Obrazem
Čeští návrháři pověsili u řeky Temže šaty na strom hojnosti
Náhle spatříte strom hojnosti, visí z něj chlupaté pestrobarevné šaty, průhledné plédy i džínové obleky. Na hlavu si nasadíte klobouk podivuhodného tvaru. K dotyku vás bude lákat fetišistické spodní prádlo. Přelud? Ano, právě teď je k vidění na londýnské přehlídce International Fashion Showcase 2016. Studenti a čerství absolventi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) vystavují ve společné expozici Last Fata Morgana. V čele s kurátorem Pavlem Ivančicem vyhráli hlavní ocenění přehlídky.
-
Čeští návrháři pověsili u řeky Temže šaty na strom hojnosti
-
Z expozice v londýnském Somerset House (foto: Lucie Desmond)
-
Konceptuální šperky Markéty Kratochvílové v Londýně. (zdroj foto: Czech Centre London)
-
Z kolekce Moniky Krobové (zdroj foto: archiv london.czechcentres.cz)
-
Pohyb materiálu podle Filipa Jakaba (zdroj foto: london.czechcentres.cz)
-
Pastva pro oči i ruce od Terezy Rosalie Kladošové (foto: Karin Zadric)
-
Tereza Porybná a Pavel Ivančic s cenou. (zdroj foto: Czech Centre London)
„Tímto vítězstvím se nám podařilo zařadit Českou republiku zpátky na mapu módního světa,“ říká Pavel Ivančic, český návrhář, absolvent prestižní londýnské školy Central Saint Martins a vedoucí Ateliéru módní tvorby na UMPRUM. Vítěze vybrala porota složená z expertů pohybujících se v módním průmyslu. V jejím čele stála stylistka Sarah Mower. „Porota se jednomyslně shodla na tom, že česká instalace si ocenění zaslouží,” uvedla Mandi Lennard, členka poroty a zakladatelka módní agentury Mandi’s Basement. „Zaujala nás čistota instalace, ale i práce jednotlivých designerů.”
Přehlídka probíhá coby oficiální doprovodná akce k London Fashion Weeku od 19. do 23. února. Osmdesát návrhářů ze čtyřiadvaceti zemí se sešlo v prostorách majestátního Somerset House u řeky Temže. Jejich společným tématem je utopie. Českou tvorbu bude reprezentovat Antonín Šimon, Karolína Juříková, Tereza Rosalie Kladošová, Markéta Kratochvílová, Monika Krobová, Sofya Samareva a Filip Jakab. Poslední čtyři zmiňovaní jsou letos nominováni na cenu Czech Grand Design.
„Chceme vyjádřit pohled na módu jako vidinu lepšího světa, kde rovnoprávnost, tolerance a svoboda patří mezi základní lidské hodnoty,” vysvětluje Pavel Ivančic. Klíčovým kritériem pro výběr autorů vystavovaných kolekcí byla podle Ivančice jejich schopnost vystihnout myšlenku skrze bezprostřední styl, experimentální přístup a cit pro inovaci. Podle jeho slov byla důležitá i široká znalost krejčovství a textilní tvorby.
Utopická vize gendru od Markéty Kratochvílové, která zdůrazňuje vztah mezi ženským tělem a šperkem.
Textilní příspěvek Antonína Šimona, který se často inspiruje v prostředí subkultur.
Návrh společné expozice vytvořil student produktového designu Aleš Kachlík. Odborným garantem londýnské expozice je návrhářka Liběna Rochová. Součástí výstavy je i workshop pro veřejnost zaměřený na současnou výšivku a tkaní. Názorové pole rozšíří diskuse o aktuální situaci na poli módního průmyslu ve střední Evropě.
Čeští návrháři se představí na této akci již potřetí. Zasloužilo se o to i České centrum v Londýně, které se propagaci české módy dlouhodobě věnuje. „Rádi se podílíme na projektech, ve kterých se propojují různé umělecké žánry a obory. Tato přehlídka je nádherná, rozmanitá, odvážná, nápaditá a plná radosti,“ uzavírá ředitelka Českého centra v Londýně Tereza Porybná. „Letošní vítězství nás příjemně překvapilo. Je to pro nás motivace dále systematicky pokračovat v podpoře mladých českých designerů ve Velké Británii," dodává. Od konce dubna bude oceněná výstava v rozšířené podobě k vidění v pražské Galerii Smečky.
Sofya Samareva vytváří z účesů klobouky a z klobouků účesy.
Karolína Juříková má za sebou spolupráci u věhlasného módního návrháře Bernharda Willhelma ve Vídni i několikaměsíční pobyt u studia Camper na Mallorce.
Filip Jakab sbíral zkušenosti i v nekonvenčním britském studiu Meadham Kirchhoff.
V kolekci Terezy Rosalie Kladošové se snoubí zručnost a humor.
19. 2. 2016 Text: Tereza Lišková, foto: Karin Zadrick (z katalogu k výstavě), na úvodní fotce klobouk – Sofya Samareva, aktualizováno 23. 2. 2016
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?