Všímáme si
Mají vizi. Kdo je podpoří, získá na oplátku vibrátor, šperk, knihu i zážitek
Bývalá papírna Perla se pomalu mění v novou Národní galerii, setkání studentů a etablovaných umělců Seš-lost anebo podpora další erotické hračky od designérky Anny Marešové. Všechny tyto tvůrčí počiny se obracejí k lidu a vtahují ho do hry. Daří se to?
Kousek za Prahou ve Vraném nad Vltavou v objektu opuštěné papírny funguje soběstačná komunita Perla. Na břehu řeky roste „nové město těch, kdo tvoří“, najdete v něm novou Národní galerii, kavárnu a tvůrčí zázemí. Ivan Mečl, který rozlehlé haly papíry osídlil jako první, vyzývá i k založení nového Národního divadla. Vítáni jsou ale i další obyvatelé různorodých profesí, kteří chtějí ke kultuře přistupovat mimo hlavní proud. K dispozici jsou prostory pro ateliéry, studia, kanceláře, dílny, větší provozy i obchody.
Neziskový spolek, který ideu Perly formálně zaštiťuje, nežádá o granty ani státní podporu. „Nechceme se hned na začátku utopit v jejich podmínkách a požadavcích, ale uchovat si svobodnou mysl i jednoduchou organizaci, která se doposud osvědčila nejlépe,“ vysvětlují iniciátoři veřejné sbírky Gábina Náhlíková a Ivan Mečl. „Perlu již téměř rok budujeme na principech dobrovolné práce, materiálních darů a zatím především vlastních finančních příspěvků.“ Kdo chce přispět, může poslat libovolnou částku na bankovní účet. Za příspěvek nad 500 Kč se může dárce těšit na kávu v nově otevřené kavárně či knihu z nakladatelství Divus.
„Perla není další krátkodobý gentrifikační projekt, ale město s budoucností vytvářenou svými obyvateli,“ říkají jeho iniciátoři. (foto: Divus Perla)
O finanční podporu žádá i umělecký festival Seš-lost. Jako odměnu nabízí šperky i ubytování během festivalu. „Pro všechny absolventy je vpád do tvrdé reality nelehkou překážkou a ne každému se poštěstí vydělávat si tím, co skutečně vystudoval a co ho baví. Co se týče umění, platí to dvojnásob,“ říká šperkařka a zakladatelka festivalu Eliška Lhotská. „Živit se uměním, to chce odvahu, otevřenou mysl a často také dobré kontakty. Proto jsou hlavním předmětem festivalu absolventi vysokých uměleckých škol, na jejichž bedrech leží budoucnost českého umění. Festival má podpořit umělce na nesnadném startu jejich kariéry, dodat jim potřebné sebevědomí a naučit adekvátně ocenit sebe i svou práci.“ Setkání studentů, absolventů a etablovaných umělců se odehraje 26. až 28. června v Železném Brodě.
Kdo na organizaci festivalu přispěje, může na oplátku získat například brož. Eliška Lhotská oslovila osm osobností české umělecké scény, které pro festival vytvořili limitovanou kolekci šperků. Šperky navrhoval například finalista ceny Jindřicha Chalupeckého Richard Loskot i její laureát Mark Ther, světoznámý sklář Zdeněk Lhotský, sochaři Michal Cimala a Čestmír Suška, designér Jakub Berdych, kurátor, pedagog a novinář Adam Štěch nebo módní novinářka Veronika Ruppert. Podle každého návrhu vzniklo pouze padesát kusů, ceny jednotlivých šperků nepřesují 1 500 korun. K mání jsou pouze do 20. června.
Náušnici s kapku krve podle návrhu Marka Thera nabízí jako odměnu za finanční podporu organizátoři festivalu Seš-lost. (foto: Tereza Ondrušková)
Veřejnou podporu věcí budoucích lze pojmout i ve stylu designérky Anny Marešové, která do vod internetu vstoupila se svou značkou erotických a masážních pomůcek Whoop.de.doo. Její diplomová práce na Fakultě umění a designu univerzity v Ústí nad Labem proběhla médii, zaujala širokou veřejnost a oceněna byla Národní cenou za studentský design. Anna se rozhodla, že nezůstane u návrhu, a pustila se do výroby – sama, bez investorů či marketingových firem. Minulý rok uvedla na trh svůj první produkt –Venušiny kuličky. Nyní plánuje výrobu nového vibrátoru, který již existuje ve formě funkčního prototypu. Vibrátor i Venušiny kuličky si je možné „předplatit“ skrze portál Indiegogo, na který Marešová láká svůdným sloganem „Vrňte s námi o letošních Vánocích.“
„Chtěla jsem najít hranici mezi erotikou a medicínou a přivést na svět kvalitní produkt ve všech směrech,“ říká Anna Marešová. (foto: Whoop.de.doo)
Na stejném portále nyní žádá o podporu i tým Španělů, kteří vyvíjejí alternativní větrnou elektrárnu bez lopatek Vortex Bladeless. Kdo je podpoří, může si s nimi skočit třeba padákem. Na nejznámějším světovém crowdfundingovém portálu Kickstarter nyní hledá podporu i Češka Zuzana Cabejšková, která přichází s ekologicky šetrnou lahví ZAZA, která může z pití kohoutkové vody udělat trendy záležitost.
Zhruba polovinu materiálu potřebného na výrobu ZAZA Bottles tvoří polymery na rostlinném základě. (zdroj: zazabottles.com)
Komunitní vybírání peněz na podniky nejrůznějšího typu se u nás těší značné popularitě. Ve světě českého crowdfundingu drží rekord Dan Přibáň a jeho trabantová výprava, na kterou na internetu vybral 2,8 milionu korun, což byl pětinásobek původně požadované částky. Bohaté podpory se dočkala i nová pražská kulturní scéna Jatka 78 nebo drobnější podnik Otevřené šicí dílny č. 8 v Holešovicích. Před dvěma lety lidé podpořili cestu mladých malířek do mongolské stepi. Letos v pozměněné sestavě a počtem odměn, který je podle údajů na portálu HitHit rekordní, žádají malířky z ateliéru ArtIn o podporu cesty za obrazy znovu. Jako odměnu nabízejí například sušené maso, knihu mongolských pohádek i obrazy.
„Cestami se měníme, v obrazech o tom přinášíme zprávy a věříme, že tím můžeme změnit svět okolo nás," říkají členky ateliéru ArtIn putující na východ. (ilustrace: ArtIn)
Portály HitHit, Indiegogo nebo Kickstarter jsou jednou z možností, jak do financování tvůrčího záměru zapojit známé a širší veřejnost. Ne vždy je ale třeba hledat prostředníka, jak ukazuje uskupení lidí kolem Perly, kteří jednoduše zveřejnili číslo účtu svého spolku. Když se crowdfunding objevil před pár lety na českém internetu poprvé, řada skeptiků mu moc růžovou budoucnost nepředpovídala. Zatím se ale zdá, že se mu v českých podmínkách daří.
3. 6. 2015 Text: Kateřina Zvelebilová, úvodní foto: archiv festivalu Seš-lost
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?