26. 8. 2014
Biomorfní architektura a magická hudba na Nákladovém nádraží Žižkov
Biomorfní struktury umožňují díky rozmachu moderních technologií aplikovat biologický výzkum do oblasti současného umění, designu a architektury. Toto doposud nepříliš probádané interdisciplinární odvětví přejímá přírodní matematické principy a aplikuje je na vznik nových forem. Prezentace architekta Jindřicha Ráftla na pražském Žižkově představí koncepty organického vesmírného výtahu Re:location, futuristické biosyntetické čističky vody, programovaných bakterií či interaktivní instalaci pracující s fragmentem českého lesa.
Jindřich Ráftl je architekt a vizuální umělec věnující se experimentům na pomezí umění, technologie a vědy a interaktivním instalacím. Z mladické touhy po mikrobiologii pokračoval od enviromentálních staveb v Himálaji a Africe až k digitálním experimentům, které teď v jeho světě převládají. Své poznatky aplikuje v projektech realizovaných ve studiu R/FRM (Response to FoRM), které založil spolu s Janem Tůmou v roce 2011.
Mladí tvůrci společně hledají nové formy pomocí digitálních technologií. Studio se například podílí na instalaci Laboratorium silencii neboli Laboratoř ticha spolu s Davidem Sivým a Fullcapacity, která bude součástí českého pavilonu na milánském Expu 2015. Systém bude navozovat atmosféru českého lesa a současně za pomoci interaktivních technologií odkrývat tajemství světa rostlin. Projekt slibuje nejen originální podívanou do živého ekosystému návštěvníkům Expa, ale bude po celou dobu také sbírat data pro následnou vědeckou činnost botaniků. Součástí futuristické laboratoře budou projekční plochy a kamerový systém zčásti ovládaný návštěvníky. Ten jim umožní nahlédnout do světa rostlinných buněk, jinak pouhým okem neviditelného.
V úterý 26. srpna od 18. 30 bude Jindřich Ráftl prezentovat své poznatky a experimenty na Nákladovém nádraží Žižkov. Prezentaci bude předcházet zvuková site-specific instalace Martina Janíčka, využívající nástroje berimbamb a speciálního zvukového mraku. Jako sochař a hudebník se Martin Janíček zabývá stavbou zvukových objektů, hudebními instalacemi a kompozicemi pro různá prostředí. Prezentace i koncert se uskuteční u environmentálního pavilonu Loop, vstupné je zdarma.
Laboratorium silencii - návrh interaktivní instalace do českého pavilonu na Expo 2015 (czexpo.com)
Koncept organického vesmírného výtahu Re:location Jindřicha Ráftla (eabiennial.com)
text: Kateřina Hendrychová, foto: R/FRM
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?