CZ / ENG

Téma

MATERIÁLY ROKU 2024: VYUŽITÍ SPADANÉHO LISTÍ NEBO DŘEVO 2.0

Přinášíme výběr materiálů, které v roce 2024 zaujaly konzultanty knihovny materiálů matériO’ Prague. Od obalů vyrobených ze spadaného listí, přes dřevo 2.0 až po rostoucí ozdobné prvky pro luxusní textilie. Všechny spojuje snaha o odpovědné využívání přírodních zdrojů. Zároveň nabízejí funkční i esteticky působivé alternativy. S některými z nich se můžete setkat přímo v showroomu matériO’ Prague.

 

MATERIÁLY ROKU 2024: VYUŽITÍ SPADANÉHO LISTÍ NEBO DŘEVO 2.0

Text: Aneta Machová • Foto: matériO' Prague


Přeměna spadaného listí

Releaf Paper je tichá revoluce v obalovém průmyslu, která začíná pod nohama. Tento inovativní materiál přeměňuje spadané listí z měst na alternativní zdroj celulózy. Využití listí snižuje poptávku po buničině ze dřeva, nachází smysluplné využití pro biologický odpad z městské zeleně a zároveň uplatňuje principy cirkulární ekonomiky k využívání zdrojů.

Releaf Paper tvoří ze 40 % takzvaný Releaf Filler (složka ze spadaného listí) a z 60 % buničina z recyklovaného papíru. Materiál lze použít k výrobě papíru, lepenky i kartonu a umožňuje rozmanité aplikace v obalovém průmyslu.

Propojením městské zeleně a průmyslových inovací podporuje Releaf Paper snižování množství odpadu a poskytuje obcím způsob, jak efektivněji řídit sezónní sběr listí. Výsledek? Inovativní obalový materiál, který posiluje vazbu mezi městským prostředím a environmentální odpovědností. Vzorky Releaf Paper jsou k prohlédnutí v matériO’ Prague.

 

Releaf Paper využívá spadaného listí z měst. Foto: matériO' Prague

Budoucnost udržitelného luxusu?

V odvětví, které je často kritizováno za svůj dopad na životní prostředí, nabízí Crystal Textile by MUUNA originální alternativu k tradičním módním ozdobám. Nahrazuje plastové flitry a korálky, běžně používané v komerčních výrobcích skutečnými, přirozeně vypěstovanými krystaly, a vytváří tak nápadné luxusní ozdobné prvky.

Zatímco většina oděvů se spoléhá na syntetické ozdoby, které přispívají ke vzniku plastového odpadu, Crystal Textile začleněním přirozeného procesu růstu krystalů přímo do textilie představuje šetrnější řešení, jež současně zvyšuje estetiku oděvu.

Výsledkem je materiál, který nejen oslňuje svým zářivým vzhledem připomínajícím minerály, ale také odráží rostoucí poptávku po špičkovém fashion designu šetrném k životnímu prostředí.

 

Crystal Textile od experimentálního materiálového studia MUUNA. Foto: MUUNA

 

Dřevo 2.0

Materiál econitWood se vymyká tradičním představám o dřevě. Přeměňuje totiž odpad z dřevozpracovatelského průmyslu na odolný materiál pro výrobu prvků do interiéru. K výrobě materiálu se používají bukové piliny a minerální pojivo. Materiál také neobsahuje žádné plasty.

Objekty do interiéru z econitWood, jako jsou lampy, posezení nebo akustické prvky, se tisknou vrstvu po vrstvě, což zajišťuje efektivní využití materiálu. econitWood lze dále brousit, řezat i frézovat. Díky své výrazné estetice a působivé funkčnosti si vydobývá místo v oblasti interiérového designu. Na rozdíl od běžného dřeva poskytuje zvýšenou odolnost a výborné protipožární i akustické vlastnosti.

Návštěvníci a návštěvnice knihovny materiálů matériO’ Prague si mohou v showroomu prohlédnout fyzické vzorky tohoto materiálu ve čtyřech barevných provedeních.

 

Prvky do interiéru z materiálu econitWood. Foto: econitWood

 

Závěrem

V hledáčku matériO’ Prague byly v uplynulém roce především materiály, které odrážejí snahu přehodnotit základy výrobních procesů, kladou důraz na efektivní využívání odpadních surovin a využívají potenciál přírody. Tyto inovace, společně s jejich kreativním využitím, reagují na aktuální výzvy a často nabízejí optimistický pohled do budoucnosti.

Materiály, které dnes volíme, mohou být impulsem pro odpovědnější přístup k designu a výrobě. Vybírejme dobře – volba dneška ovlivňuje svět zítřka.
 


 

 

15. 1. 2025

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.