27. 3. 2014
U kávy o stavbách a rozvojové spolupráci
Sdílet zkušenosti v oblasti rozvojové spolupráce je užitečné, ale už ne tak samozřejmé. Projekt Development Coffee, za jehož vznikem stojí dvě výrazné osobnosti neziskového sektoru Jan Böhm a Inka Pibilová, jde sdílení zkušeností naproti. V roce 2012 přišli jeho zakladatele s tím, že drahé zkušenosti je možné sdílet levně a pít při tom kávu.
Tento čtvrtek se u kávy bude hovořit o architektuře ve spojitosti s rozvojovými zeměmi. Tomáš Komm, který nyní Development Coffee organizuje, říká: „Těšíme na unikátní prolnutí rozvojovkářských a architektonických kruhů.“ Setkání se účastní pracovníci rozvojových a humanitárních neziskových organizací, zájemci z řad veřejnosti, akademici, zástupci firem i státních institucí, tentokrát jsou spolu s nimi zváni i budoucí a stávající architekti.
Debaty se zúčastní Jakub Cigler, partner společnosti Cigler Marani Architects a spoluzakladatel Cigler Marani Unlimited, která podporuje projekty v Etiopii či Burkině Faso. Dalším hostem bude Karol Böhm, architekt a jeden ze zakladatelů české nevládní organizace SIRIRI. Jeho nízkoenergetický dům v Tuchoměřicích byl oceněn v soutěži stavba roku 2010. Ve Středoafrické republice Böhm navrhl a postavil střední školu a ubytovnu. Přijde i Klára Makovcová a Pavlína Macháčková, obě dvě pracují ve studiu MMM - architekti. Mají za sebou stavbu laboratorního centra v Mongolsku i návrh školy v Angole, za kterou v roce 2011 získaly ocenění Young Architect Awards. Ke stolu zasedne i Jiří Sázel, předseda Hnutí Brontosauři v Himalájích, který promluví o škole v indickém Mulbekhu.
Zajímá vás, v jaké fázi se do stavby domu mohli zapojit místní obyvatelé? Jak probíhala následná údržba? Nebo do jaké míry je budova skutečně využívána k plánovanému účelu? Přijďte si vypít svůj šálek ve čtvrtek 27. března v 18. 00 do Era světa na Jungmannovo náměstí 6 v Praze. Zájemci o účast na setkání s tématem Architektura a projekty v rámci rozvojové spolupráce se mohou zaregistrovat zde. Setkání kromě Českého fóra pro rozvojovou spolupráci (FoRS) zaštítila i Česká rada pro šetrné budovy. Téma dalšího setkání může navrhnout kdokoliv. Z návrhů se pak pomocí online hlasování vybírá to nejpalčivější.
Místní lidé i materiály v akci při stavbě ubytovny pro studenty bozoumské střední školy ve Středoafrické republice.
text: Tereza Lišková, foto: archiv SIRIRI
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?