Všímáme si
Robotičtí švábi Petra Nikla se rozutečou po Arše
Myslíte si, že přátelství mezi člověkem a švábem neexistuje? Český výtvarník Petr Nikl a jeho robošvábi vás v pátek 26. února přesvědčí o opaku. Přijďte se podívat do Divadla Archa na Švábí arabesky. V představení, které kombinuje výtvarné umění, divadlo, tanec a hudbu, hrají švábi a jiná cupitající havěť hlavní roli.
Jsou to sice švábi mechaničtí, pohánění vestavěnou baterií, ale jakmile dostanou možnost, svéhlavě se rozutečou do všech koutů plátna. Pod dohledem Petra Nikla a Tomáše Pospíšila se z nich stávají spoluautoři uměleckého díla. „Pastevci“ jim do cesty sypou pigmentový prášek nebo kapou tekutou barvu. Robošvábi je pak roznášejí po plátně. Přitom za sebou zanechávají nepředvídatelné obrazce.
Mechanické šváby nechal Petr Nikl poprvé špacírovat v pigmentovém prášku už v roce 2013 na své retrospektivní výstavě Hra o čas, pořádané Galerií hlavního města Prahy. „Neexistují pro ně žádná schémata, konstrukce, racionální plány, žádné ambice na nějaká sdělení. Prostě žádné ego. Proto jejich kresebné záznamy působí tak neskutečně skutečně,“ říkal o svých robotických svěřencích Nikl. Každý den přicházel na výstavu, aby tam v roli pastevce robošvábů spolu s návštěvníky užasle sledoval, jak drobní robůtci bezelstně vytvářejí další dílo a zaznamenávají přítomný okamžik: „Když sleduju, jak kreslí, mohu přímo sledovat nárůst stop, vnímat čas.“
O rok později v projektu Švábení/Broučí práce v dejvické Ville Pellé už nechal mechanické šváby a další pohyblivé předměty – například elektrický zubní kartáček, valící se koule různé velikosti nebo jezdící mechanické hračky – vytvářet obrazce na papíře menšího formátu. On sám jejich počínání podněcoval a usměrňoval v rytmu improvizovaného hudebního doprovodu. Diváci seděli na židličkách kolem a celá performance měla už hodně blízko k divadelnímu představení.
Podobně bude vypadat i večer v Divadle Archa. Představení bude mít několik částí – v každé z nich bude znít odlišná hudební improvizace a odkryje se nový arch papíru. A s každou nově odkrytou vrstvou papíru přijdou i další pohyblivé prvky a materiály. „Přibudou krabi, kapučínové mixéry a jezdící myš i koule se štětcovými ohony,“ říká Petr Nikl. V závěrečné části vystoupení dostanou prostor i „létající štětce“ Ondřeje Eremiáše, který kreslí čínskou tuší na rýžový papír. O improvizovaný hudební doprovod se postará Jaroslav Mugrauer a jeho západoafrický strunný nástroj kora, Michael Delia bude hrát na drnkací nástroj mbira ze stejné oblasti. Jaroslav Kořán zahraje na perkuse, Ondřej Smeykal na didgeridoo, Oskar Török na trubku a Robert Škarda na tubu. A Petr Nikl v Arše pokřtí i své nové CD Vosa.
25. 1. 2016 Text: Anna Marie Hradecká, zdroj foto: archiv Petra Nikla
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU