Téma
Trasování textilu: Umožní nám nové technologie dělat informovaná rozhodnutí?
Spotřebitelé chtějí vědět stále více o původu materiálů a environmentálních nebo sociálních dopadech produktů. Problémem jsou při tom omezené možnosti sledování historie výrobků. Dnes ovšem vznikají technologie, které mohou zákazníkům i firmám pomoci činit informovanější rozhodnutí. Řeč je o trasování materiálů.
Text: Barbora Svobodová • Foto: Haelixa
V dubnu letošního roku uplynulo deset let od tragédie na Rana Plaza, kdy se v Bangladéši zhroutila budova textilní továrny. Následkem bylo více jak tisíc obětí na životech. Šlo o nejsmrtonosnější nehodu textilního průmyslu v historii. Krizový stav budovy ignorovaný majiteli továrny stál dělníky jejich životy.
Nejde bohužel o jedinou aféru z oblasti módního průmyslu, která v nedávné době otřásla veřejností. V roce 2022 upozornil deník Guardian na nucené práce na bavlněných plantážích v oblasti Sin-ťiang, kde již po několik let dochází k perzekuci etnické menšiny Ujgurů čínským režimem.
Levná pracovní síla, nehumánní podmínky i devastační důsledky na životní prostředí jsou palčivými problémy módního průmyslu. Jednou z významných příčin celé problematiky je nedostatečná transparentnost a sledovatelnost výrobního řetězce. Zákazník se o produkci zboží nedozvídá skoro nic. Jelikož jsou jednotlivé části procesu textilní výroby rozprostřeny mezi mnoho subjektů, je pro značky častokrát i velmi obtížné informovat o sociálních a environmentálních dopadech svých produktů. Otázky, kdo a za jakých podmínek oděvy šije a barví látky, co k barvení používá, jakým způsobem a v jakých podmínkách pěstuje nebo vyrábí prvotní suroviny, zůstávají obvykle nezodpovězené.
Technologie mění pravidla hry
Jednou ze společností, která nabízí řešení v oblasti transparentnosti výrobního řetězce od sběru surovin až ke koncovému produktu, je švýcarská firma Haelixa. Její technologie přeměňuje samotný produkt na nosič informací. K trasování není potřeba například RFID nebo NFC čip. Na přízi při výrobě aplikují vodní suspenzi, která obsahuje velmi malé pevné částice s jedinečnou sekvencí DNA1, která je pro určitou fázi výroby a konkrétního výrobce vždy originální. Této vodní suspenzi říkají v Haelixa DNA marker. Technicky existuje neomezené množství variací markerů. Pokud chce zákazník například rozlišit mezi různými fázemi výroby, aplikuje se další marker s odlišným DNA kódem. Někteří zákazníci chtějí mít pouze jeden kód DNA pro všechno, jiní chtějí rozlišovat mezi větším množstvím kroků ve výrobě a potřebují markerů víc.
Suspenze je navržena tak, aby odolala všem stádiím života materiálu. DNA marker není závadný pro životní prostředí, je neviditelný a nijak nemění vlastnosti výrobku, na který se aplikuje. Lze si Označené materiály či produkty lze ověřit v jakékoli fázi jednoduchým testem, který se podobá dobře známému PCR testu. Testování funguje na principu pozitivního nebo negativního výsledku a ten odběratelským firmám odhalí, jestli se značení DNA markerem shoduje s tím, které výrobce uvádí v oficiálních záznamech. Každé testování ale znamená výdaje. Není proto reálné testovat kompletně všechny výrobky, spíš vybrat namátkově několik produktů z každé šarže.
DNA marker si lze představit jako malé kousky pevného neživého materiálu ve vodní suspenzi, který se nastříká na materiál a zůstane na něm. Foto: Haelixa
Prozatím se firma Haelixa zabývá trasováním textilu, drahých kamenů a kovů, například zlata. Nicméně podle ředitelky společnosti Michely Puddu lze technologii využít na jakýkoli prvotní materiál či produkt. V současnosti například zkoumají i možnost využití technologie v potravinářství.
Svetr v blockchainu
Firma FibreTrace se specializuje na sběr a zpřístupňování dat výhradně v textilním průmyslu. Jejich technologie je kombinací fyzických i digitálních prvků. Vložením luminiscenčních pigmentů do surového vlákna a jejich skenováním mapují, stejně jako Haelixa, výrobní řetězec nebo některé jeho části. FibreTrace deklaruje, že tato úprava zůstane s vláknem po celou dobu jeho životnosti, včetně recyklace a opětovného použití.
Skenování zprostředkovává hardware vytvořený pro detekci a přečtení kódu. Skenovací zařízení FibreTrace jsou instalována v každém bodě dodavatelského řetězce pro skenování vlákna, příze, látky nebo konečného produktu. Získané informace se zaznamenávají prostřednictvím softwarové platformy a technologie blockchain. Tato data se shromažďují na platformě FibreTrace a jsou dostupné všem aktérům řetězce. Celý výrobní proces lze také pomocí digitálního pasu sdílet se zákazníky.
Společnost nedávno spustila také bezplatnou službu s názvem FibreTrace Mapped, která nabízí mapování globálních dodavatelských řetězců včetně názvu, typu a umístění dodavatele.
Trasování textilu přináší mnohá pozitiva, ale má i jisté překážky. Mezi ně patří potřeba digitalizace všech dat, což vyžaduje strukturální změnu podniků a s ní spojené výdaje. Možným zádrhelem je i cena zavedení trasovacího systému, a to především pro ty, kteří stojí na počátku dodavatelského řetězce. Komplikaci přináší také kombinování vláken od různých dodavatelů. Velkou otázkou zůstává i energetická náročnost digitalizace a míra sdílení informací se zákazníky.
Faktem však je, že se požadavky na transparentnost dodavatelského řetězce budou stále více zpřísňovat. Trasování je tak jednou z možností na cestě za férovějším textilním průmyslem.
Oblast technologií pro trasování textilu se dynamicky vyvíjí. Informace o dostupných trasovacích technologiích pro módní průmysl zpracovaly společnosti Fashion for Good a Textile Exchange do reportu s názvem The Textile Tracer Assessment 2022, který je dostupný zde.
Poznámky:
1 Technologie se inspiruje v přírodě. DNA je přírodní systém pro ukládání informací. Skládá se z řetězců jednotek, které tvoří čtyři různá písmena a každá sekvence je pro každého jednotlivce jedinečná.
4. 5. 2023
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU
14. 9. 11:41
Děkuji z krásný článek s ještě hezčím názvem.
Bylo by dobré, kdyby díla umělců ...
Michael Rada - Upleteno z plevele