Jak to vidí
Helena Pánková: Člověk bioinženýr?
Člověk je jediný živočich, který může žít kdekoli na Zemi. Všude si najde potravu, dokáže nezmrznout na severním pólu a nezemřít žízní uprostřed Sahary. Schopnosti, které lidstvu slouží k přežití, mu rovněž umožňují manipulovat s přírodou a měnit ji. V poslední době se objevuje snaha tyto schopnosti dále rozvinout a propojit bioinženýrství s designem.
-
Plody genetické modifikace (foto: Carole Collet©)
-
Konceptuální krajka z kořínků jahod ukazuje propojení syntetické biologie a textilního návrhářství.
(foto: Carole Collet©) -
Shamees Aden rozvíjí ideu sportovní obuvi na míru. Naroste přímo na chodidle. (foto: Shamees Aden©)
-
Textilie barvené bakteriemi vznikly v rámci spolupráce experimentální návrhářky Natsai Audrey a profesora Johna Warda. (foto: Natsai Audrey)
-
V odlišných kultivačních médiích vznikají prostřednictvím streptomycet různě zbarvené pigmenty.
(foto: Natsai Audrey) -
BioCouture vyvíjí zcela nový postup výroby textilie. (foto: via boxlumen)
-
Textilní surovina vzniká v roztoku zeleného čaje a cukru, který je naočkovaný kulturou mikroorganismů. (foto: via despoke)
-
Bunda, která se zrodila z kádě se zeleným čajem. (foto: Suzanna Lee)
Textilie obarvíme výměšky bakterií, které se živily předem vykalkulovanou sestavou živin. Chodbu v bytě nám v noci bude osvětlovat baňka s bioluminiscenčními mikroskopickými řasami, které světélkují. Krajku získáme ze sušených kořínků geneticky modifikovaných jahodníků, obuv na míru nám vyroste přímo z kůže chodidel a umělou kůži si vypěstujeme na hladině vany plné mírně oslazeného zeleného čaje…
Všechny nápady někdo zpracoval – některé jen jako koncept, jiné jsou ve fázi výzkumu, další jsme mohli obdivovat na řadě světových výstav. Někdo je vnímá jako nemístné zasahování do plánů matky Přírody a jde mu z nich mráz po zádech. Jiný je naopak nadšen, že je lidstvo schopné s přírodou pracovat i tam, kde ještě nedávno figuroval výhradně chemický průmysl. Pro někoho je to pokus nad přírodou zpupně vládnout, jiný vidí důkaz snahy o citlivou spolupráci. Pravda se nejspíš nachází někde uprostřed.
Geneticky modifikované organismy vyžadují méně chemické ochrany. Můžeme díky nim snižovat znečištění životního prostředí. Mnohdy však vzbuzují pochybnosti - co kdyby GMO „utekly“ z polí do přírody a narušily rovnováhu přírodních ekosystémů? Co na tom, že v okolí lidských sídel se již staletí žádná „divoká příroda“ nevyskytuje a rovnováhu přírodních ekosystémů o dost více narušuje necitlivá lesní těžba v tropech nebo hromadící se odpadky v oceánech. Dosud se navíc žádný geneticky manipulovaný tvor do volné přírody nedostal, takže k podobným obavám neexistuje precedens – dosud známé invazivní druhy (jako je třeba člověk), mají původ ryze přírodní
Nevím, jestli někdy budeme nosit boty, které nám vyrostou z kůže, a nejsem si jistá, zda svět potřebuje jemnou krajku z kořínků jahodníků. Stejně tak nevím, jestli jsou genetické modifikace organismů nebezpečné pro stabilitu planetárního ekosystému. (Byť nepochybuji, že liská činnost v současném provedení pro něj nebezpečná je.) Vím ale, že příroda je pro nás nekonečným zdrojem inspirace, počínaje květinovými motivy a secesní architekturou (ne)konče. Zpátky na stromy se nevrátíme, ale dnešní „doba plastová“ určitě není vrcholem ani ideálem historie lidstva. Hledáme nové formy, nové materiály a také jejich nový smysl. Pokud chceme v budoucnu žít ve větší harmonii s přírodou, není jiné cesty, než s ní při tomto hledání experimentovat – a občas překračovat hranice fantazie a konvencí.
Helena Pánková je absolventkou Zahradnické fakulty na Mendelově univerzitě v Brně. Od roku 2011 pracuje v Knihovně materiálů matériO jako konzultantka a přednáší na VŠUP o materiálech a designu. Ve volném čase působí ve Vinohradském symfonickém orchestru jako houslistka.
2. 1. 2014
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU