CZ / ENG

Téma týdne

Rychlost a digitální tisk ve světě textilií

Práci návrhářů a výrobců textilií významně ovlivňuje digitální tisk. Přichází s ním osvobození i omezení. Novinky, které vývoj technologií přináší, se projevují v barevnosti i atraktivitě vzorů. Odběratelé textilu mají možnost rychleji reagovat na momentální trendy, v širším kontextu to ovšem nemusí být jen přínosem. 

Rychlost a digitální tisk ve světě textilií

Trh s digitálním tiskem začal významně růst už od devadesátých let minulého století. Digitální technologie začaly být prospěšné při práci designérů a inženýrů. Ze začátku se objevovaly černo-bílé čárové výkresy, od té doby se technologie natolik zdokonalily, že se staly neodmyslitelnou součástí grafického designu, fotografie, reklamy a většiny průmyslových odvětví.

Směrování k digitalizaci vytvořilo podmínky pro vznik digitálního velkoformátového tisku. Předpokládá se, že právě ten bude v budocích letech nejvýznamněji růst také v textilním odvětví. Experti tvrdí, že budoucnost digitálního velkoformátového tisku zajistí vylepšování tiskových hlav s vyšším rozlišením. Výzkum a vývoj se podle nich i nadále soustředí především na kvalitu a vlastnosti inkoustů, pozornost se věnuje například i přechodu k UV LED tisku.

Vážně míněný zájem o digitálně potištěné textilie letos v lednu na frankufurtském veletrhu Heimtextil potvrdili i vystavovaltelé a zájem o doprovodnou akci „The European Digital Textile Conference“. Návštěvníci veletrhu se setkali s ukázkami digitálního potisku na textiliích z celého světa. Zájem návrhářů a středně velkých výrobců vzbudily hedvábné, bavlněné a polyesterové textilie potištěné na průmyslových tiskárnách pro přímý digitální tisk.

Digitální snění Energise, jeden z trendů letošního veletrhu Heimtextil. (zdroj foto: Messe Frankfurt)

Ve velkém a pružně
Výrobci textilu mohou díky digitálnímu potisku pružněji reagovat na potřeby trhu obměněním barevnosti a dekorů, přímým tiskem do střihů či detailním napasováním vzoru. Možná nejvíc se v letošní nabídce veletrhu projevil vizuální efekt digitálních potisků v aktuálním módním trendu s názvem „Energise“. Energické linie, dynamika vzorů, svět plný kontrastů, někdy až divoké barevné spektrum, 3D efekty, vzorování jakoby vysypané z kaleidoskopu – to všecko přetransformované pomocí digitálních technologií do vzhledu reálných textilií. Aby se neuvěřitelně přesné potisky a jasné kontury staly uvěřitelnými, návštěvníci se jich potřebovali dotýkat, pohladit je, ověřit si pravost zážitku.

Obliba digitální velkoformátového tisku roste na úkor tradičního tisku. Děje se tak hlavně proto, že velkoformátové tiskárny získávají zakázky nejen díky kvalitě tisku, ale i díky stále vyššímu výkonu, operativnímu digitálnímu prostředí a klesajícím tiskovým nákladům. 

Digitálně se tiskne na rolové textilie, potiskuje se i konfekce. Sublimační, ale hlavně přímá inkjetová technologie tisku jsou tak variabilní, že můžou textilie plnobarevně potisknout v malých objemech nebo sériích. Konstrukčně může tiskárna fungovat potiskováním při odvíjení textilu z role na roli (roll to roll print) nebo jako stolní plochá tiskárna pro potisk textilu (flatbad).

Při tisku se často používají buď latexové HP inkousty, nebo UV vytvrzované pigmentové inkousty. Ty druhé už nepotřebují čas na zrání a časem mohou úplně nahradit sítotisk. Aby barva barvila a na textilii „držela“, tak se tiskne termální nebo piezoelektrickou technologií s proměnlivou velikostí kapky.

Digitálním tiskem je možné vytvořit širokou škálu měnících se motivů od geometrických s 3D efektem, přes klasické kohoutí stopy nebo rybí kosti, klikatý chevron až po vzory napodobující rozkvetlou louku. 

Neomezená délka 
Digitální technologie tisku využívá méně zdrojů a přitom urychluje výrobní cykly. Podle studie trendů „Print IT digital“ se do roku 2019 v odvětví digitálního tisku očekává meziroční růst o 34 %. Digitálním tiskem se vzorují závěsy, rolety, ložní prádlo, koberce, tapety. Motivy působí realisticky, tiskne se ve vysokém rozlišení na různé materiály: polyester, bavlna, len, viskóza či PVC.

Nová generace digitálních tiskových systémů pro textil zahrnuje tisk až do šířky 300 cm s neomezenou délkou opakování, přičemž může vytvářet velké rozměrné dekory a přesnou replikaci s mimořádnou hloubkou ostrosti. Barvy jsou ve výsledném tisku důsledně replikované z monitoru. Inkousty na vodní bázi charakterizuje síla odstínu a jejich výrobci garantují šetrnost k životnímu prostředí.

Do plochy
Digitální sublimační termotransferový tisk využívá vlastnosti speciálního inkoustu, který za minimální dobu sublimuje: mění pevné skupenství na plynné. Inkoust se nanáší na přenosový papír. K takovému tisku jsou potřebné textilie z polymerů, které po zahřátí na teplotu 200 °C rozvolní svoji strukturu (100 % PES, minimálně 65 % polyamid, polyakrylát, triacetát).

Grafické vzory se nejdříve digitálně tisknou na zmíněný přenosový papír. Z papíru se uvolní sublimací inkoust. Grafický vzor se okamžitě přenese do mikropórů textilie, otevřených teplem. Po transferu inkoustu z papíru na textilii v prostředí termolisu se vzor zafixuje ochlazením. Potisk je odolný proti otěru, mimořádně pevný při používání textilií, rastr tisku je neznatelný, vzor má ostré linie, barvy jsou identické s digitálně naprogramovanými. Složitost technologie je ale nevýhodou stejně jako investiční náklady.

Přímý digitální inkjetový tisk se používá déle. Jeho využití v textilním průmyslu čekalo na vývoj inkoustů vhodných pro potisk textilií. Rolové textilie se potiskují v širokoformátových digitálních inkjetový strojích roll-to-roll print (Durst, Kornit, Mimaki, Mutoh, Roland, Seiko). Ty nemusí být specializované výlučně na textilní materiál. Přímému digitálnímu tisku na konfekci v plochých strojích flatbad (Anajet, Azon, Brother, Epson, Kornit) předchází povrchová úprava textilie; na tmavé podklady se nejdřív nanáší bílá krycí barva. Výhodou přímého tisku je jeho variabilita a úspora času během přípravy i samotném tisku. Nejlepší výsledky má při potisku bavlněných textilií.

 

Na veletrhu Heimtextil 2016 prezentovalo inovace, které mohou ovlivnit textilní průmysl, devatenáct vystavovatelů. Patřili mezi ně například firmy Durst, Hewlett-Packard, Kornit, Mimaki, MS Printing Solutions, Reggiani and Xeikon, Fotoba International, J-Teck3, Pigment Inc., Epson. (zdroj foto: Mimaki)

Módní vlivy
Heimtextil 2016 ukázal, že vzory s květy neomrzí. Na ubrusech, prostírání, ložním prádle, tapetách i kobercích s digitálním potiskem vyznívaly rozkvetlé vzory téměř samozřejmě. Designéři do vzorů nejednou zakomponovali poletující motýly a jemné vážky. Zdá se, že v kurzu je kultivovaný, lehce nedbalý styl, klasické kuchyňské káro získalo barevnými přechody moderní šmrnc.

Digitální potisky s grafickými vzory v jakoby vyhořených barvách a nebarevných odstínech se zaměřují na ty, kteří mají rádi městský životní styl. Textilní tapety z materiálů na bázi polyesterů a netkaných textilií můžou mít nejen rozmanitě strukturované povrchy, například s efektem kůže nebo roztroušených uzlíků, ale výrobci je digitálně potlačují podobnými nebo dokonce stejnými vzory jako ostatní bytové textilie v dané kolekci.

 

27. 3. 2016 Text: Marína Ungerová, zdroj úvodní foto a foto průmyslové tiskárny: Pickhardt + Siebert GmbH, P+S International

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
tiskárna Dušan 8.6.2018 15:42
Re: tiskárna redakce 11.7.2018 12:02
Digitální tisk na metráž Klára 5.7.2017 11:20
Re: Digitální tisk na metráž Tereza Lišková, redakce 12.7.2017 18:33
Re: Digitální tisk na metráž Petr 27.11.2017 15:46
Re: Re: Digitalni tisk na metraz Bulatfed 8.5.2021 18:02

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.