CZ / ENG

Všímáme si

Atelier Holcnerova: architektonické proměny na nejzápadnějším cípu evropy

Příliv svěžího portugalského vánku přináší do svých projektů česká architektka Lenka Holcnerová, která se usídlila v Lisabonu, městě neodmysliteně spjatém s námořnictvím a mořeplavectvím. Ať už jde o řeku Tejo nebo Atlantický oceán, vodní element je přítomný v celém městě, v jeho historické i současné architektuře.

Atelier Holcnerova: architektonické proměny na nejzápadnějším cípu evropy

Text: Kateřina Kostková • Foto: Lucie Kirchnerová


Lenka Holcnerová vystudovala Fakultu architektury VUT v Brně. V roce 2008 se přestěhovala do Lisabonu a absolvovala studijní stáž na tamní Univerzitě Lusíada. Následovaly pracovní příležitosti na mezinárodních projektech v Rovníkové Guinei, kde společně s portugalskými a španělskými architekty zpracovávala pro tamní vládu projekt sociálního bydlení. „Pracovali jsme v ateliéru jedné španělské firmy, ta ale měla vedení v Madridu a náš tým v Lisabonu měl takovou uvolněnou pracovní morálku. Na začátku týdne inženýři narýsovali pár plánů a ke konci týdne se chodilo plachtit na moře. To mě později také ovlivnilo. Díky časové nenáročnosti jsem tou dobou začala dělat své vlastní projekty,” hovoří o pracovních začátcích architektka. Ve své diplomové práci se zabývala možnostmi získávání energie z pohybu oceánu a jejím následným využitím ve městech. Za téma práce získala možnost krátce přednášet v předmětu Ekologie pro architekty na Pratt Institute v New Yorku. Po návratu do Lisabonu se stala autorizovanou architektkou v portugalské komoře architektů. V roce 2015 založila v Lisabonu Atelier Holcnerova, který se zabývá především rekonstrukcemi, projekty s obnovitelnými zdroji energie a pořádáním výstav.

Atelier Belém, víceúčelový open-space byl prvním prostorem pro Atelier Holcnerova, dnes slouží jako výtvarný ateliér a umělecká galerie. Foto: Fernando Guerra

První sídlo ateliéru se nacházelo v městské části Belém. Prostor byl součástí budovy postavené na konci 19. Století a v průběhu historie mnohokrát změnil svou funkci. Sloužil jako obchod s ovocem, sklad, typická portugalská hospoda i japonská restaurace. Roku 2011 ho koupila Lenka Holcnerová: „Dodnes si pamatuji první den, kdy jsem ten prostor viděla a hned jsem se do něj zamilovala. Nebyl to příliš velký prostor, ale vysoký a krásný kamenný oblouk uvnitř mu dodal pocit velkorysosti," říká Lenka Holcnerová. Nyní slouží jako malířský ateliér a umělecká galerie.

Historický půvab dýchá z apartmánu na Rua da Barroca v centru Lisabonu, jehož rekonstrukcí se ateliér zabýval. Nachází se v budově paláce z počátku devatenáctého století, z období portugalského baroka. „Když jsem poprvé vstoupila do prostoru, bylo to jedno z těch míst, které se vás hluboce dotkne, okamžitě jsem věděla, že tento projekt chci dělat. Prostor měl tolik potenciálu: vysoké stropy, originální zdobené štuky, jedenáct velkých oken směřujících do ulice a do vnitřní terasy,“ vzpomíná Lenka Holcnerová. Zajímavostí je, že pro rekonstrukci apartmánu byl využit právě princip barokní architektury, takzvané enfilády. Jde nejen o funkční, ale také o optické propojení jednotlivých, za sebou řazených místností v jedné ose. V případě, že jsou otevřeny všechny dveře najednou, vytvoří se iluze téměř nikdy nekončícího prostoru. Tato osa probíhá od jednoho konce k druhému konci bytu. 

Atelier Holcnerova se také zabývá návrhy nábytku na míru. Pro apartmán na Rua da Barroca navrhl stůl z bílého mramoru, postel nebo veškeré prvky v kuchyni jako pracovní stůl, vestavěný dřez v prostoru bývalého komína a vysoké stoličky. Na výrobu byly použity odřezky zeleného mramoru, které by byly jinak určené k likvidaci. Foto: José Manuel Ferrão

Kromě rekonstrukcí budov v husté městské zástavbě a oceněných návrhů interiérů, se pracovní tým zabývá projekty zaměřenými na využití obnovitelných zdrojů energie. Ateliér spolupracoval na projektu vodní elektrárny v Zambii a na Srí Lance, solární elektrárny ve Španělsku, off-grid osady na Azorských ostrovech, ve francouzských Pyrenejích a mimo jiné také v extrémních podmínkách Hirafu v Japonsku.

Mezi poslední projekty se řadí rekonstrukce domu v Alentejo, Monte da Mina, Santa Susana, který majitelům slouží jako útočiště před ruchem Lisabonu. Jedním z klíčových prvků projektu byla alpendre, tedy přední terasa, což je v Portugalsku nezbytný prostor k obývání mezi interiérem a exteriérem. Foto: José Manuel Ferrão

Atelier Holcnerova také organizuje výstavy. V současnosti můžeme vidět jednu z nich s názvem As Pessoas, která putuje po stanicích lisabonského metra (Baixa-Chaido, São Sebastião, Odivelas, Amadora) a která reflektuje téma migrace z Afriky do Portugalska. Portugalsko přijímá takzvané nelegální uprchlíky bez povolení k pobytu nebo pracovních povolení. Instituce, pro kterou ateliér výstavu navrhoval, se jim snaží zajistit první práci a tím jejich pobyt zlegalizovat”. Výstava je souborem utilitárních fotografií, které kulturoložka Šárka Zelenková fotí pro vytvoření jejich CV,” komentuje architektka.

As Pessoas, výstava věnovaná tématu migrace, putuje po lisabonských stanicích metra. Foto: Rupert Eden

Do budoucna se Atelier Holcnerova plánuje nadále věnovat rekonstrukcím, projektům spojených s obnovitelnou energií a chystá také představení vlastní řady designových objektů. „Momentálně pracujeme na jedenácti projektech, z toho je deset architektonických rekonstrukcí a jedna výstava. Mimo to renovuji svou loď, abychom mohli nadále provozovat městské vodní taxi Boat Lisboa. To je můj zamilovaný projekt, protože spojuje vše, co mě baví. Funkcí je to městský zásah, formou je to loď a zároveň nikdy nekončící rekonstrukce,” uzavírá Lenka Holcnerová.

www.atelierholcnerova.com

16. 3. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.