Chitosan
Chitosan je označován jako materiál 21. století. Díky jeho unikátním vlastnostem a variabilitě se na jeho výzkumu podílejí týmy vědců na celém světě.
Je to přírodní polymer připravený modifikací (deacetylací) chitinu, což je po celulóze druhý nejrozšířenější polysacharid v přírodě. Chitin se v přírodě vyskytuje jako stavební látka vnější kostry bezobratlých živočichů (hmyzu, plžů a korýšů), a dále v buněčných stěnách kvasinek a hub.
Chitosan je látka se silným kladným nábojem, který je příčinou jeho mimořádných vazebných schopností, je stabilní, biodegradabilní. Řízením jeho molekulové hmotnosti, stupně deacetylace a čistoty je možné připravit široké spektrum chitosanů a jejich derivátů, které mohou být využity v průmyslu, potravinářství, kosmetice, zdravotnictví a řadě dalších odvětví. Dosud byly vyvinuty stovky nejrůznějších aplikací a výzkum neustále pokračuje.
Nejslibněji se jeví tyto oblasti jeho využití:
Zemědělství
Chitosan je přirozenou alternativu chemických hnojiv a postřiků, které mohou být škodlivé pro člověka a životní prostředí. Chitosan spouští obranné mechanismy v rostlinách (působí podobně jako vakcíny u lidí), stimuluje růst a produkci určitých enzymů.
Čištění odpadních vod
V současné době se používají pro úpravu pitné a odpadní vody chemicko-fyzikální metody. Ekologičtější alternativou je čištění odpadních vod pomocí chitosanů, které jsou schopny sorbovat kovové ionty, pesticidy, fenoly či radioizotopy.
Kosmetika
Chitosan má schopnost vytvářet na povrchu pokožky ochranný, hydratační film, který na sebe může vázat další látky kladně ovlivňující pokožku. Dnes je chitosan nezbytnou součástí krémů, pleťových vod, šamponů, laků na vlasy apod. Přesto je výzkum v této oblasti je teprve na začátku a zaměřuje se především na nové využití hydratačních a antibakteriálních vlastností chitosanu.
Zdravotnictví
Ve zdravotnictví se využívá především biokompatibilita chitosanu s lidskou tkání a jeho bakteriostatické, imunologické, protinádorové, hemostatické a antikoagulační vlastnosti. Z chitosanu může být vyrobeno biologické lepidlo, které spojuje lidskou tkáň, a nahrazuje tak klasické šití při operacích. Také zlepšuje hojení ran, proto je využíván jako součást všech typů obvazů, chirurgického šicího materiálu, zubních implantátů a používá se při rekonstrukci kostí a dásní. Chitosan se používá také k řízenému uvolňování aktivních látek léčiv. V oblasti zdravotnictví existuje celá řada potenciálních aplikací chitosanu, které odborníci teprve zkoumají.
11. 7. 2013 Anna Beránková
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU