Všímáme si
Misky a brýle vyrobené uprostřed pouště
„Před čtyřmi lety jsem si sbalil své první solární zařízení do kufru a vydal jsem se do saharské pouště,” popisuje Markus Kayser začátek svého výzkumu experimetnálního 3D tisku. Od té doby se zabývá možnostmi udržitelné pouštní výroby. Má k dispozici dostatek materiálu i neomezené množství energie. Využívá totiž jeho nejefektivnější zdroj - slunce. Kayser propojuje umění, vědu a nové technologie. Nabízí také jednu z možných odpovědí na řešení našeho aktuálního problému nadměrné spotřeby energie a nedostatku surovin při výrobě.
Markus Kayser se svým přístrojem Solar Sinter v saharské poušti.
Na newyorské výstavě Intimate Science představil Markus Kayser své dva projekty, pouštní 3D tiskárnu Solar Sinter a jednoduchý laser Sun Cutter. Návštěvníci měli možnost sledovat průběh Kayserových pokusů promítaných na zdech galerie a zároveň si zblízka prohlídnout oba přístroje i výsledky jeho práce.
Podstatu pouště tvoří slunce a písek. První nabízí energetický zdroj obrovského potenciálu, druhý zase téměř neomezené množství oxidu křemičitého.
Sypký písek se nejdříve zahřeje na teplotu tání a poté zchladí, čímž dochází k přeměně v pevnou sklovitou hmotu. Na stejném principu (proces slinování) funguje i 3D tisk.
Předměty z Kayserovy pouštní tiskárny.
Sun Cutter je zjednodušená verze laseru, která je po technické i energetické stránce velmi nenáročná. Sluneční světlo se zaměřuje do silného paprsku pomocí čočky, což umožňuje vyříznout předem naprogramované tvary z překližky, papíru či kartonu.
Přímé záření slunce je možné využít například k výrobě jednoduchých slunečních brýlí, každý kus je originál.
Markus Kayser, původem německý vědec a umělec (*1983), se zabývá průzkumem hybridních řešení kombinujících přírodní energii a technologie, která by do budoucna mohla znamenat zásadní změnu výrobních postupů. Na londýnské Royal College of Art vystudoval 3D design a design nábytku. Kaysera u jednotlivých předmětů nezajímá jen jejich využití, ale hlavně příběh a experiment. V roce 2011 si v Londýně otevřel vlastní studio. V současné době se podílí na výzkumném projektu Mediated Matter Group na Massachusetts Institute of Technology ve Spojených státech.
Svou práci Marcus Kayser vystavoval v různých galeriích po celém světě, naposledy letos na jaře v Sheila C. Johnson Design Center na newyorské Parsons The New School for Design. Na putovní výstavě Intimate Science tam kromě Kaysera svou práci představili také Philip Ross (o jehož architektuře z hub už jsme psali), Allison Kudla či japonské studio BCL.
Markus Kayser - Solar Sinter Project from Markus Kayser on Vimeo.
text a foto: Kateřina Hendrychová, foto: markuskayser.com
19. 5. 2014
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?