CZ / ENG

Téma týdne

Hledání společného prostoru mezi zdmi s Tomášem Rafou

Projekt „Športové múry“ výtvarníka a filmaře Tomáše Rafy upozorňuje na segregační stavby, které odrážejí současnou situaci vyloučených lokalit na východním Slovensku. Tamní města legálně staví panelové zdi, které oddělují minoritu od zbytku obyvatelstva – hájí se například tím, že mají sloužit ke sportovním aktivitám. Tomáš Rafa se tímto fenoménem zabývá již několik let. Skrze výtvarné zpracování poukazuje na absurditu tohoto typu řešení společného soužití.

Hledání společného prostoru mezi zdmi s Tomášem Rafou
Zavřít Športové múry v Ostrovanech

Před pěti lety, po výstavbě první zdi, si Tomáš Rafa s místními chlapci v Michalovcích zahrál v blátě fotbal. Následně navrhl velkoformátový tisk s motivem fotozáznamu z „prvního“ sportovního zápasu a předložil ho městu. Pro zastupitele a zaměstnance městského úřadu byl příliš očividný – báli se přiznat, že zeď stojí jako ochrana sídliště proti přicházejícím Romům. Vyjednávání s nimi se tak stalo jednou ze samostatných kapitol projektu. Konečná podoba byla kompromisem, město ji chápalo jako pokus o zkrášlení opuštěné zdi.

Športový múr v Michalovcích. Původní podoba návrhu (nahoře) a konečná podoba tisku (dole).

Od té doby Tomáš společně s místními dobrovolníky realizoval malby na zdech v Ostovanech, Sečovcích a Velké Idě. Celý proces sám fotografuje a natáčí. Vzniká tak bohatá dokumentace, která mapuje problematické oblasti soužití romské menšiny s majoritou, a ukazuje alternativní způsoby řešení. Součástí jeho práce jsou i následné veřejné diskuze, debaty na školách a výstavy na Slovensku i v zahraničí. Rafa zdůrazňuje potřebu dialogu, sám ztělesňuje inspirativní příklad spolupráce mezi městem, umělci a obyvateli vyloučených lokalit.

Letos se vrátil do vyloučené lokality v Sečovcích, aby koncept projektu posunul o něco dál – přenesl ho do vchodu jedné z bytovek v osadě. Na úpravě prostoru se podíleli místní děti i romští studenti stavebního učiliště v Sečovcích. První dny proběhla sanace vchodu a odklizení odpadu v okolí vstupu do bytovky. Studenti učiliště pak vyspravili díry v omítce na stěnách, následující dny místní obyvatelé vymalovali prostory vchodu na všech poschodích. „Vrátili jsme se sem proto, že se nám tu s romskou komunitou pracovalo nejlépe. Také vedení města bylo velmi vstřícné už v roce 2012,“ říká Rafa. „Chtěl jsem pro obyvatele bytovky vytvořit podmínky pro obnovu veřejného prostoru jejich vlastními silami. Také mi šlo o udržení výsledků spolupráce mezi romskými dobrovolníky, samosprávou města a aktivisty z občanských sdružení,“ dodává.

Bytovka v Sečovcích před projektem. Žije zde celkem dvanáct rodin.

Průběh projektu a výsledná podoba chodby bytovky.

A jak na projekt reagují místní? „Nejnadšenější jsou děti a mládež. Vidí v této činnosti společný cíl a možnost seberealizace. Horší je to s jejich rodiči. Ti v této práci nevidí cíl ani motivaci, často se ptají na peníze za případně odvedenou práci. Situace se většinou otočí až na konci po tom, co vidí výsledek.“ Do osady v Sečovcích se Tomáš chystá vrátit i příští rok.

Tomáš Rafa, je slovenský výtvarník a filmař, se tématu extrémismu věnuje nejen na Slovensku, ale i v Polsku a v České republice. Je absolventem Akademie umění v Banské Bystrici a Akademie krásných umění ve Varšavě. Za projekt Nový nacionalismus v srdci Evropy je držitelem ceny Oskara Čepana 2011 pro mladého umělce. Už několik let fotografuje a natáčí sérii videí, ve kterých zkoumá problémy spolužití menšiny s majoritou, nebo hranice mezi patriotismem a extrémismem. Často se ocitá v centru dění nebo městského konfliktu, cestuje a dělá i další angažované umělecké aktivity, nejčastěji ve veřejném prostoru.

U nás Rafa naposledy výrazně zaujal projektem „Výběrové řízení na česko-romskou vlajku“ realizovaným galerií Artwall v Praze na Letné. Problematice sociálně vysloučených míst se věnují i další projekty a organizace, které stojí za pozornost. Patří mezi ně například Architekti v osadě Člověka v tísni nebo projekt Fresco village v romské osadě Bódvalenke v severovýchodním Maďarsku.


text: Pavlína Vencovská, foto: Tomáš Rafa

31. 7. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.