► Zažít prázdnotu i naplnění prostoru. GAMPA otevírá novou výstavu
„Prázdná místa pro nás bývají těžko pojmenovatelné, podivné, cíleně opomíjené lokality; jsou to místa zapomenutá či čekající na novou funkci a uplatnění,“ uvádí výstavu Prázdno a Naplnění kurátorka Šárka Zahálková. „To, že spočívají mimo náš zorný úhel, však neznamená, že jejich existence je bez významu a obsahu. Tato místa poskytují útočiště divokosti, špetce chaosu v řádu města – částečně či zcela nekultivované zeleni, živočichům, lidem bez domova, tomu, co v organizmu města nechceme vidět a vědomě či nevědomě přehlížíme.“ Výstava potrvá od 16. července (vernisáž v 17.00) do 13. října 2019.
Text: Kateřina Zvelebilová
V prostorách pardubické galerie Gampa i ve veřejných místech města jsou instalována díla deseti umělců či uměleckých skupin, která různorodými způsoby zkoumání skládají mozaiku zážitku z prázdných míst. Výstava analyzuje zdánlivé prázdno a na případové studii konkrétního území se zamýšlí nad rolí a významem místa. Umělecká díla dočasně usazená kolem řeky Chrudimky – v blízkosti Vinice a na takzvaném Červeňáku ohledávají možnosti a sílu tohoto území a vztahují se k navýsost aktuálním globálním i regionálním tématům spjatým s problematikou vody, městské zeleně, udržitelnosti, infrastruktury i křehkosti a pomíjivosti času, stavů i věcí. Autorské práce v citlivém a otevřeném rozhovoru komunikují s říčním tokem, městskou divočinou i historií.
Zahálková si spolu s vystavujícími všímá, že veřejný prostor města neutváří jen hmota – domy, ulice, náměstí, parky či jiná místa a zákoutí –, nýbrž i společenské interakce, to nehmatatelné, a přesto natolik přítomné a formující. Pocit prázdnoty proto ne vždy přichází s chyběním fyzického, ale s absencí prostoru pro zbudování vzájemného sepětí a vztahu s místem. Jedním ze skvělých nástrojů k odhalování skrytých potenciálů míst, k jejich doplňování, spoluutváření či rozšiřování významů dokáže být umění, pokud se však do veřejného prostoru komponuje vědomě a s rozmyslem. Díla této výstavy nejsou všechna viditelná a dosažitelná na první pohled a pokus. Je třeba zbystřit smysly, usebrat se a vědomě vykročit. K tomu ostatně vyzývá podnázev výstavy – Z galerie ven a zase dovnitř. Vernisáž proběhne formou performativní cykloprojížďky, po zahájení výstavy a koncertě následuje noční vycházka.
Vystavujícími jsou Marta Fišerová Cwiklinski, Václav Jánoščík, Jan & Kristina Magasanikovi (CZ/DK), RadioVérité, Martin Vongrej (SK), Martin Dašek, Rozárka Jiráková, Richard Loskot, Artur Magrot a Eliška Perglerová. Kurátoři: Ondřej Teplý (PRÁZDNO), Šárka Zahálková (PRÁZDNO, NAPLNĚNÍ). Více info na webu.
Aktuálně
► Veletrh Heimtextil 2025 14.-17.1.
► ZUKÜNFTE: Materiály a design pro zítřek
► Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní, shrnuje Akademie věd
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
3. 1. 15:43
Moc děkuji, je to krásná ukázka toho, že změna není podmíněna dotacemi a penězi, ale že ...
Michael Rada - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí