Všímáme si
Novou dominantou Ostravy je nekonečná spirála od Josefa Pleskota
Výška 77,7 metrů, obestavěný prostor 1270 m³, náklady 56 milionů korun a jméno podle nejrychlejšího muže světa – Bolt Tower. To je nová nástavba Vysoké pece č. 1 v industriálním areálu Dolních Vítkovic z dílny architekta Josefa Pleskota.
Vysoká pec č. 1, ve které se dříve tavilo železo, sahala původně do výšky 63,6 metrů. S ideou přidat peci nástavbu přišel dvorní architekt Dolní oblasti Vítkovice Josef Pleskot před čtyřmi lety. Nyní je Bolt Tower novým nejvyšším geografickým bodem v Ostravě – tyčí se do výšky 345 metrů nad mořem. Návštěvníci se tu rozhlédnou po okolí z téměř osmdesáti metrů, přejdou adrenalinovou lávku či posedí v kavárně.
(Foto: Jiří Zerzoň)
Vestavěná prosklená válcová nástavba slouží jako vyhlídková věž s více účelovými prostory. Pevné jádro nástavby je z oceli a nachází se v něm výtah, točité schodiště i toalety. Kolem skleněného válce, jenž má podstavu devatenáctihranného mnohoúhelníku, se obtáčejí v šestiprocentním sklonu vnější lávky spojující jednotlivé úrovně. To vše propojuje a pohromadě drží soustava nosníků, podpěr, lanek a táhel, které dodávají věži konstruktivistický vzhled.
Pohled z vyhlídkové plošiny Bolt Tower na areál Dolních Vítkovic.
Nástavba Vysoké pece symbolizuje oheň, který vzplál nad pecí, když se produkoval velký objem vysokopecního plynu. Architekt se inspiroval například avantgardní Věží třetí internacionály od Vladimira Tatlina či slavným Nekonečným sloupem uznávaného sochaře a fotografa rumunského původu Constantina Brancusiho.
Kolem podstavy devatenáctihranného mnohoúhelníku se obtáčejí vnější lávky spojující jednotlivé úrovně, které drží pohromadě soustava nosníků, podpěr, lanek a táhel.
Projekční přípravy začaly roku 2011 a trvaly dva roky. Samotná realizace probíhala pouhých deset měsíců, od června 2014 do dubna letošního roku. Na název nově otevřené nástavby vypsalo sdružení Dolní oblast Vítkovic soutěž. Z více než tisíce návrhů byl pak vybrán právě Bolt Tower (který můžeme přeložit jako „šroubovice“). Dne 24. května věž před ostravským závodem Zlaté tretry navíc osobně pokřtil i jamajský atlet Usain Bolt.
„Je to nekonečná spirála, symbol dynamiky, prosperity a vztahu k něčemu víc, nejen k materiální podstatě člověka,“ říká o stavbě architekt Josef Pleskot. (Foto: Jiří Zerzoň)
Nástavba Vysoké pece č.1 není prvním projektem světoznámého architekta Josefa Pleskota v Ostravě. Od roku 2010 se podílel na několika místních stavbách. Ať už šlo o metamorfózu vysoké pece, konverzi plynojemu na multifunkční halu Gong, novostavbu Svět techniky nebo o rekonstrukci bývalých šaten Dolu Hlubina na klub Heligonka.
Debata s Josefem Pleskotem o budoucnosti areálu Dolních Vítkovic na letošním festivalu Colours of Ostrava v budově Svět techniky.
(Foto: Jiří Zerzoň)
25. 8. 2015 Text a fotografie: Kateřina Hendrychová, Úvodní foto: Jiří Zerzoň
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?