3x odpovídá
Cyril Klepek, zakladatel nové internetové burzy surovin: Pro někoho odpad, pro jiného zdroj
„Více než dvě třetiny všech odpadů lze recyklovat, přitom na skládkách končí stále ještě polovina z nich,“ říká zakladatel internetové burzy druhotných surovin Cyril Klepek. „Používání druhotných surovin s sebou přináší mnoho výhod,“ dodává. Na nově spuštěném webu Cyrkl.cz je možné bezplatně nabízet materiály, které by jinak jejich majitel musel odvézt na sběrný dvůr či skládku, kde by za jejich převzetí zaplatil. Na druhé straně má burza sloužit firmám a obcím, které poptávají levný zdroj druhotných surovin pro vlastní projekty.
Ptal se: František Marčík, redakčně upraveno a zkráceno. Původní rozhovor vyšel na portálu Obnovitelně. Publikováno se svolením autora. Úvodní vizualizace: Lenka Hamošová
JAK PLATFORMA Cyrkl.cz FUNGUJE?
Cyrkl je burza druhotných surovin a zprostředkovatel obchodu mezi firmami, které shánějí druhotné suroviny, a těmi, které mají co nabídnout. Firma nebo obec se může na stránkách jednoduše registrovat a nalézt v jednoduchém filtrování komoditu, která je vhodná pro její výrobu. Například nejmenovaná společnost z Prahy 9 na stránkách nabídne několik tun použitého plastu typy PET a PP. Společnost podnikající ve výrobě protihlukových zdí z Prahy 10 tento typ materiálu přes portál nakoupí a využije jej ve výrobě svých plastových výrobků. Platforma tedy umožňuje zprostředkovat obchod, a zároveň má i výrazné pozitivní environmentální dopady. Nyní je tu Cyrkl v první řadě pro všechny firmy a obce. Pokud ale zjistíme, že o zapojení se do platformy budou mít zájem i fyzické osoby, tak určitě vymyslíme, jak je zahrnout.
VÍTE, JAK VELKÉ MNOŽSTVÍ ODPADU, KTERÝ KONČÍ NA SKLÁDAKÁCH, BY DÍKY VAŠÍ PLATFORMĚ MOHLO NAJÍT DALŠÍ UPLATNĚNÍ?
Upřímně doufám, že co nejvíce. Analýzy ukazují, že více než dvě třetiny všech odpadů lze recyklovat. Přitom na skládkách končí stále ještě polovina z nich – ročně 3,5 milionu tun. To je alarmující číslo! To, že v dnešní době na území ČR existují skládky se všemi environmentálními dopady, co existují, tedy beru jako něco, co nás posouvá půlstoletí zpět a v moderní české společnosti a ekonomice nemá co dělat. V kontextu současné diskuse o možném odložení zákazu skládkování komunálního odpadu do roku 2024 je tedy potřeba zaujmout jasné stanovisko a říct, že skládky jsou něco, co česká společnost nechce.
NEHROZÍ, ŽE PLATFORMU NĚKDO ZNEUŽIJE K TOMU, ABY SE NAPŘÍKLAD ZBAVIL TOXICKÉHO ČI JINAK NEBEZPEČNÉHO ODPADU?
V současné době je platforma postavena čistě na propojování jednotlivých hráčů na trhu a samozřejmě v souladu se zákonem o odpadech se nebezpečný odpad musí odstranit po uzavření smlouvy s pověřenou firmou.
2. 4. 2019
Aktuálně
► Komentovaná prohlídka výstavy Evy Eisler
► Veletrh Heimtextil 2025 14.-17.1.
► ZUKÜNFTE: Materiály a design pro zítřek
► Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní, shrnuje Akademie věd
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
3. 1. 15:43
Moc děkuji, je to krásná ukázka toho, že změna není podmíněna dotacemi a penězi, ale že ...
Michael Rada - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí