Všímáme si
Naskenujte si čárový kód raději ještě před kasou. Většinu běžné kosmetiky si rádi z košíku vyndáte
Většina kosmetických a drogistických výrobků neobsahuje pouze neškodné přírodní látky. Víme to ve skrytu duše všichni. Angažovaný spotřebitel se snaží nakupovat ekologičtější varianty, ale jak je vlastně poznat, když si z chemie pamatujeme tak nanejvýš -ný, -natý, -ičitý? Řešení pro jednoduchý a správný nákup je na obzoru. Budeme mít konečně spotřebu ve vlastních rukou?
Výroba a používání kosmetiky a drogistických výrobků je zátěžové pro životní prostředí i pro lidský organismus. Základní informace o škodlivých látkách jsou samozřejmě na internetu dostupné. Zjistit konkrétní dopad každého produktu však znamená mnoho času a úsilí. Je spousta lidí, kteří by pro svoje zdraví i pro planetu rádi něco udělali, většina má ale omezené množství času, energie a znalostí, a tak často své snahy o dobré spotřebitelské rozhodnutí vzdá. Provinilý pocit navíc často nevede ke změně, ale ke zlehčování nebo ignorování problému. Potřebujeme dobrý nástroj pro realizaci našich dobrých úmyslů.
Tým mladých angažovaných lidí, kteří mají vzdělání a odhodlání věci změnit, vyvíjí mobilní aplikaci GreenScan. Stačí načíst čárový kód šamponu nebo přípravku na mytí nádobí a databáze hned zpracuje jeho složení. Když objeví látky toxické pro člověka nebo přírodu, nabídne také srovnatelný produkt bez těchto přísad a možnost, kde ho koupit. Rozhodnutím o nákupu spotřebitel podpoří zodpovědné výrobce a vytvoří účinný tlak na ty nezodpovědné. V aplikaci také bude možné nastavit si osobní kritéria, jestliže má spotřebitel alergii na některou látku, chce nakupovat pouze výrobky s veganskými surovinami a podobně.
Po měsících práce ve volném čase potřebuje tým GreenScan závěrečnou podporu, aby se mohl dokončení věnovat naplno. Přispět ke spuštění aplikace můžete v HitHit kampani (Foto: GreenScan)
Mnoho chemikálií, které projdou našimi domácnostmi, skončí ve vodních tocích a životním prostředí. Při výzkumu kvality vody, která vychází z čistíren odpadních vod, vědci ve 100 % případů nacházejí zbytky repelentů, vůní a agresivních čisticích prostředků, v nadpoloviční většině vzorků také antibiotika a hormony. „Již v devadesátých letech existovaly studie potvrzující, že samečci rybiček v kleci umístěné ve vodě pod čističkou začnou měnit pohlaví na samičí, další výzkumy potvrzují stejné změny u lososů žijících v tak panenském prostředí, jako jsou řeky kanadských národních parků,“ vysvětluje profesor Jaroslav Petr z Výzkumného ústavu živočišné výroby. „Jsme teprve ve fázi pomalého poznávání situace,“ dodává. „Do vody vypouštíme desetitisíce chemických látek, žádná se nikam neztratí ani nevypaří, a nemáme tušení, jak spolu reagují.“
Nebezpečné látky obsahují levné produkty stejně jako značkové drahé výrobky s označením „přírodní“, „biologicky dobře odbouratelné“ nebo „vhodné pro děti“. Až se databázi a aplikaci GreenScan podaří spustit, bude k užívání zadarmo. Na svůj provoz a vývoj bude získávat finance z provizí, které získá od ekologicky šetrných výrobců za prodej zboží doporučovaného jako alternativa ke škodlivým produktům. Čím více lidí bude aplikaci používat a rozhodne se pro zdravější nákup, tím dále a hlouběji se GreenScan bude rozšiřovat. „Žádný výrobce si ale pozitivní doporučení v naší databázi nemůže zaplatit. Výrobky do ní zařadíme, jen pokud splní přísná kritéria,“ vysvětluje zakladatelka týmu GreenScan Žaneta Havírová.
Text: Kateřina Zvelebilová, úvodní foto: GreenScan
2. 8. 2017
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU