Všímáme si
Biomimikry, lidé a peníze se setkají ve Švýcarsku
Bankéři, výzkumníci a další spřízněné duše se na sklonku léta sejdou v Curychu. V rámci programu akce zvané Biomimicry Europe Innovation and Finance Summit se společně vydají i do tamní zoologické zahrady. Tématem společného setkání budou inovace inspirované přírodou, které vycházejí převážně ze strukturálních vlastností organismů a ekosystémů. Ve zkratce: hlavním tématem konference budou dnes tak oblíbené biomimikry a jejich propojení se světem byznysu a financí. Přičemž se letos organizátoři plánují důkladněji věnovat otázkám týkajících se slibně se rozvíjející technologie 3D tisku.
Již druhý ročník otevřeného mezioborového setkání finančníků, vědců a vývojářů se uskuteční 4. a 5. září 2014 v curyšském hotelu Marriott. Akce je zamýšlená pro nadnárodní společnosti, rozvíjející se projektové týmy, které hledají partnery ve vědních oborech, ve sférách byznysu či financování. Přijedou finanční experti a investoři, kteří hledají příležitosti k investicím, s nimi se promísí zástupci z univerzitních a vědeckých institucí, pracovníci ze zoologických a botanických zahrad, neziskové organice i státní agentury. Prostě všichni, kteří se aktivním způsobem zajímají o programy propojující biodiverzitu, řešení problémů inspirované přírodou a o použitelné obchodní modely.
Součástí programu konference je i večerní prohlídka expozice deštného pralesa ve švýcarské Zoo. A pak poněkud tradičnější workshopy, interaktivní pracovní zasedání a síťování s vedoucími osobnostmi, které v současné době určují směr na poli inovací a financování. Na pořadu dne bude již zmíněný 3D tisk, udržitelnost, nové materiály, konstrukce a design, aktuální finanční nástroje, obchodní modely a trendy, transfer technologií, biodiverzita. Řečníci se dotknou i otázky role botanických a zoologických zahrad a budoucnosti přeshraniční mezioborové spolupráce napříč Evropou a světem.
Zoo v Curychu a pavilón deětného pralesa Masoala (zdroj: coolcapitals.com)
Během přednášek promluví dvacet šest přednášejících. Z harvardského institutu Wyss přijede Mary Tolikas. Místní odborník Samuel Furrer promluví o používání biomimetického přístupu v curyšské zoologické zahradě. Otevře se i téma možného uplatnění 3D tisku ve vzdělání, zazní příklady řady úspěšných investorských počinů, které vycházejí právě z prizmatu biomimiker. V rámci bohatého programu proběhne ve čtvrtek a v pátek výstava vizí a prototypů. Podobně jako je možné se do 20. července přihlásit za zvýhodněnou cenu jako účastník (studenti mají výraznou slevu), je možné se přihlásit i do sekce vystavovatelů a pokusit se uchvátit toho správného investora nebo partnera pro další práci.
Design, technologie, výrobky i systémy mohou být úsporné a udržitelné, stačí se ve správný okamžik inspirovat přírodními principy – věří organizátoři konference. V jejich očích v sobě biomimikry ve spojení s vhodnými finančními modely nesou příslib ekonomického růstu a udržitelného hospodářství. „Studium přírody nám může přinést vhodná řešení našich problémů,“ říká přední znalec z oboru biomimiker Michael Pawlyn. Mezi jeho oblíbená slova patří synergie, optimalizace, hojnost, udržitelný design. Lahodí i vašemu sluchu? Následujte „tři B: Biodiversity, Biomimicry, Business“ a vyjdete se do Curychu.
text: Tereza Lišková, ilustrace: Barbora Togel
10. 7. 2014
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU