CZ / ENG

Všímáme si

Obrazem: V ateliéru u krále latexových loutek Jaroslava Bezděka

Jste věrnými fanoušky české animované tvorby? Pokud ano, určitě jste museli ocenit vynikající herecké výkony Lakomé Barky z filmu Fimfárum, pana účetního a víly z Autopohádek nebo postav ve snímku Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny. A co třeba charaktery hrdinů z večerníčků Pat a Mat, Broučci nebo zelení hrošíci v seriálu Jak to chodí u hrochů? Všechny tyhle filmové loutky vznikaly v jednom nenápadném ateliéru na okraji pražského Karlína pod rukama Jaroslava Bezděka. Seznamte se s mužem, který s velkou precizností vykouzlil jedny z nejznámějších postav českých loutkových filmů a seriálů. 

Obrazem: V ateliéru u krále latexových loutek Jaroslava Bezděka
Zavřít Přírodní latex je pružný a odolný materiál. Potíž je v tom, jak ho správně skladovat. Při kontaktu s UV světlem a jinými vlivy okolního prostředí zkřehne, začne praskat a drolit se. Proto jeho alternativou bývá silikon.

Jako jediný v naší zemi umí vyrábět těmto neživým filmovým hvězdám latexová tělíčka, hlavičky nebo titěrné ručičky. Kromě loutek vytvořil za svoji dlouhou kariéru i desítky divadelních a reklamních masek. A dlouhodobě se významným způsobem podílel i na přípravě dnes již legendárního televizního seriálu Gumáci, který v 90.letech parodoval českou politickou scénu. S nástupem a rychlým rozvojem počítačové 3D animace je o tenhle typ řemeslné práce v kinematografii bohužel stále menší zájem. Pomalu ale jistě se stává nepotřebnou a jednoho dne bude patrně zcela zapomenuta. Řekněte sami, není to škoda?

Možná si ještě vzpomenete na gumového Václava Havla z pořadu Gumáci.

Dvojhlavec?

Nad kanapem v mistrově ateliéru.

Jaroslav Bezděk si při výrobě svých loutek dokáže poradit i s šitím oblečků.

Vnitřní výztuží těla bývá obvykle kovový drátek, který umožňuje loutce pohyblivost. Často se používají prvky jako hliník nebo olovo, jelikož s latexem nijak nereagují. Jiné kovy by se s ním nesnesly.

Po odlití do sádrové formy se latex zapeče v peci při teplotě přibližně 100 °C.

Důležité je dostat dobře zpracovaný výtvarný návrh loutky. Občas se ale stává, že se řemeslník musí spokojit i se základní kresbou na kousku novin.

Kromě loutek je oblíbenou činností Jaroslava Bezděka i psaní básní.

Někdy se kvůli následné animaci, při které je třeba zachytit všechnu důležitou mimiku a pohyby, musí vyrobit více segmentů loutky; ty se pak během natáčení různě vyměňují. Záleží na tom, jak moc chce filmař postavu rozehrát. Například u Pata a Mata to díky stále stejnému výrazu v jejich obličejích nebylo tak složité.

Bez správného ateliérového zátiší se tento netradiční typ práce neobejde.

Připravila: Nela Kýrová, Foto: Tomáš Tesař

 

28. 7. 2015

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
Díky Vendula 12.2.2016 20:47
Re: Díky red. 18.2.2016 13:48
Velká poklona skutečnému králi Šárka 19.8.2015 00:53
Re: Velká poklona skutečnému králi Jaroslav Bezděk 7.12.2015 22:21
Prani Maruska 3.8.2015 15:25
Ahoj Jardo, tady Jarda... Jarda 30.7.2015 22:42

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.