► Znalosti propůjčují moc, říká Indická architekta Anupama Kundoo. Promluví i v Praze
Mezinárodně uznávaná indická architekta Anupama Kundoo bude hovořit o problematice rychlého rozvoje měst a dostupnosti bydlení. Její přednášku doplní italský ateliér C+S architects, který se soustředí na to, jak začlenit současnou architekturu do starých struktur. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 5. dubna 2018 v prostoru CAMP – IPR Praha.
„Moje návrhy nejsou motivované strachem, že svět jednou skončí, nýbrž hledáním cest — jak s tím, co máme, udělat co nejvíce,“ říká Anumapa Kundoo, která dlouhodobě žije ve Španělsku. V Praze bude hovořit o dostupnosti bydlení, poškozování přírodních zdrojů a důležitosti vzdělání. „Znalosti propůjčují moc. Projekty budoucnosti musí být citlivé k životnímu prostředí a zároveň mít socioekonomický přínos. V současném kontextu překotné urbanizace je dostupnost bydlení, nejen z hlediska peněz, ale i z hlediska dopadů na životní prostředí, čím dál důležitějším tématem. Musíme se naučit rozlišovat mezi skutečně potřebným a nadbytečným, aby města nejen přežila, ale i prospívala,“ doplňuje.
Řadu staveb podle návrhu Anupamy Kundoo najdeme v Indii, své architektonické, výzkumné i pedagogické projekty ale realizuje po napříč kontinenty. V současnosti působí jako profesorka na IE University v Madridu. Její práce zasahuje i do oblasti urbanismu a územního plánování, zkušenosti má především s problematikou překotné urbanizace, o které také intenzivně píše. Zvláštní pozornost věnuje i výzkumu materiálů.
Nízkonákladové enviromentálně šetrné bydlení podle Anupamy Kundoo. Postaveno v Indii (foto: archiv KRUH)
Druhým hostem bude italské studio C+S architects, jehož hlavními architekty jsou Carlo Cappai a Maria Alessandra Segantini. Ateliér pracuje v různých oborech architektury: od krajinářské tvorby a urbanismu přes navrhování objektů různého měřítka až k interiérovému designu, a to jak pro soukromý, tak i veřejný sektor.
Všichni přednášející vystavovali v roce 2012 na benátském bienále architektury, do kterého si je vybral držitel Pritzkerovy ceny Alejandro Aravena. „Letošní rok se dotýkáme například tématu sociálního bydlení a stavění ve válečných zónách, destruktivismu, plánování měst a dalších oblastí architektury,“ doplňuje Marcela Steinbachová, architektka a zakladatelka spolku KRUH, který přednáškový večer pořádá.
Setkání začne v 19.30. Uskuteční se v angličtině bez tlumočení. Cena lístku je 80 Kč pro studenty a 100 Kč pro dospělé. Vstupenky jsou v předprodeji v síti GoOut.
red., foto: archiv KRUH
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU