Cooking Material
nová e-kniha s podtitulem „ Může molekulární kuchyně přispět k vynálezu nových materiálů? “ spojuje dvě neobvyklé oblasti na první pohled tak vzdálené, jako je gastronomie a materiálová věda a pomocí kuchyňských experimentů nachází mnohé styčné body a zajímavé souvislosti...Fascinující kniha, která by neměla chybět v knihovničce zvídavého člověka jakéhokoliv věku. Vždyť kuchyň je vlastně taková malá chemická laboratoř, ve které se ocitáme každý den.
Slovy autorky knihy, belgické designérky Laurence Humier „ Ingredience je materiál. Když vyjdete z vlastní zkušenosti s vařením, najdete inspiraci pro vytvoření materiálů na základě obměny klasických receptů. Naučíte se, jak šlehat včelí vosk namísto smetany nebo vyrobit si vlastní sklo podle receptu na karamel. Jsou tyto receptury jedlé? Ovšemže ne. Co je pak jejich účelem? Rozšíření základních znalostí chemicko-fyzikálních reakcí, které se odehrávají v různých materiálech, stimuluje kreativitu dospívajících a dospělým navrací zpět dětskou zvědavost. Molekulární gastronomie dodává naší nabyté schopnosti vařit vědecký základ, na jehož základě se začneme na hmotu dívat novým pohledem... takže vezměte mixér do ruky. “
Karamel z kyseliny borité
Ingredience
300 g kyseliny borité v prášku
3 kávové lžičky vody
20 cl hrnku silikonového oleje
3 g minerálního pigmentu
Postup
Smíchejte dohromady a pečte v troubě na 250 ˚C po dobu 60ti minut. Poté po dobu 90ti minut pomalu snižujte teplotu v troubě tak, aby nedošlo k teplotnímu šoku, který by způsobil popraskání.
12. 10. 2013 AŠB
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
4. 2. 11:29
Děkujeme za komentář. Bohužel nelze nesouhlasit. Snad je změna možná...
Redakce - Materiály, které mění architekturu
2. 2. 11:40
Děkuji za další zajímavý článek. Jak je naznačeno, materiálů je podstatně více a je ...
Michael Rada - Materiály, které mění architekturu
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ