Concrete cloth - 3D textilie s betonovou směsí
Návod na instantní přístřešek nebo nábytek? Vezmi Concrete Cloth a přidej vodu.
-
Swedish Ninja: Dancing with concrete, FOTO: svedishninja.com
-
Florian Schmid - projekt Stichting Concrete: lavička z Concrete Cloth
Autor: florian-schmid.com -
Florian Schmid - projekt Stichting Concrete: židle a stolička z Concrete Cloth
Autor: florian-schmid.com -
Přístřešek z Concrete Cloth - složený, před vytvrzením
Autor: concretecanvas.co.uk -
Částečně rozložený přístřešek
Autor: concretecanvas.co.uk -
Hydratace směsi
Autor: concretecanvas.co.uk -
Finální fáze - hotový polní přístřešek
Autor: concretecanvas.co.uk -
Interiér nabízí dostatek prostoru pro 8 osob
Autor: concretecanvas.co.uk
Materiál Concrete Canvas vyvinuli dva studenti londýnské Royal College of Art v rámci soutěže, a přestože jejich projekt nevyhrál hlavní cenu, od té doby jich posbíral 11 včetně prestižní The Saatchi and Saatchi Award for World Changing Ideas, a Peter Brewin a Will Crawford založili firmu na jeho výrobu. Materiál sám o sobě je jakýsi sendvič. Třídimenzionální matrice z vláken z líce a fólie z PVC na rubu uzavírají suchou cementovou směs. Stačí umístit na místo určení, naformovat do požadovaného tvaru a zavodnit, poté je cca dvě hodiny zpracovatelný a do 24 h zcela vytvrdne na betonovou skořepinu. Materiál se v měkkém stavu ohebností blíží tlustšímu koberci a standardně se dodává v rolích o šíři 1 m. Pásy materiálu lze spojovat bitumenovou páskou, svařením PVC na rubu látky, vodotěsně pruhem z obdobného materiálu či kotvit k podkladu za pomoci běžné kotvicí techniky. Materiál je možné použít i pod vodou, nevadí mu ani voda mořská.
Firma Concrete Canvas dodává i typový přístřešek z tohoto materiálu – Concrete Canvas Shelter – během jediného dne a s pomocí několika lidí, bez těžké techniky (8 mužů balení stanu uzvedne) lze vybudovat pevnou stavbu, jež zajistí dostatečnou bezpečnost a pohodlí. Přístřešek se po rozbalení na místě nafoukne a materiál se prolije vodou, pásy jsou spojovány na vnější straně. Vnitřní stranu tvoří utěsněná plastová fólie, interiér je tedy sterilní a lze snadno udržovat hygienu. Konstrukce je mechanicky odolná a stan je ohnivzdorný. Tepelně izolační vlastnosti betonové skořepiny lze ještě navýšit zasypáním vrstvou zeminy, ta v krizových oblastech zajistí dostatečnou ochranu před střelami z ručních zbraní nebo střepinami. Do stěny postaveného přístřešku lze vyvrtat či vyřezat otvory pro prostupy nebo je opatřit okny, která však musí mít pevnou konstrukci. Přístřešky je možné spojovat do větších celků čelními stěnami. Jsou navrhovány se životností 10 let. V současnosti jsou využívány jak armádou, tak právě humanitárními organizacemi jako polní nemocnice či dočasné přístřeší pro lidi postižené přírodními katastrofami.
Kouzlo materiálu Concrete Canvas však odhalili už i designéři. Jeho tvrdý robustní vzhled kontrastující s měkkými textilními tvary našel uplatnění v několika zajímavých projektech.
15. 8. 2013 HelP
Aktuálně
► Komentovaná prohlídka výstavy Evy Eisler
► Veletrh Heimtextil 2025 14.-17.1.
► ZUKÜNFTE: Materiály a design pro zítřek
► Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní, shrnuje Akademie věd
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
3. 1. 15:43
Moc děkuji, je to krásná ukázka toho, že změna není podmíněna dotacemi a penězi, ale že ...
Michael Rada - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí