Všímáme si
Festival pro budoucnost spojí téma ochrany klimatu s hudbou, diskusemi a praktickými ukázkami udržitelných řešení
V pátek 20. září proběhne další z řady celosvětových klimatických stávek. V Praze na stávku pak v odpoledních a večerních hodinách naváže Festival pro budoucnost, který se uskuteční na Střeleckém ostrově. Návštěvníky čeká speciální „eko“ program s vybranými odborníky i hudební vystoupení v čele s Tomášem Klusem a Lenkou Dusilovou.
-
Festival pro budoucnost spojí téma ochrany klimatu s hudbou, diskusemi a praktickými ukázkami udržitelných řešení
Text: Michala Bradová • Ilustrace: vlajka planety Země, McConnell, 1969, CC BY-SA 4.0
Pravidelné studentské stávky, které v současnosti probíhají po celém světě, upozorňují na neodkladnou potřebu snižování emisí a omezení klimatických změn. Se stejným cílem se v pátek na Střeleckém ostrově v Praze rozehraje Festival pro budoucnost, pořádaný Platformou pro udržitelný rozvoj a etiku, Svazem moderní energetiky, Aliancí pro energetickou soběstačnost a organizací Česko za klima.
„Naším záměrem je, aby snaha řešit sílící změnu klimatu propojila jednotlivé generace – studenty, ekonomicky aktivní či důchodce – a skupiny, které se změnou klimatu zabývají. Slibujeme si, že se akce stane dobrou záminkou pro to, aby se studentské hnutí do budoucna vedle pokračujících protestních akcí aktivně podílelo na změně v rámci svého vzdělávání. Vedle toho chceme, aby akce škarohlídům, kteří odmítají požadavky hnutí, ukázala, že snaze konat kýžené změny brání právě společená vůle a ochota jednat,“ říká František Marčík, jeden z organizátorů Festivalu pro budoucnost.
Nosným tématem celé akce bude ochrana klimatu, jež se otiskne v sérii pořádaných diskusí a praktických ukázek udržitelných řešení. Festival zahájí projevy zástupců studentského hnutí Fridays for Future, mezinárodního hnutí mladých lidí bojujících za svou budoucnost. Každý pátek tisíce studentů a studentek po celém světě vycházejí do ulic stávkovat a požadují po politicích a dospělých co nejrychlejší řešení klimatické krize. Právě nedostatečný zájem o problematiku, na který mladí mimo jiné reagují, pozoruje František Marčík také u české politické scény: „Jako nejpalčivější problém vnímám, že si politici stále uvědomují jen zlomek toho, jaké zásadní důsledky pro nás změna klimatu znamená a jakou odpovědnost za ni sami neseme. My Evropané jsme ekonomicky nejbohatšími a nejvyspělejšími obyvateli planety, a proto je naším úkolem ukazovat ostatním státům, ne kudy cesta nevede, ale naopak, jaká řešení jsou nejúčinnější a ekonomicky nejvýhodnější.“ Marčík dále podotýká, že tomu, aby se Česko stalo jedním ze světových lídrů nízkouhlíkových inovací a řešení, v nichž by šlo příkladem dalším státům světa, nebrání nedostatek peněz, ale nedostatek politické prozíravosti a vizí. „Je třeba vidět dále než za horizont nejbližšího volebního období,“ říká.
Festival pro budoucnost začíná v 13.00. Do 15.00 hodin bude probíhat blok workshopů a přednášek v podání několika organizací, jež návštěvníkům představí praktická řešení v oblasti udržitelného rozvoje pro každodenní život. Půjde například o možnosti recyklace, využití solární energetiky, udržitelnou dopravu nebo kompostování. Odpolední část bude od 15.30 do 17.00 hodin patřit talk show, během které moderátor Ondřej Cihlář z VOSTO5 prodiskutuje s hosty dopady a řešení klimatických změn ve městech, energetice a krajině. Mezi diskutující usedne známý zemědělec Daniel Pitek, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky Soňa Jonášová, ředitel Šance pro budovy Petr Holub, analytik z nezávislého analytického centra Glopolis Vojtěch Kotecký, programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlak, náměstek pražského primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček nebo energetik Jan Palaščák.
Chybět však nebudou ani hudební hosté, jejichž vystoupení budou jednotlivé bloky doplňovat. Pozvání přijali Lenka Dusilová (18. 00–18. 50 hod.), Tomáš Klus (19. 40–20. 30 hod.) a kapely Tygroo (14. 40–15. 30 hod.) a Two Men (21. 10–22. 00 hod.). Vstupné na akci je dobrovolné. Akce pro Klima, v podobě různorodých aktivit, se odehrávají napříč Českou republikou.
17. 9. 2019
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU