TÉMA
Český eco-design v laboratoři budoucnosti aneb na pomezí ideí a marketingu
Tajemné botky, zdánlivě jednoduchá trička či stolky z papíru, nad kterými zůstává rozum stát, neboť není zcela jasné, jak skutečně mohou stát a k tomu udržet poměrně masivní mísy, stojany či svícny… Ne, toto není bazar. Je to výstava. Pokud jste v posledních dnech měli cestu na Mariánské náměstí, nemohli jste minout pozoruhodnou instalaci, která všechny tyto nevšední exponáty skrývá i odhaluje.
Text: Petra Jungwirthová, Foto: Laboratoř budoucnosti © David Stecker
Nepřehlédnutelný „kontejner“ s nápisem ECO?, vypadá jako obrovská skříň, která ve dne láká a v noci poutá (pozornost). Výstavu s názvem ‚Eco? Český design na cestě k udržitelnosti‘, kterou kurátorsky připravila Veronika Pařízková, můžete zhlédnout ve volném prostoru na Mariánském náměstí 24 hodin denně. Potrvá ještě týden, do neděle 31. 7. 2022.
Vskutku pozoruhodné exponáty skrývá kontejner s nápisem ECO? Někdo je třeba mine, ale někoho tyto zdánlivě nesourodé, na první pohled i trochu tajemné produkty zastaví a spolu s autory se možná zamyslí nad tím, co ještě „eco“ je – a co třeba už není. „Zapojení designu do řešení environmentálních problémů je především v Čechách stále na začátku, ekologie a udržitelnost jsou nezřídka využívány pro účely čistého marketingu a klasického 'greenwashingu‘. Otázka zní, jak tedy rozeznat čistou motivaci firem, které jsou si vědomy nutnosti změny, od těch, kteří se jen chytře vezou na módní vlně?“ ptá se Veronika Pařízková, kurátorka projektu.
K tomu, aby na tuto otázku bylo možné odpovědět, bylo potřeba sestavit metriku zkoumající vliv jednotlivých vybraných produktů z hlediska reálné udržitelnosti. A to byl úkol pro tým Vysoké školy chemicko-technologické pod vedením vedoucího Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie Vladimíra Kočího. Skutečně důsledný design totiž zohledňuje celý životní cyklus výrobku a zároveň respektuje všechny složky prostředí i různé typy environmentální zátěže. „Design má větší vliv na ekologii výrobků, než se obvykle předpokládá. Když designér navrhne výrobek nevhodným způsobem, má zodpovědnost za způsobené environmentální škody,“ říká prof. Vladimír Kočí. Každý z vystavených produktů byl podroben zkoumání nejen z hlediska zátěže prostředí množstvím CO2 při výrobě, ale také z hlediska spotřeby vody při výrobě nebo používání toxických látek. Produkty, které touto analýzou prošly, tvoří vlastní základ celé výstavy. A jsou zde zkrátka k vidění.
Výstava ‚Eco? Český design na cestě k udržitelnosti‘ tvoří součást projektu Laboratoř budoucnosti, který připravila Česká centra v rámci CZ PRES. Nyní je k vidění v Praze, v srpnu putuje dál do dalších měst Evropy. Ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy bude projekt představen také ve Varšavě, Bratislavě a v Budapešti, které jsou partnerskými městy Prahy v rámci Paktu svobodných měst. Díky zapojení vybraných českých center v zahraničí pak nabyde různé podoby. Nevšední instalaci spatří cestující metra v centru berlínského Schönebergu, milovníci umění v galerii na břehu Visly ve Varšavě, nebo návštěvníci proslulého komunitního centra Blivande ve Stockholmu. Další uvedení se chystají také v Bukurešti a v Milánu.
Výstava je určena nejen široké veřejnosti, ale také designérům, kteří hledají cesty jak změnit spotřební návyky, nebo odborníkům, kteří na téma udržitelnosti nahlížejí optikou vědy. „Laboratoř tak i českým divákům nabízí ochutnávku toho, co připravila Česká centra v rámci předsednictví Radě EU pro celou svou síť ve 24 zemích světa. Všechny projekty stojí na třech pevných pilířích: ‚Udržitelnost – Inovace - Kreativita‘, přičemž právě téma udržitelnosti je nejsilnějším motivem našeho rozsáhlého programu k CZ PRES,“ uzavírá Ondřej Černý, generální ředitel Českých center.
Projekt vznikl ve spolupráci Českých center, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Magistrátu hl. m. Prahy.
Organizátor projektu Laboratoř budoucnosti: Česká centra
Vedoucí projektu Laboratoř budoucnosti: René Kubášek
Kurátorka výstavy Eco? Český design na cestě k udržitelnosti: Veronika Pařízková
Partneři Laboratoře budoucnosti:
Magistrát hl. města Prahy, VŠCHT Praha, Moje Mariánské a Plastic Guys.
Mediálními partnery jsou CZECHDESIGN a Material Times.
Vystavující firmy a umělci:
BROKIS and Janštejn Glass, MMCITÉ, TON, Egoé, Sára Matysová, Anna Marešová, Maria Nina Václavková, Nahaku, Kave Footwear, David Valner Glass, Filip Krampla, Anny Vácová, Adam Železný, Textile Mountain, LLEV, Plastic Guys, Veronika Janečková
Více informací: www-czechcenters.cz
25. 7. 2022
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU