Všímáme si
Kubíčkovy přesahy do architektury
Galerie Hlavního města Prahy zrealizovala retrospektivu předního českého výtvarníka abstraktní geometrie Jana Kubíčka. Celoživotní ohlédnutí, doprovázené vydáním monografie, představuje Kubíčkovu kresbu, grafiku a především malbu. V mládí autor experimentoval i s objekty, kolážemi a fotografií, v malbě však zakotvil a i přes svou nechuť k sebeprosazování má jeho tvorba pevné místo v celosvětovém kontextu konstruktivního umění.
Jan Kubíček, Výzkum čtverce (pozitivně-negativně), 1970-78 (výřez)
Uskutečněním retrospektivní výstavy a vydáním knižního katalogu byla Kubíčkova tvorba vystihnuta v celé šíři. Zbývá však ještě další, od výtvarného světa trochu odkloněná oblast, ve které zatím prosvitly jen nesmělé nápady. Kubíčkova konstruktivní geometrie, logické systémy a přísně čisté linie mají potenciál v architektonických realizacích.
Tam je Kubíček zamýšlel již v roce 1974, když psal: „Jejich vlastním smyslem a funkcí by tedy mělo být začlenění a prolnutí do další větší architektonické formy a prostorových souvislostí nebo realizace jako plastické formy samotné."
Pohled do expozice
Jan Kubíček zůstával u malby a soustředil se na ni, protože neměl finance a kapacitu tyto možnosti rozvést a realizovat. Přesto nejednou doprovázel skici obrazového provedení náčrty plastických možností realizace. Nyní se začínají o jeho dílo zajímat i architekti, jak se ukázalo na podzimní výstavě 2013 v AP studiu Josefa Pleskota.
Tento potenciál pomůže ozřejmit i jedinečná komentovaná prohlídka výstavy. Městskou knihovnou provede kurátor Hans-Peter Riese, německý sběratel, kunsthistorik evropského významu a dlouholetý přítel a podporovatel Kubíčka.
Prohlídka se uskuteční ve čtvrtek 22. května 2014 v 17. 00 ve výstavních prostorách Městské knihovny na Mariánském náměstí. Hans-Peter Riese přijede během trvání výstavy pouze při této příležitosti, výstavou provede za přítomnosti Kubíčkovy dcery Kateřiny Zvelebilové, která otcův odkaz spravuje. Retrospektivní výstava v centru Prahy potrvá do začátku srpna.
Jan Kubíček, 3 prostorové elementy L (variamobil), 1968, smalt, kov
text: Kateřina Zvelebilová, foto: Jaroslav Krbůšek
20. 5. 2014
Aktuálně
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
► Webinář matériO' Fokus: Od tradičních materiálů k low-tech inovacím
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU