Všímáme si
Nadace LOEWE oceňuje práci uměleckých řemeslníků. Letos zvítězil dřevosoustružník
Nová mezinárodní cena LOEWE Craft Award má vyzdvihnout dokonalost a umělecké aspekty moderní řemeslné výroby. Letošní ročník vyhrál umělecký soustružník Ernst Gamperl, odborná porota ho vybrala ze čtyř tisíc přihlášených. Uzávěrka přihlášek do druhého ročníku soutěže je 31. října 2017.
„Řemeslo je podstatou LOEWE. Jsme dům řemesla v nejčistším slova smyslu, v tom tkví naše modernost. Řemeslo bude vždy relevantní,“ říká kreativní ředitel nadace Jonathan Anderson. Odkazuje tím i k historii – jméno LOEWE je od poloviny 19. století spjato se založením řemeslného družstva. Později značka proslula svým luxusním módním zbožím a doplňky z kůže.
První oceněný umělec Ernst Gamperl pracuje se dřevem. Vyučil se truhlářem, srdcem jeho práce je však specifická část tohoto řemesla – soustružení. Nepolíben jakýmkoliv vzděláním a zkušeností se soustružnickou prací sice prošel dlouhou cestu, ale nebyl omezen vštípenými přístupy a podařilo se mu za roky práce vyvinout s tímto nástrojem osobitý styl a projev. „Za dvacet let praxe jsem se naučil, že výsledný objekt vzniká dialogem. Materiálu nemůžu vnutit jakoukoliv podobu, respektuji jeho vlastnosti,“ popisuje Gamperl. Dříve soustružil nahrubo z čerstvého dřeva a po dlouhém schnutí objekty dokončoval, nyní je zpracovává celé z mokrého materiálu. Vypráví nejen o své práci, ale o desetiletích a stoletích práce, kterou na stromě odvedl déšť, vítr, půda a počasí. „Ztotožňuji se s citátem architekta Louise I. Khana, který řekl: „Zeptej se dřeva, čím chce být.“
Dubová socha podle oceněného soustružníka Ernst Gamperl (Zdroj foto: Axel Pairon Gallery)
Do prvního ročníku soutěže se přihlásily zhruba čtyři tisíce umělců z pětasedmdesáti zemí světa. Nadace avizuje potřebu rozšiřovat povědomí o své práci mezi další řemeslníky a naléhavě zve k účasti pro příští rok. Přihlášená díla by měla spadat do oblasti užitého umění, jako je keramika, knihařská vazba, smaltovaná výroba, šperky, kov, nábytek, kůže, textil, sklo, papír, dřevo a podobně. Dílo by mělo být jedinečné, vytvořené ručně nebo částečně ručně v posledních pěti letech a mělo by mít umělecký přesah. Nadace připraví v Londýně vítězi a finalistům výstavu s doprovodným katalogem a vítěz získá neobvykle štědrý příspěvek na svou práci v hodnotě 50 000 eur.
Soukromá kulturní Nadace LOEWE byla založena v roce 1988. U jejího zrodu stál Enrique Loewe Lynch. Dnes nadace funguje pod vedením jeho dcery Sheily Loewe. Posláním nadace je propagovat tvořivost, vzdělávací programy a chránit dědictví v oblasti poezie, tance, fotografie, umění a řemesel. Nadace LOEWE podle svých prohlášení usiluje o uznání a podporu uměleckých řemeslníků jakéhokoli věku a národnosti. Zásadní je, aby dokázali vytvářet neobyčejně krásné předměty. Porota vybírá a oceňuje práce, které reinterpretují tradiční řemeslné poznatky, dodávají jim relevanci v dnešní době a odrážejí osobní jazyk tvůrce a odlišnou ruku. Nadace získala Zlatou medaili za zásluhy ve výtvarném umění, nejvyšší poctu udělenou španělskou vládou v roce 2002.
V tuzemském prostředí nás během září čeká u příležitosti národního zahájení Dnů evropského dědictví každoroční udílení titulů Nositel tradice lidových řemesel. Od roku 2001 je uděluje ministr kultury České republiky. Ocenění řemeslníci, kteří udržují znalost tradičních výrobních postupů našich předků, obdrží diplom a odměnu ve výši 50 000 Kč.
Text: Kateřina Zvelebilová, Úvodní foto: Bernhard Spoettel
31. 8. 2017
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?