Všímáme si
Kolín je první: ukazuje krásu hmoty a dílo Jana Kubíčka
Tento týden, v pondělí 25. července, bylo na Husově náměstí v Kolíně slavnostně odhaleno dílo předního českého konstruktivisty, kolínského rodáka Jana Kubíčka. Realizace jeho vize se ujal uznávaný architekt Zdeněk Fránek, děkan Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci.
-
Kolín je první: ukazuje krásu hmoty a dílo Jana Kubíčka
-
První objekt Jana Kubíčka ve veřejném prostoru se letos dočkal odhalení i díky vstřícnému přístupu kolínských úřadů
-
Spočinutí v konstruktivistickém stylu
-
Jan Kubíček je známy především jako malíř, vytvořil ale i řadu trojrozměrných objektů ( v roce 2014 je vystavila Galerie Kuzebauch)
-
Profesora Zdeňka Fránka přizval ke spolupráci sběratel Kubíčkových děl Tomáš Benák
Před třemi lety zesnulý výtvarník Jan Kubíček je známý jako fotograf, grafik, ilustrátor, a především malíř. Realizaci umělcovy vize inicioval, zorganizoval a zaplatil dlouholetý sběratel Kubíčkova díla Tomáš Benák. K realizaci přizval architekta Fránka. Díky podpoře kolínského starosty Víta Rakušana a úřadů se podařilo záměr naplnit bez průtahů a byrokratických obtíží. Vybudování základů pro objekt a úpravu okolí zajistilo na své náklady město. Je to už několikátý počin, kterým vedení radnice v posledních letech splácí svůj dluh vůči významným rodákům, mezi které patří arciopat břevnovského kláštera Anastáz Opasek, fotograf Jan Sudek či výtvarník Jiří Balcar.
Samotný objekt vznikl na základě okótované kresby. Z umělcovy pozůstalosti, která obsahuje podobných kreseb více, ji vybral Zdeněk Fránek. Zvolil i měřítko a konkrétní kolínskou lokalitu. Posléze dohlédl na výrobu objektu. Zhotovení měla na starost rodinná zámečnická firma Václava Svobody ze Ždírce u Havlíčkova Brodu. Svoboda, jehož práce se těší věhlasu, spolu se svým synem pracuje i pro jiné umělce, zhotovuje například objekty Karla Malicha. Architekt Fránek po obdivné řeči o Kubíčkově dílu, kterou pronesl u příležitosti slavnostního odhalení objektu, podotkl, že kdo neocení sílu Kubíčkova moderního myšlení, může objekt použít jako prolézačku. Objekt je totiž ze silného plechu. Lidé si na něj mohou sedat i stoupat.
Hmota objektu se čtvercovou základnou se chová podle jasných pravidel – dle umělcovy vize hledá výraz a tvar
Obrazy Jana Kubíčka vlastní řada galerií v Česku i v zahraničí. Někde mají i jeho trojrozměrné práce určené do interiéru a ve Švýcarsku je podle jeho návrhu zpracován bazén v jednom soukromém objektu. Kolín se ale stává vůbec prvním městem, kde se třírozměrná realizace umělcovy vize stala součástí veřejného prostoru. Naplňuje se tak představa, kterou výtvarník zapsal do jednoho ze svých deníků: „Věci, které jsem v posledních letech vyvíjel, spěly svou formou i podstatou již daleko více k formě architektonicko-plastické než k obrazu závěsného typu. Jejich vlastním smyslem a funkcí by tedy mělo být začlenění a prolnutí do dalších větších architektonických forem či souvislostí.“
Kubíčkovo dílo představily v posledních třech letech například Galerie hlavního města Prahy, Angermuseum v Erfurtu a Muzeum Leopolda Hoesche v Dürenu. V současné době vystavuje jeho kresby a obrazy Galerie Jana Kubíka v Litomyšli. Výběr jeho autorských fotografií ze sbírky Uměleckoprůmyslového muzea je k vidění v Galerii Josefa Sudka v Praze.
Text: Tereza Lišková, foto: archiv art.jankubicek.cz
29. 7. 2016
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?