CZ / ENG

Pod rukama

Věra Holomečková: Paličkovat se musí s citem

Věra Holomečková se začala krajkářství věnovat náhodou. K všemožným ručním pracím však tíhla odjakživa. Říká, že nedokáže jen tak sedět a nic nedělat. Dnes předává své letité zkušenosti paličkováním a šitou krajkou mladším generacím. Má toto skoro zapomenuté řemeslo šanci se v dnešní době udržet?

Věra Holomečková: Paličkovat se musí s citem

Text: Nela Kýrová • Foto a video: Tomáš Princ


Nejdříve chtěla Věra Holomečková studovat na Institutu tělesné výchovy a sportu, ale kvůli zdravotním obtížím se uchýlila k nástavbovému studiu Školského ústavu umělecké výroby. Po ukončení školy začala pracovat v tamním školním depozitáři, kde měla na starosti kontrolu historických krajek. Když se uvolnilo místo kantorky, začala učit na dnešní Vyšší odborné a Střední umělecké škole textilních řemesel, která se nachází nedaleko Jindřišské ulice v Praze. Zaměřila se na paličkovanou a šitou krajku.

Na stejné škole učí dodnes. Spolu s ostatními kantory udržuje řemeslo v povědomí lidí, i když stále ubývá těch, kteří mají o tyto staré textilní techniky zájem. Zájemci, většinou starší lidé, se scházejí na specializovaných kurzech, které Holomečková vede. Pod jejím vedením se zdokonalují a učí novým technikám. I když současná situace není zrovna povzbudivá, podle jejího mínění se časem tato tradice vrátí skrze mladé lidi.

Paličkovaná krajka, kterou se několik desítek let zabývá, je sama o sobě neskutečně bohatá a různorodá. Každý kus je originálem. Podobné je to u krajky šité, která je oproti paličkované krajce technicky lehčí, avšak časově náročnější a pracnější. ,,Musí se pracovat s citem,“ zdůrazňuje. ,,Krajku není možné dělat jako stroj, člověk musí odhadnout, kde se musí více utahovat a kde zase méně. Takovou věc jen tak z knížek nevyčtete, ale to podle mého platí i pro jiná řemesla. Zkrátka je potřeba rada, kterou se snažím ostatním předávat!“

 

 

Nejčastěji paličkuje z lněných materiálů, které vynikají vysokou kvalitou. V nejtenčím provedení může krajka připomínat pavučinku. „Čím je materiál tenčí, tím se dá vytvořit jemnější práce, která je samozřejmě časově náročnější, ale mnohdy krásnější,“ dodává. Výhodu lněných přízí vidí především v tvarové stálosti. Naopak bavlna, která je výrazně měkčí, má tendenci se srážet. Z tohoto důvodu používá bavlnu spíše na doplnění jednotlivých políček šité krajky. Kromě toho ráda paličkuje i z hedvábí nebo například z kovových nití, tak zvaných dracounů. „S každým materiálem se pracuje jinak. Například len se velmi často trhá a člověk musí pracovat velmi opatrně. Hedvábí je zase hodně klouzavý materiál, čímž se hůře utahuje, ale ve výsledku vypadá nádherně.“

„Nerada při práci poslouchám ticho,“ říká krajkářka. Při paličkování a šití si ráda s někým povídá nebo poslouchá rádio

Na začátku práce si vyrábí podvinek, speciální technický nákres, podle kterého paličkuje. Pak volí barvu a vhodný typ příze. Nejčastěji používanou barvou je barva bílá, ekry nebo černá. Historické krajky ze západních států, například z Belgie a Francie, bývají v barevnosti střídmější a v použité technice mnohem jemnější než krajky z východní Evropy. Dnes se však používají různé kombinace barev, a dokonce i několik druhů materiálů. Poté se materiál namotává na paličky. „Nejdůležitější je si práci předem dobře přichystat. Nikdy neuděláte kvalitní práci bez dokonalé přípravy,“ podotýká.

Celoživotní vášní Věry Holomečkové je i sbírání paliček. Její sbírka obsahuje české i zahraniční. Se svou sbírkou se ráda pochlubí svým kurzistům a studentům. Jsou z různých druhů dřeva a mají různé způsoby provedení. V její sbírce je možno najít paličky ze států, například Belgie, Francie, Polsko, Rusko, Švýcarsko, Anglie, Amerika, nebo i z exotických zemí, jako jsou Madagaskar nebo Austrálie. Češi a Němci mají obvykle méně zdobené paličky, které bývají opatřeny pláštíkem. Tím se lehce odlišují od okolního světa, kde preferují velkou pestrost. U nás se obvykle na soustružení paliček používají tři druhy dřeva: lipové, bukové a švestkové. „Nejstarší paličku mám z Francie a je přibližně z roku 1650. Je vidět, že se tradice výroby nezměnila.“

Paličky nemusí být pouze soustružené, ale i vyřezávané, jak je vidět u této slovenské paličky

Věra Holomečková upozorňuje, že krajka není pouze ženskou záležitostí. Za svou dlouholetou pedagogickou praxi měla mnoho studentů a starších pánů, kteří paličkovali výborně. Paličkování je hodně technickou záležitostí, což mužům v mnoha případech vyhovuje. V minulosti bylo časté, že se muži věnovali tak zvanému krumplování, tedy vyšívání zlatem, které bylo velmi fyzicky náročné. „V mnoha případech bylo nutné u této techniky používat kleště, neboť se pracovalo s velmi tlustým materiálem, který dělal práci tak náročnou,“ dodává. „Nemůžu si pomoci, ale tuto práci dělám proto, že mě hrozně baví,“ uzavírá krajkářka.


31. 8. 2016

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.