6. 9. 2014
Číst s architekty veřejný prostor kolem Holešovic a Palmovky
V rámci doprovodného programu právě probíhajícího Landscape festivalu pořádá Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy komentovanou procházku po vybraných pražských veřejných prostranstvích.
Druhý ročník Landscape festivalu probíhá na Nákladovém nádraží Žižkov do 9. září 2014. V rámci festivalu se vede diskuse o zvýšení kvalit veřejného prostoru, urbanistického plánování a krajinářské architektury v našich luzích. Některá místa v očích organizátorů oplývají velkým potenciálem a jen čekají na svou transformaci.
V sobotu 6. září budete mít možnost prozkoumat zvláštní prostranství kolem pražských břehů. Komentář poskytnou architekti z Institutu plánování a rozvoje hlavního města, kde mimo jiné vznikl nový Manuál tvorby veřejných prostranství pro Prahu. Procházka začíná v 10:00 na Holešovickém nádraží (sraz je ve vestibulu metra), odkud bude pokračovat na další čtyři místa.
První zastavení – Trojská brána
Holešovický ostrov býval pokrytý mozaikou políček se zeleninou, dnes je místem vyústění tunelu Blanka. Neutěšené okolí nového Trojského mostu představuje hrozbu, že vznikne bariéra, která zcela oddělí Holešovice a Libeň. Existuje možnost, jak území kolem nového Trojského mostu opět aktivovat a zachovat tak určitý charakter krajinného zázemí trojské kotliny?
Druhé zastavení – Pod skalou Jabloňka
Toto místo bylo dlouho známé svou mnohametrovou hromadou soli za šedivou plechovou ohradou podél ulice Povltavská. Za ní ukrytá omšelá vila s nápisem „Na Rybárně“ je jedinou vzpomínkou na korzo podél zaniklého vltavského ramene.
Třetí zastavení – Holešovičky
Krajinný amfiteátr v Holešovičkách pod Bílou skálou byl v roce 1980 protnut severojižní magistrálou, na mostě Barikádníků byla vybudována nová mostovka a mimoúrovňové nájezdy. Pod Bulovkou se ale nachází rozsáhlé území původní nezastavěné krajiny, které je zatím nevyužito. Existuje způsob, jak je zapojit do městského života?
Poslední zastavení – Bulovka
Nejstarší nemocniční pavilóny se často podobají honosným budovám v lázeňských městech, jen s okolním prostředím to bývá horší. Nemocniční areál Bulovka je přesně jedním z míst, která mají obrovský potenciál nabídnout více díky své krajinné pozici a přírodě, která je prostupuje.
Panoramatický pohled z Černého vrchu - Jabloňky na Trojskou kotlinu z roku 1928. Vlevo rozestavěný Trojský most (dnes Barikádníků), v popředí Holešovický ostrov, za řekou Holešovice, vpravo Troja. (z fotografií R. Štědré)
Trasa procházky
Nový Trojský most - současný stav (foto: Pavel Šebor)
Areál Nemocnice na Bulovce na archivním snímku (foto: Archiv Nemocnice na Bulovce)
Kateřina Hendrychová
Aktuálně
►UMPRUM a Clay House na Milano Design Week 2025
► Komentovaná prohlídka výstavy Far from Nowhere
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
19. 3. 05:03
Čeština je velmi bohatý jazyk a nechápu, proč si musíme pomáhat cizími ...
václav - Recenze výstavy SHOTBY.US: Space of Desire v Kunsthalle Praha
9. 3. 20:19
Děkuji za zajímavý příspěvek. Aktuálně začíná v tuzemsku další INDUSTRY 5.0 projekt ...
Michael Rada - ČESKÁ OVČÍ VLNA: Z CENNÉHO MATERIÁLU NECHTĚNÝ ODPAD?
4. 2. 11:29
Děkujeme za komentář. Bohužel nelze nesouhlasit. Snad je změna možná...
Redakce - Materiály, které mění architekturu