Všímáme si
Film ze série Pod rukama nominován na cenu Mezinárodního filmového festivalu řemesel FIFMA
Krátký český film ze série Pod rukama je nominován na cenu Mezinárodního filmového festivalu řemesel. Film s názvem Pod rukama nožíře Ignáce Hloha bude ve dnech 7. až 10. dubna 2016 soutěžit na Mezinárodním filmovém festivalu řemesel FIFMA, který se koná v Méliès v Montreuil ve Francii. Film vznikl v redakci magazínu Material Times ve spolupráci fotografa a filmaře Tomáše Prince a Terezy Liškové.
Počátkem dubna se bude v předměstí Paříže konat 10. ročník Mezinárodního filmového festivalu řemesel (FIFMA). Tato událost poodhalí kouzla kulturního dědictví, odborných znalostí a práce s inovativními materiály. Festival je určen především profesionálním řemeslníkům a filmařům, ale je otevřen i široké veřejnosti všech věkových kategorií. V Méliès v Montreuil, největším kině umění v Evropě, poběží čtyřicet filmů, doprovodí je diskuse a setkání s režiséry.
Na letošní festival se přihlásilo více než sto šedesát projektů z dvaceti zemí. Odborná porota zastoupená členy z oblasti řemesel i kinematografie vybrala dvacet devět nejlepších, které promítne v rámci festivalu. Mezi nominované se zařadil i krátký český film režiséra Tomáše Prince ze série Pod rukama. Podle režiséra snímek vyniká především díky tomu, že nožířská práce je vizuálně vděčná. „Chvíle, kdy nožíř začíná neopracovaný kov přetvářet v čepel nože, mají ve výsledném videu svou sílu,“ říká Princ.
Mezi další festivalové soutěžící patří například film Johna Forsena Tanec s ohněm, který se věnuje legendární sklářské škole Pilchuck, či snímek o japonské umělkyni Ysabel de Maisonneuve, která, inspirována jemností i hrubostí přírody, balí bambus do hedvábné a bavlněné tkaniny.
Krátký snímek Pod rukama nožíře Ignáce Hloha sleduje práci svébytného nožíře. Jeho nože v sobě nesou historii materiálu, náladu tvůrce, někdy i osobnost budoucího majitele. Každý nůž je originál. Nožíř ho vyrábí pro konkrétní účel nebo osobu. „Můj nejoblíbenější nůž je vždycky ten poslední,“ říká Ignác Hloh. Baví ho možnost experimentovat a vytvářet stále něco nového. „Snažím se hledat postupy předků a dědků, postupně se oprostit od všech složitostí a dělat to tou nejjednodušší cestou,“ popisuje.
Pátrání po dalších námětech probíhá ve spolupráci redakce s Knihovnou materiálů matériO, ve které magazín vznikl. V současné době vzniká třetí série Pod rukama, ve které se objeví například restaurátorka papíru Lucie Slivková či výrobce luků Tomáš Hanuš. V květnu poprvé vyjde magazín Material Times i v tištěné podobě. První číslo se bude věnovat právě tématům spojeným s rukodělnou výrobou. Čtenáři v něm mimo jiné najdou i fotografie z kovárny Ignáce Hloha.
30. 3. 2016 Text: Tereza Hollovičová, foto: Tomáš Princ
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU