CZ / ENG

Téma týdne

Rovnátka – hendikep, nebo šperk?

Zážitky z ortodoncie patří k traumatům řady lidí, většina z nich se je snaží během života vytěsnit. Koho by napadlo, že se toto novodobé stigma stane módním trendem tak silným, že si jej budou chtít dopřát někteří lidé jen tak. Pro parádu, pocit luxusu a pro zajímavější selfie. 

Rovnátka – hendikep, nebo šperk?

Alginátová hmota – znáte ji? Vzdáleně připomíná inteligentní plastelínu, ale moc legrace s ní nezažijete. Používá se totiž při snímání otisků zubů. „Dneska mám pro tebe hmotu s příchutí máty,“ řekla mi kdysi zubařka ve snaze zpříjemnit situaci. Neúspěšně. Snímání otisků klasickou cestou totiž asi nijak zpříjemnit nelze – ani chutí máty, tropického či lesního ovoce, která je dnes k dostání na trhu. Změnu do zubních ordinací byl mohl přinést další rozvoj 3D tisku. Společnost Stratasys, která se zabývá vývojem a prodejem 3D tiskáren a příslušných materiálů, má ve své nabídce mimo jiné i digitální systém do zubních ordinacích. Pomocí 3D skenu a tiskárny si specialista vytiskne model čelisti přímo v ordinaci, následně mu systém umožní i tisk rovnátek. Stratasys nabízí škálu materiálů, které jsou za různých podmínek kompatibilní s tiskárnou i ústní dutinou. Patří mezi i ně fotopolymery, které nejsou v zubním lékařství ničím neobvyklým. Oproti jiným metodám 3D tisku umožňují hmotu tvarovat rychleji a do většího detailu. 

Trh s vadami na kráse i zdraví lidského chrupu jen tak nezmizí. Předseda České ortodontické společnosti Jiří Petr pro České noviny uvedl, že zuby zcela bez vady má pouze patnáct procent české společnosti. Kdo nepatří do menšiny s perfektním chrupem a rozhodne se pro ortodontickou léčbu formou fixních aparátků, má na výběr z několika možností. Může jít decentní, ale nákladnější cestou ve formě bílých keramických nebo zámečků na zuby ze syntetického safíru, které propojuje drát upevněný pomocí gumiček, takzvaných ligatur. K barevným změnám těchto materiálů zubní technička Petra Nováková říká: „Syntetický safír ani keramické zámečky barvu nemění. Během užívání se zabarvují spíše plastové zámečky, ale ty se dnes již tolik nevyužívají.“

Další možností jsou „neviditelná rovnátka“ Incognito. Ta jsou zhotovena ze zlata nebo z levnějšího stříbra a na rozdíl od běžného způsobu se lepí na vnitřní plochy zubů. Při úsměvu tedy nejsou vůbec vidět. Výhodou těchto materiálů je lehčí údržba – snadněji se z nich odstraňuje zubní plak. Stříbro má navíc i antibakteriální vlastnosti. Cena zlatých rovnátek se pohybuje okolo šedesáti tisíc korun za jednu čelist. Jejich slabina se může projevit během prvních týdnů nošení – než si na ně jedinec zvykne, může šišlat.

Nejčastějším typem stále zůstávají rovnátka se zámečky z korozivzdorné oceli, do kterých je vložen drát. Drát je k zámečkům přichycen ligaturami, které mohou být gumové (barevné i bezbarvé) nebo kovové. Na rozdíl od keramiky, která se díky svým vlastnostem se zuby mnohem lépe pojí, se kovová rovnátka po ukončení léčby odstraňují snadněji a méně tak poškozují sklovinu. Tento typ je nejlevnější, ale vizuálně i mnohem výraznější.  

 

Zadrátované časy, známé tváře a pokřivená móda
Donedávna bylo nošení rovnátek spíše atributem outsiderů, nerdů a ošklivek Betty. To se ale zvolna mění, zčásti zásluhou „Famous Faces with Braces“ – celebrit, které na titulních stranách časopisů sebevědomě rozdávají své kovové úsměvy. Justin Bieber nebo Beyoncé úspěšně rozbíjí letitá zubní tabu a jejich fotky mohou sloužit jako povzbuzení pro všechny, které zadrátované časy teprve čekají. Rovnátka se tak zařadila do vlny módních trendů – nosí je už i My Little Pony.

„Udělejte ze svých rovnátek přednost!“ radí specializované weby, kde naleznete například tipy, jak z rovnátek udělat módní doplněk formou barevných gumiček, jak jejich barvou reprezentovat své politické názory nebo jiné preference či jak je sladit s oblečením. A když zrovna rovnátka nemáte, video tutoriály na Youtube  vás naučí, jak si je přidělat ve Photoshopu. Nebo můžete využít jednu z on-line aplikací, díky které si v telefonu snadno aplikujete veselá virtuální rovnátka rovnou na fotku svého obličeje. Je to bez otisků a pro sociální sítě jako dělané.

Je to zvláštní paradox – donedávna se lidé s rovnátky trápili, protože se jim okolí vysmívalo. Módní korouhvička se ale pootočila a najednou se v některých zemích začínají trápit ti, kteří rovnátka nemají nebo si je nemohou dovolit. Byl by to celkem úsměvný a zanedbatelný problém, kdyby ovšem neměl tragické vyústění.

V Thajsku, Malajsii a Indonésii se rovnátka stala symbolem luxusu a západního stylu – nosí je indonéský idol Andika Kangen nebo thajský populární zpěvák Earn the Star. Pro řadu obyvatel těchto zemí, kde je zubařská péče finančně nákladná, však zůstávají nedostupnými. Na trhu se tak před časem objevily levnější „doplňky“, které na první pohled připomínají spíše náramky. Jde o falešná rovnátka, která na rozdíl od těch skutečných nemusí nasazovat lékař. K dostání byly různé typy barev a tvarů včetně Mickey Mouse nebo Hello Kitty a daly se sehnat na internetu, na ulici nebo dokonce v salonu krásy.

„Někteří z nás mají opravdové zubní problémy a pro jiné je to prostě jen móda,“ uvedla Supapich Konkayan, dvaadvacetiletá studentka z Bangkoku pro server Globalpost.  Oproti skutečným aparátkům byla cena „kawat gigi untuk gaya“, jak se falešným rovnátkům říká, mnohonásobně nižší. E-shopům se dveře netrhly, přibývalo úsměvů s barevnými zvířátky a vše bylo veselé až do chvíle, než se přišlo na to, že rovnátka jsou zčásti vyrobena z olova a spolknutí drobných částí může být smrtelné. Tato skutečnost už způsobila úmrtí dvěma nezletilým dívkám a několik zdravotních komplikací dalším lidem. Thajský výbor pro ochranu spotřebitelů tak prodej rovnátek zakázal pod pokutou až  815 £ a hrozbou odnětí svobody na půl roku. Jedovatá rovnátka se ale stále dají velice snadno sehnat, zájemce lákají i kýčovitá reklamní videa na Youtube.

Za atraktivní mohou ale být považovány i samotné ortodontické vady – například diastema, mezera mezi řezáky, které se ve Francii říká „zuby štěstí“. V Ghaně, Nigérii a Namibii je pokládána za znak plodnosti a moudrosti. Někteří lidé, aby zvýšili svou přitažlivost, zde proto nenosí rovnátka, ale spíše něco jako „křivítka“.  

 

16. 11. 2015 Text: Eliška Svobodová, úvodní foto: Alessandra Celauro, Flicker, 2013, CC BY-NC 2.0, další foto-zdroj: stratasys.com, levensortho.com, MAKY.OREL, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons, bonpun.tumblr.com, Youtube/SquishyTutorialsx, drmichaels.com

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
Otisky vs. sken Tejí 16.11.2015 20:34

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.