Bark cloth a japonská inspirace v neobvyklé módní kolekci
Kolekce nadějného módního návrháře jménem Bobby Kolade je zajímavá nejen svým zpracováním, ale také materiálem a inspiračními zdroji. Bobby totiž pracuje s textilií typickou pro jeho rodnou zemi, potažmo Afriku, a využívá přitom prvků typicky evropských i japonských. Výsledkem je série kusů téměř architektonického výrazu, které jsou přitom lehké, pevné a zcela přírodní.
-
Objemné kabáty jsou nejvýraznějšími prvky celé kolekce, FOTO: eluxemagazine.com
-
Bobby Kolade navrhnul sošné, objemné kabáty
Autor: lesmads.de -
Bobby Kolade navrhnul sošné, objemné kabáty
Autor: lesmads.de -
Kde se neuplatnil bark cloth jako takový, využil se potisk, který jej imituje
Autor: eluxemagazine.com -
Německo - ugandský oděvní designer Bobby Kolade
Autor: theatlantic.com -
Bark cloth se sklízí ze živých stromů tradiční metodou
Autor: barktex.com -
Kmen se po sklizni ochrání bandážemi z listů před UV zářením a chorobami
Autor: barktex.com
Kolekce tohoto mladého oděvního designera ugandsko-německého původu patřila k největším překvapením berlínského Fashion Weeku. Objemné kabáty jsou ušity z africké textilie bark cloth, která se vyrábí tradiční metodou - mechanickým zpracováním kůry fíkusu. Materiál je jen minimálně splývavý - naopak je pevný a drží tvar, což se v případě Bobbyho oděvů projevuje záměrnou sošností, umocněnou naddimenzovanými rozměry. Bark cloth je ovšem základem všech částí kolekce, nejen obřích kabátů. Tam, kde se nevyužil samotný materiál, uplatnil Bobby alespoň potisk imitující jeho strukturu a barvu.
„V Ugandě, kde jsem vyrůstal, se s textilií bark cloth ve formě suvenýrů běžně setkáte na trzích pro turisty. Dnes se z ní vyrábějí hlavně pohřební rubáše“ popisuje designer Bobby Kolade běžné použití této neobvyklé textilie v jeho domovině. „Já si její půvab a potenciál uvědomil až v Berlíně – jeden známý ji používal jako plátno pro olejomalbu. Ihned jsem si uvědomil, že z ní musím vytvořit svou první kolekci. Vytváření kolekce byl fascinující, dá se říci až romantický proces. Neexistují dva identické kusy bark clothu, takže je každá část kolekce jedinečná a nese proto určitý punc luxusu,“ dodává.
Odkaz na africkou kulturu použitím tohoto materiálu se prolíná s inspirací Japonskem. Široký pás, který se zavazuje na zádech kabátu, totiž vychází z bederních roušek mawashi – jediného oděvu, do kterého se při soubojích odívají japonští zápasníci Sumo. Neotřelá kombinace materiálů a zdrojů inspirace je velmi osvěžující; Bobby Kolade je zcela jistě designér, kterého se vyplatí sledovat.
3. 9. 2013 HelP
Aktuálně
► Mimořádná výzva k Frankfurtskému knižnímu veletrhu 2026
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
4. 2. 11:29
Děkujeme za komentář. Bohužel nelze nesouhlasit. Snad je změna možná...
Redakce - Materiály, které mění architekturu
2. 2. 11:40
Děkuji za další zajímavý článek. Jak je naznačeno, materiálů je podstatně více a je ...
Michael Rada - Materiály, které mění architekturu
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ