VŠÍMÁME SI
Za co vděčíme izolepě
K čemu jste naposledy použili izolepu či jinou lepicí pásku? Pravděpodobně jste díky ní zabalili dárek nebo slepili natrhlou stránku v knize. Možná jste utěsnili kapající potrubí, zalepili prasklé okno nebo si depilovali chlupatá záda. A jsou mezi námi i tací, kteří si použitím izolepy dopomohli k Nobelově ceně nebo se přilepili na záda australského surfaře.
-
Náměty obrazů Khaisman mimo jiné čerpá ze starých filmových detektivek. (zdroj: khaismanstudio.com)
-
Obraz "You go nuts about nothin', nothin' at all" z roku 2005. (zdroj: khaismanstudio.com)
-
Mark Khaisman vytváří obrazy pomocí hnědé balicí pásky. (foto: khaismanstudio.com)
-
Díky objevu ruských vědců si dnes může každý vyzkoušet izolaci grafenu. Stačí vám tužka a izolepa.
(foto: lostinscience.wordpress.com) -
Grafit - izolepa - grafen. Postup, který ruským vědcům zajistil Nobelovu cenu. (foto: Gabriel Hildebrand)
-
Australance Pascale Honore se i díky izolepě splnil sen. (foto: ducttapesurfing.com)
Vynález izolepy byl v roce 1930 spojen s úspěchem a komerční dostupností jiného materiálu, celofánu. Ten díky své odolnosti vůči vlhkosti rychle našel uplatnění v obalovém a potravinářském průmyslu. Američan Richard Drew, pracovník dnes největšího výrobce izolep, firmy 3M, si obliby a vhodných vlastností celofánu povšiml. Po roce stráveném v laboratoři přišel s průhlednou lepicí páskou. Uvedení izolepy na trh paradoxně napomohla nastupující hospodářská krize. Ta Američany přinutila, aby si vystačili s málem a improvizovali. Široká škála využití, a jistě i dobře zacílená reklamní kampaň, dostaly časem izolepu do každé západní domácnosti.
Dnes si můžeme vybrat ze stovek druhů lepicích pásek. Mají různé využití, zároveň se hodí skoro pro cokoliv. Současný ukrajinský umělec Mark Khaisman vytváří pomocí hnědé balicí pásky obrazy. Klade jednu vrstvu přes druhou, lepí je na plexisklo a zezadu prosvětluje. Vznikají působivé obrazy s tvářemi herců ze starých filmových detektivek a výjevy, které budí iluzi zašlých fotografií.
Izolepa stála i na počátku cesty za Nobelovou cenou. Vydali se na ni ruští vědci Andrey Geim a Konstantin Novoselov. V roce 2010 cenu obdrželi za objev jednoduché metody izolace grafenu. Grafen je dnes znám jako nejpevnější materiál na světě a má tloušťku pouhého jednoho atomu. Právě kvůli této specifické struktuře dlouho panovalo přesvědčení, že izolace z grafitu – v němž je grafen obsažen – je velice náročná. Ruští vědci však zjistili, že s pomocí izolepy mohou jeho malé částečky izolovat a následně přenést na vhodný povrch. Po čase takto získali jeho souvislou vrstvu. Dnes už se přešlo na efektivnější způsoby izolace. Ale stejně jako jindy, i v tomto případě poskytla izolepa snadné a dostupné řešení existujícího problému.
Jedinečné řešení nabídla lepicí páska, tentokrát typu duct tape, i Australance Pascale Honore, která po autonehodě skončila na vozíku. Usmyslela si, že by přes svůj handicap chtěla zkusit surfování. Kamarád jejího syna, zkušený surfař, nabídl pomoc. Pak někoho napadlo: „Co zkusit izolepu?!“ A vydali se společně do vln.
text: Tomáš Princ
13. 1. 2014
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU