CZ / ENG

3x odpovídá

Hynek Balík: Jednorázové obaly nahradíme opakovaně použitelnými kapslemi

Přestože Češi vyprodukují zhruba 800 tisíc tun plastových obalů ročně,  ještě před několika lety bylo povědomí českých podnikatelů o neudržitelné produkci odpadu a plastovém znečištění téměř nulové. „Setkávali jsme se s nechápavými pohledy, o čem to vůbec mluvíme,“ vzpomíná na těžké začátky Hynek Balík, zástupce technologického projektu MIWA. 

Hynek Balík: Jednorázové obaly nahradíme opakovaně použitelnými kapslemi

Připravila: Kristina Veinbender • Úvodní koláž: Lenka Hamošová


Za touto zkratkou (MInimum WAste) se skrývá ambiciózní program – prostřednictvím alternativního systému distribuce, prodeje a přepravy zboží, které nebude balené do jednorázových obalů, usiluje MIWA o minimalizaci množství odpadu v dodavatelském řetězci od výrobce až po nakupujícího. Dnes je situace podle Balíka zcela odlišná. „Podnikatelé jsou pod velkým tlakem veřejného mínění i přijaté nebo chystané legislativy vztahující se k jednorázovým obalům a velmi intenzivně hledají řešení pro budoucnost,“ dodává.

Know-how společnosti tvoří „hardware“ v podobě kapslového systému, který zajišťuje hygienickou a pohodlnou distribuci a prodej nebaleného zboží, a vedle něj stojí software propojující všechny členy dodavatelského řetězce, kterým umožňuje efektivní výměnu informací. Jedna kapsle se dá použít minimálně 300krát – zabrání tak vzniku přibližně 15 000 jednorázových spotřebitelských obalů. Součástí řešení je i zákaznická nákupní aplikace, která s podporou informačního systému umožňuje pohodlný nákup a retailerovi nabízí kompletní digitalizaci nákupního zážitku v kamenném obchodě. Na českém trhu začne kapslový systém jako první letos používat obchodní řetězec Country Life a začátkem letošního roku oznámil zahájení spolupráce i potravinový e-shop Košik.cz

 

V ČEM DNES EXISTUJÍCÍ TZV. BEZOBALOVÁ ŘEŠENÍ PODLE VÁS SELHÁVAJÍ A PROČ BYLA POTŘEBA HLEDAT NOVÉ ŘEŠENÍ?

Nebylo by fér říkat, že stávající řešení pro prodej nebaleného zboží selhávají. Je skvělé, že taková řešení vznikají a zvyšují povědomí o tom, že možnost nakupování nebaleného zboží vůbec existuje. Faktem ale je, že se primárně soustředí na část mezi obchodem a spotřebitelem, tedy samotný prodej nebaleného zboží koncovým zákazníkům. Velkou výzvou je ale řešení cesty zboží mezi výrobcem a obchodníkem, kde vzniká opravdu obrovské množství obalového odpadu. Již v tuto chvíli někteří výrobci, jejichž množství stále stoupá, nabízejí možnost dodávek v opakovaně použitelných nádobách. Tato řešení jsou však obvykle pro jejich výrobu nesystémová, a tudíž ve finále dražší a z různých důvodů neakceptovatelná pro mnoho obchodníků.

Systém MIWA distribuci a prodej nebaleného zboží řeší tak, aby byl výhodný a atraktivní pro všechny hráče na trhu, malé i velké výrobce, všechny typy obchodů včetně těch největších, a v neposlední řadě pro nakupujícího. Naším cílem je poskytnout takové pohodlí nákupu, aby se nakupování nebaleného zboží stalo naprosto běžným a oslovilo všechny typy spotřebitelů, tedy i ty, pro které je stávající podoba bezobalového nákupu nezajímavá, ať už z důvodu nepohodlí, časové náročnosti nebo obav ohledně hygieny prodeje nebaleného zboží.

 

JAKÉ PŘEKÁŽKY BRÁNÍ VAŠEMU SYSTÉMU STÁT SE MASOVOU ZÁLEŽITOSTÍ?

Před několika lety, kdy MIWA byla vizí a vývoj se teprve rozjížděl, bylo naším největším problémem vysvětlit, co a proč vlastně řešíme. Povědomí o problematice negativních externalit recyklace, o neudržitelné produkci odpadu a plastovém znečištění bylo u podnikatelů prakticky nulové. Setkávali jsme se s nechápavými pohledy, o čem to vůbec mluvíme.

Dnes už je situace naprosto jiná a v posledním roce informovanost veřejnosti obrovským způsobem vzrostla. Podnikatelé jsou pod velkým tlakem veřejného mínění i přijaté nebo chystané legislativy vztahující se k jednorázovým obalům a velmi intenzivně hledají řešení pro budoucnost. Z tohoto pohledu je naše situace výrazně jednodušší než dříve, avšak jako u každé výrazné inovace musíme potenciálním partnerům velmi detailně objasňovat všechny aspekty MIWA – funkční, ekologické i ekonomické. To je při rozsahu systému, který zahrnuje výrobce, distributory, obchodníky i nákupní zážitek koncového spotřebitele, obrovská porce vysvětlování, a jednání jsou proto velmi dlouhá. O to více si vážíme otevřeného a aktivního přístupu našich inovačních partnerů, kteří nám pomáhají prosazovat MIWA na trh. Ať už jde o společnosti Country Life a PROBIO pro tradiční trh nebo on-line maloobchod Košík.cz. Za jejich podpory letos MIWA vstoupí na trh a s prokázáním efektivity celého systému bude snáze pokračovat v dalším rozšiřování.

Ukázka kapslového systému podle společnosti MIWA (foto: archiv MIWA)

POČÍTÁTE I S EKOLOGICKY ŠETRNOU VÝROBOU SAMOTNÉHO KAPSLOVÉHO SYSTÉMU?

Systém MIWA je postaven na principech cirkulární ekonomiky. Zjednodušeně řečeno, chceme nahradit jednorázovost opakovatelným použitím. V praxi to znamená, že od počátku navrhujeme jednotlivé části systému tak, aby se daly co nejdéle opakovaně používat, a po skončení životnosti, nebo tam, kde se nejde z nějakého důvodu vyhnout jednorázovosti, nevznikal žádný nezpracovatelný odpad, ale surovina pro další využití. 

Samozřejmě tento přístup je pro vývoj komplikovanější a musíme složitě propočítávat dopad každé jednotlivé části systému a použitého materiálu, ale při budování projektu postaveného na udržitelnosti jinak postupovat ani nejde. Základním vodítkem je pro nás metodika LCA (Life Cycle Assessment – Posuzování životního cyklu), na jejíchž propočtech spolupracujeme s odborníky z VŠCHT – porovnáváme dopad MIWA oproti stávajícím systémům. Modely, které zatím máme k dispozici, ukazují ve srovnání velmi dobré výsledky, ale protože podobný systém, jako je MIWA, nikde na světě neexistuje, místy musíme pracovat s předpoklady a skutečný dopad systému ukáže až praxe po jeho zavedení. Ale v zásadě i selským rozumem je zřejmé, že systém distribuce a prodeje zboží postavený na znovupoužití oproti jednorázovosti znamená radikální redukci zbytečného odpadu. 

28. 3. 2019

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.