zbroušené od hlíny, rozvážný krok a nůše plná misek na čaj a rýži. Na materiO market v pátek před otevřením dorazil z Klikova hrnčíř Martin Hanuš a na stůl vyložil své výtvory. „Kdybych je pohodil někde v lese, tak si obyčejný člověk nevšimne, že tam leží.” podotýká k jejich přírodnímu vzezření. O to víc se hliněné misky vyjímají v moderním prostoru kavárny a galerie. Každý v místnosti si na ně chce sáhnout, přivonět. Křemen, živec, popel. Kamenina, červenice. Martin Hanuš vypráví, jak dlabal jíl, ze kterého je vyrobena jedna z misek na stole. Jíl pochází ze štoly ležící v pohoří Džbán pod kopcem Pravda. „Jestli mám umřít pod kopcem, tak umřu. Nemá smysl se tím stresovat,” povzbuzoval se Hanuš v nezabezpečené štole. A vyšlo to.

Další vystavující, Petr Novák, nikam dlouze neputoval. Bydlí nedaleko galerie a také inspirace k nabízeným výrobkům ho přepadla přímo na Břevnově. Když narazil v novinách na záběry z krypty objevené pod Pražskou loretou, uchvátil ho kostlivec na sloupku hrobky, který připomíná umění dobré smrti. Petr Novák si ho vyřezal a natiskl na poznámkové bloky z recyklovaného papíru, které vlastnoručně vyrábí ve své dílně. Zvláštní metoda ručního tisku se na břevnovský kopec dostala z muzeí severních Čech. Na svých výrobcích ji předvádějí Jan Slivka a Ondřej Zatloukal ze studia Calico. Navázali na dnes již zaniklou metodu kartounového tisku, která se v minulosti používala v manufakturách na potisk bavlněných látek. Půvabné vzory z první poloviny 18. století a doby artdeca zdobí sérii vystavených vánočních papírů, desek, tubusů i zápisníků.

Mezitím se tenké mísy vyrobené z chladného stříkaného betonu potkávají s vlnou himálajských jehňátek, ze které jsou vyrobené jemné šály. Jana Kábrtová z ateliéru Maxima Velčovského přiváží panáky, které vypálila doslova z akademické půdy – vykopané na dvoře UMPRUM. Ideální na přípitek po promoci.

Tvar sklenic od studia LLEV má zase jinou přidanou hodnotu - spolehlivě ukáže, jestli jste si nalili jednu deci nebo dvě. V břevnovské galerii Kuzebauch zažijete i setkání deštníku a šicího stroje s neviditelnou rukou trhu. „Je to zvláštní. Dnes je tolik možností, jak trávit čas, až se divím, že má někdo ještě chuť si něco koupit,“ prohlásil hrnčíř Hanuš krátce před tím, než vyrazil s prázdnou nůší zpátky domů. Po klapnutí dveří se ke stolu s vyloženou keramikou stáhly všechny ruce v domě. Některých výrobků, zdá se, nebude pro všechny zájemce dostatek.   

2. - 20.12. 2013, Café a Galerie Kuzebauch
Říčanova 19, Praha 6
Otevírací doba: Po - Pá 14:00 - 21:30, So - Ne 11:00 - 19:00

text: Tereza Lišková, foto: Tomáš Princ

 

2. 12. 2013 (09:00)

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.