Hide & Seek s fotoluminiscencí
Projekt Hide & Seek navržený studiem Nonotak se nachází v Paříži poblíž zastávky metra Stalingrad a na betonovou zeď o ploše 62 m2 je nanesen fotoluminiscenční nátěr. Autorům se podařilo pomyslně propojit neosobní prostor domovního průchodu s otevřenou krajinou, transformovat místo v lesní koridor.
-
Hide & Seek s fotoluminiscencí
-
Hide and Seek za dne foto: Nonotak Studio
-
Hide & Seek v noci foto: Nonotak Studio
-
Hide and Seek za dne - celkový pohled foto: Nonotak Studio
-
Hide & Seek - výroba foto: Nonotak studio
Malba využívá čistého geometrického vyjádření: hmota lesa je tvořena horizontálními a vertikálními liniemi, přičemž siluety jednotlivých stromů vznikají na jejich pomyslných průsečících.
Projekt využívá změny vnímání v závislosti na měřítku, důležitého principu využívaného v architektuře. Z odstupu vidíte les s konturami stromů, při bližším pohledu se však můžete ztratit v síti četných linií – odsud název díla, který doslova znamená „hra na schovávanou“. Opakující se motiv a neosobní, precizní pravoúhlost rastru úseček budí dojem, že se jedná o výsledek práce stroje, ačkoliv byla malba vytvořena ručně.
V noci se Hide & Seek projevuje jako světelná instalace, protože linie jsou malovány fotoluminiscenčním nátěrem. Dílo absorbuje denní světlo a v noci jej uvolňuje, a tak je záře tohoto stylizovaného lesa rytmizována intenzitou denního světla v závislosti na ročním období a aktuálním počasí – stejně jako obyvatelé obytného domu, v jehož prostorách se Hide & Seek nachází.
12. 6. 2013 Anna Beránková
Aktuálně
► Mimořádná výzva k Frankfurtskému knižnímu veletrhu 2026
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
4. 2. 11:29
Děkujeme za komentář. Bohužel nelze nesouhlasit. Snad je změna možná...
Redakce - Materiály, které mění architekturu
2. 2. 11:40
Děkuji za další zajímavý článek. Jak je naznačeno, materiálů je podstatně více a je ...
Michael Rada - Materiály, které mění architekturu
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ