► Cena Jindřicha Chalupeckého 2025 udělena.
Cena Jindřicha Chalupeckého, ocenění pro české vizuální umělkyně a umělce, zná jména letošního laureátstva. V pátek 14. února byli v pražském Studiu Hrdinů oceněni Dominik Adamec, Barbora Lungová a Karolína Rossí. Společná výstava se uskuteční od 25. září ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Zahraniční hostkou podzimní výstavy bude holandská malířka Kinke Kooi.
Tisková zpráva
Mezinárodní porota ocenila kvalitu zaslaných portfolií a pestrost médií i přístupů, které letos přihlášení umělci, umělkyně a kolektivy prezentovali. Mezi přihláškami nechyběly umělecké projekty napříč vizuálním uměním – od maleb a soch po instalace, digitální média a intermediální umění. Letos poprvé od zrušení věkového limitu byla Cena Jindřicha Chalupeckého udělena dvěma vizuálním umělkyním starším pětatřiceti let.
Mezinárodní porota se shodla, že předložená portfolia nabídla působivý vhled do rozmanitosti uměleckých přístupů na tuzemské scéně. Členky a člen poroty se setkali s díly prokazujícími citlivé zpracování ekologického uvědomění, s kritickou reflexí současných konfliktů a reakcí na globální i lokální krize. Mnoho přihlášených reagovalo na posthumanismus (myšlenkový směr, který se zabývá postupným sbližováním člověka a technologií, ale také představami života na Zemi bez člověka v jeho centru), řada z nich se zabývala kritikou patriarchátu, zatímco jiné odhalovaly hluboce osobní narativy reflektující vnitřní světy přihlášených.
„Jsem pyšná na to, v jakém stavu je Cena Jindřicha Chalupeckého po několikaletém období změn. Věřím, že jsme společným úsilím a skrze řadu diskuzí, zkoušek a posunů našli model, který odpovídá potřebám současné umělecké scény v mezinárodním měřítku a v mnoha různých ohledech podporuje a vyzdvihuje jedinečnou uměleckou tvorbu – kurátorsky, finančně, institucionálně, edukativně i mediálně. To, jak se daný model naplní, samozřejmě vždy záleží na konkrétních lidech, na jejich vizích, otevřenosti, úsilí a ochotě. Loňský ročník považuji za velmi vydařený, a i letošní složení laureátstva vybraného expertní mezinárodní porotou nasvědčuje, že nás čeká mimořádná výstavní a umělecká událost. Cenu Jindřicha Chalupeckého 2025 již jako ředitelka a kurátorka povede moje dlouholetá kolegyně Tereza Jindrová. Jsem jí vděčná za naši téměř desetiletou úzkou spolupráci a myslím si, že Společnost Jindřicha Chalupeckého nemůže být v lepších rukou,“ uvedla ředitelka Karina Kottová, která ukončuje své druhé funkční období v čele organizace.
Cenu Jindřicha Chalupeckého si odnášejí tři ocenění
Dominik Adamec, nejmladší z letošních oceněných, ve své tvorbě propojuje evoluční filosofii se vztahem člověka a přírody. Ve svých dílech pracuje především s keramikou, která zpochybňují tradiční vědecké dělení organismů a vytváří tak nové biologické a technické hybridy. Podle poroty jeho sochy kombinují humor, teoretickou hloubku a vytříbený cit pro formu. Formuje vlastní fantazijní světy a bytosti inspirované českou surrealistickou tradicí a zároveň propojuje širší kulturní odkazy současným uměleckým jazykem.
Barbora Lungová se věnuje malbě a zkoumá, jak se jejím prostřednictvím zobrazuje moc, patriarchát a genderové stereotypy. Ve své práci spojuje poznatky z filmových studií s vizuálními experimenty. V poslední době se zaměřuje také na ekologická témata a tzv. kritické zahradničení. Mezi její hlavní projekty patří Duhová zahrada – prostor, který propojuje queer kulturu a biodiverzitu. Podle poroty je její práce angažovaná, odvážná a silná, zároveň však odráží i vzdor a zranitelnost. Její propojení s komunitou, feministickými tématy a sociálními vztahy dodává tvorbě aktuálnost, autentičnost a hloubku.
Tvorba Karolíny Rossí zahrnuje malbu, akvarelovou koláž a prostorové instalace. Pohybuje se na pomezí spirituality, feminismu a ekologie. Inspiruje se súfismem (islámskou mystikou a životním stylem) a mystickou filozofií a zároveň zkoumá vztah mezi zvukem, barvou a emocemi. Její díla vytvářejí meditativní prostor, ve kterém se osobní i společné zkušenosti proměňují v nový vizuální jazyk. Porota ocenila její jedinečný vizuální styl. Její malby propojují různé kulturní vlivy, které nabízejí divákům prostor pro vlastní imaginativní cestu.
V rámci slavnostního večera proběhlo také symbolické předání vedení Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Její novou ředitelkou se s koncem března oficiálně stane kurátorka, pedagožka a kritička umění Tereza Jindrová.
Výstava laureátstva ve Veletržním paláci Národní galerie Praha
Slavnostní vernisáž výstavy Ceny Jindřicha Chalupeckého 2025 proběhne 25. září 2025 v Národní galerii Praha, ve Veletržním paláci. Expozice nabídne nejen prezentaci uměleckých projektů všech tří oceněných, ale i doprovodný program, který reflektuje aktuální diskuze v oblasti současného vizuálního umění.
„Národní galerie Praha jako partner Ceny Jindřicha Chalupeckého oceňuje její nespornou roli při zprostředkování vhledu do klíčových uměleckých fenoménů české výtvarné scény. Z partnerství s iniciativou podporující a prezentující hlasy začínajících i etablovaných umělkyň a umělců, kteří přispívají k dynamickému vývoji českého umění, může naše instituce jen těžit. Těšíme se, že v září budeme moct veřejnosti u nás představit tvorbu letošních laureátek a laureátů,“ řekla ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knast.
O CENĚ JINDŘICHA CHALUPECKÉHO
Cena Jindřicha Chalupeckého, nesoucí jméno předního českého teoretika a kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filozofa, byla založena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, Jiřího Koláře a Theodora Pištěka. Je určena etablujícím se umělkyním a umělcům žijícím nebo působícím na území České republiky. Cenou se zároveň vyslovuje uznání celoživotnímu dílu Jindřicha Chalupeckého (1910–1990) a jeho aktivitě, skrze niž u nás po roce 1969 podněcoval neoficiální, avantgardní výtvarný život a zasazoval se o to, aby si české nekonformní výtvarné umění udržovalo svébytnost a nepřerušovanou kontinuitu s tradicí moderního umění a evropskou výtvarnou kulturou.
WEB / www.sjch.cz
FACEBOOK / facebook.com/chalupecky.cz
INSTAGRAM / instagram.com/sjch_cz
Kontakt pro média:
Michaela Sikorová, PIARISTI, michaela.sikorova@piaristi.cz, 776 712 858
Kristýna Sudková, Společnost Jindřicha Chalupeckého, kristynasudkova@sjch.cz, 774 482 577
Složení mezinárodní poroty
Fatoş Üstek, kurátorka a teoretička působící ve Velké Británii a Turecku
Hana Janečková, kurátorka a pedagožka působící na Akademii výtvarných umění v Praze, kurátorka České reprezentace na Benátském Bienále v roce 2024
Valentinas Klimašauskas, nezávislý kurátor a spisovatel, spolukurátor litevského pavilonu na Benátském bienále 2024
Marika Kupková, kurátorka a teoretička působící v Galerii TIC v Brně
Sráč Sam, umělkyně, zakladatelka a kurátorka galerie sam83 v České Bříze
Maria Lind, kurátorka, spisovatelka a edukátorka, ředitelka Kin Museum of Contemporary Art v Kiruně
Podpora laureátek a laureátů
- rozpočet na vznik nového díla či projektu ve výši 60 000 Kč
- autorský honorář a celoroční stipendijní podpora
- zajištění architektonického a technického řešení výstavního projektu
- profesionální spolupráce na adjustaci a vystavení díla v jedné z partnerských galerií
- celoroční kurátorská a produkční spolupráce na vzniku díla
- možnost zajištění ateliérového zázemí
- propagace autorské tvorby v odborných i obecných médiích
- odborné konzultace s mezinárodní porotou CJCH
- mezinárodní networking v rámci sítě zahraničních partnerských institucí a kontaktů Společnosti Jindřicha Chalupeckého
Partneři
Spolupořadatel: Národní galerie Praha
Hlavní partneři: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy
Partneři Společnosti Jindřicha Chalupeckého: Státní fond kultury ČR, Městská část Praha 7, Trust for Mutual Understanding, Národní galerie Praha, PLATO Ostrava, Moravská galerie v Brně, Česká centra, Centrum a nadace pro současné umění Praha, Residency Unlimited, MeetFactory, Fair Art, Biofilms
Mediální partneři: Art+Antiques, Artikl, Artyčok.tv, ArtMap, Artalk.cz, A2, Flash Art, GoOut
Generální partner Národní galerie Praha: Komerční banka
Generální mediální partner Národní galerie Praha: Česká televize
Akce byla uskutečněna za podpory Ministerstva kultury a Magistrátu hlavního města Prahy.
Aktuálně
► Mimořádná výzva k Frankfurtskému knižnímu veletrhu 2026
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
4. 2. 11:29
Děkujeme za komentář. Bohužel nelze nesouhlasit. Snad je změna možná...
Redakce - Materiály, které mění architekturu
2. 2. 11:40
Děkuji za další zajímavý článek. Jak je naznačeno, materiálů je podstatně více a je ...
Michael Rada - Materiály, které mění architekturu
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ