► Za papírem, hlínou, lnem i dřevem na jarmark do Zdislavy
Možná vás nadcházející teplý víkend zanese do Zdislavy. Na severu Čech se v sobotu 17. června v zahradě Ruční papírny Papyrea koná jarmark řemesel. Nabízí mimo jiné setkání s uměleckou švadlenou pracující se lnem nebo s řezbářem, který pracuje s čerstvým dřevem.
Těšit se můžete i na Jaroslava Ladu, který v sousedním Kryštofově údolí založil v roce 1986 jednu z prvních hrnčířských dílen a vypaloval keramiku v peci na dřevo. Před pěti lety se přestěhoval přímo do Zdislavy, kde pracuje a vede kurzy. Na jarmark přiváží čajové i užitkové nádobí a malý kruh s hlínou pro návštěvníky. Dílny nabídne také Markéta Váchalová z ateliéru JEN LEN. Jemná práce s výšivkou a českým lnem se prolíná s jejím vztahem k přírodě Lužických hor. Práce řezbáře Karla Hekrleho se dnes může zdát nezvyklá. Pracuje s čerstvým dřevem a s elektrickými nástroji si moc nerozumí. Nejradši používá jen nůž a sekeru. Řemeslník samorost stojí za pozornost stejně jako jeho osobité misky a lžíce.
Ruční papírna Papyrea je rodinná manufaktura v malebném zákoutí ještědského hřebene, vesnici Zdislava. Manželé Gorcovi tu vyrábějí japonský washi papír, technika výroby je zapsána v nehmotném dědictví UNESCO a papírník Michal Gorec se ji učil u mistrů v zahraničí. Kromě výroby pořádá papírna akce zaměřené na ruční práce a řemeslo, nabízí návštěvy a dílny a stará se o místní kulturní program.
Text: Kateřina Zvelebilová, foto: archiv Papyrea, Eliška Svobodová
Aktuálně
►UMPRUM a Clay House na Milano Design Week 2025
► Komentovaná prohlídka výstavy Far from Nowhere
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
19. 3. 05:03
Čeština je velmi bohatý jazyk a nechápu, proč si musíme pomáhat cizími ...
václav - Recenze výstavy SHOTBY.US: Space of Desire v Kunsthalle Praha
9. 3. 20:19
Děkuji za zajímavý příspěvek. Aktuálně začíná v tuzemsku další INDUSTRY 5.0 projekt ...
Michael Rada - ČESKÁ OVČÍ VLNA: Z CENNÉHO MATERIÁLU NECHTĚNÝ ODPAD?
4. 2. 11:29
Děkujeme za komentář. Bohužel nelze nesouhlasit. Snad je změna možná...
Redakce - Materiály, které mění architekturu