5. 6. - 23. 11. 2014
Benátské bienále architektury se vrací ke kořenům
Letošní bienále architektury v Benátkách s názvem FUNDAMENTALS otevře své brány návštěvníkům již za týden 7. června 2014. Jako obvykle nabídne bohatý doprovodný program. Přednášky a výstavy se budou konat na různých místech v Benátkách, i mimo hlavní expozice Arsenale a Giardini.
Za pozornost stojí veřejná přednáška letošního ředitele výstavy holandského architekta a zakladatele OMA a AMO Rema Koolhaase na téma Elements of Architecture – 5000 years of architecture… and now what? Architecture and technology?. Akce se bude konat 5. a 6. června, poprvé od pěti hodin, druhý den o půl hodiny dříve a formou rozhovoru, pokaždé ve Spazio Esedra Tent v Giardini.
Česká prezentace proběhne na dvou místech. Jedním z nich je tak zvaný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini, kde bývalé Československo vystavuje již od dvacátých let minulého století. Soutěž o ztvárnění československé expozice letošního 14. ročníku bienále vyhráli architekti z ateliéru Kolmo. „Nechtěli jsme představit jen kvalitní architekturu. Naším záměrem bylo dešifrovat i proces, který z architektury během posledního století vymazal ve prospěch univerzálního moderního jazyka národní specifika a charakteristické rysy,“ komentoval zadání soutěže kurátor sbírky architektury v Národní galerii Jakub Potůček.
Druhá expozice s názvem Lifting The Curtain (Nadzvedni oponu) zahrnující i českou architekturu se nachází ve čtvrti Dorsoduro. Výstava mapuje vztahy a souvislosti v architektuře v kontextu středoevropského regionu. Autoři se domnívají, že architektonická kultura střední Evropy, která byla během posledního století utvářená živou výměnou v rámci regionu, je v západním pojetí historie stále nepřítomná. „Výstava představuje mapu nečekaných a jedinečných spojitostí v srdci Evropy, které znovu objevuje a poprvé předkládá veřejnosti," říká architektekt Igor Kovačevič z CCEA v Praze. „Vykreslíme mezinárodní síť lidí, nápadů, institucí, technických řešení, a více či méně náhodných setkání mezi nimi. Chtělo bychom tak vyplnit mezery současné architektonické historiografie,“ pokračuje.
Výstava připomene architekturu baťovského Zlína, architekty bývalé Jugoslávie, kteří stavěli v afrických zemích, i velké úspěchy tehdejších socialistických států na Expu 58. Jako příklady výrazných osobností tvořících v Čechách uvede výstava dílo Adolfa Loose, Karla Teigeho či Miroslava Masáka.
Dojmy z 14. bienále architektury v Benátkách přineseme čtenářům Material Times během června.
text: Lucie Havlová, foto: labiennale.org
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU