Studio deFORM představilo projekt „Classics + Corian®“
Co vznikne, když propojíte klasický nábytek z období třicátých až šedesátých let minulého století a moderní high-tech materiál? Jedinečný projekt „Classics + Corian®“, který byl konzultován v knihovně materiálů matériO a jeho výsledky jste mohli zhlédnout v rámci letošního Designbloku na Nákladovém nádraží Žižkov.
-
Studio deFORM - Jakub Pollág a Václav Mlynář v expozici projektu „Classics + Corian®“ na Designbloku 2013. Foto: Martin Chum
-
„Classics + Corian®“, foto: Martin Chum
-
„Classics + Corian®“, foto: Martin Chum
-
„Classics + Corian®“, foto: Martin Chum
Společnost DuPont oslovila k letošní spolupráci v rámci své prezentace materiálu Corian® mladé designéry Václava Mlynáře a Jakuba Pollága z úspěšného studia deFORM. Tvůrci přišli s konceptuálním projektem, ve kterém oživili pomocí Corianu sedm modernistických nábytkových objektů. Jejich v podstatě chirurgická práce spočívala v nahrazování nejexponovanějších částí zbrusu novými komponenty z Corianu. Nic méně, nic více.
Václav Mlynář a Jakub Pollág tak vdechli pomocí Corianu vybraným kusům nový život.
Při hledání si vybírali nábytek s charakterem, na kterém byl cítit dotek času. Ten nábytek, který mnozí z nás mají na chatě na půdě nebo ho najdeme ještě u našich babiček doma. Prioritou pro ně byla blízkost vybraného designu a určitý prostor k jeho obnovení.
Původní podoba zůstala zachována. Originální části sloužily jako předloha, někdy dokonce jako forma při tvarovaní těch nových. Restaurována byla vždy jen část produktu, a to ta, která je vystavena největší zátěži, např. deska stolu, sedák židle nebo opěrky u křesla.
Celý koncept výstavy byl postaven na kontrastu materiálů. Autoři vedle sebe postavili dřevo, které je tak trochu nevyzpytatelné, má velmi silný charakter a pokaždé může být trochu jiné, a Corian, který je vždy dokonalý, perfektně se tvaruje a dobře odolává času.
Nejen obnovit zašlou slávu starých produktů, ale i zaručit, že vydrží ještě trochu déle a to v perfektním stavu, než kdyby je zrekonstruovali zase jen dřevem, to byl jeden z cílů designérského dua.
Vyměněné části jsou přesnými kopiemi svých předchůdců, jsou to duchové připomínající stáří jednotlivých objektů. Corian vlil do žil starého nábytku novou krev a nechává vyniknout vlastnosti a kontrast obou. Na jedné straně stojí stárnoucí, někdy i 70 let staré dřevo či kov, a na straně druhé zase stále mladý a čistý Corian. Jako by se design zastavil v čase. Tvarové mistrovství modernistických tvůrců se zvěčnilo v nových, precizně očištěných objektech.
O studiu deFORM – Studio deFORM vzniklo jako projekt dvou spolužáků z pražské VŠUP Václava Mlynáře a Jakuba Pollága. Orientuje se na široké spektrum realizací na poli produktového designu, designu nábytku, výstavního designu i designu interiérů. Mezi jeden z jejich posledních projektů patří návrh městské cyklistické helmy pro firmu Krust a nebo světelný objekt „Transmission“ pro českou firmu Kavalier, který byl vystaven v českém domě na Olympijských hrách v Londýně. Stejně tak, jako se studio deFORM věnuje komerčním zakázkám, tak se zaměřuje i na konceptuální projekty, které se pohybují na rozhraní designu a umění.
8. 11. 2013 redakce MT
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU