CZ / ENG

► Výstavu „Šílený hedvábník“ zpestří mezinárodní konference plná zvučných jmen

Až do poloviny září probíhá v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze rozsáhlá výstava nazvaná „Šílený hedvábník. Zika & Lída Ascher: Textil a móda“, která české veřejnosti poodhaluje život tohoto světově proslulého dua s českými kořeny. Pár dní před koncem výstavy, ve dnech 9. a 10. září 2019, expozici doprovodí mezinárodní konference s účastí celé řady odborníků jak z Česka, tak Velké Británie, Francie nebo USA. Jednotlivé přednášky obsáhnou témata z historie, umění, textilu, módy nebo současných studentských projektů, diskutovat se však bude také o problematice emigrace a jejím přínosu pro společnost.


Text: Michala Bradová, Ilustrační foto z výstavy: Ondřej Kocourek, archiv UPM


Z expozice Šílený hedvábník. Zika & Lída Ascher: Textil a móda

Konference se skládá z pěti sekcí rozdělených do dvou dnů. Ta úvodní nemůže být zaměřena na nic jiného než zmíněnou výstavu Šílený hedvábník. Svůj přednáškový blok zde budou mít kurátorka a autorka výstavy Konstantina Hlaváčková či výtvarník Pavel Mrkus. Dozvíte se, jak probíhaly přípravy koncepce, výtvarného pojetí, architektonické i audiovizuální realizace. Součástí této sekce bude také promítání dokumentárního filmu, který během dvaceti minut představí textilní mágy, pražské rodáky a manžele Ziku a Lídu Ascherovy.

Kariéra této dvojice není v Česku obecně příliš známá, ale o to intenzivněji teď působí. Po odchodu z Československa v roce 1939 se páru totiž podařilo v Londýně vybudovat úspěšnou firmu specializovanou na oděvní látky. Jejich jméno se stalo synonymem textilního designu té nejvyšší kvality – z textilií firmy Ascher zhotovovaly své kolekce nejslavnější světové módní domy jako Dior, Balenciaga, Lanvin, Yves Saint Laurent nebo Fabiani. Spolupracovali s umělci typu Henri Matisse, Henry Moore nebo Cecil Beaton, objevovali se v prestižních časopisech jako Vogue nebo Harper's Bazaar. Český módní svět na ně i přes celosvětovou slávu trochu pozapomněl, což má právě výstava a potažmo i doprovodná konference změnit.

Ukázky z výstavy, která je v UPM k vidění do 15. září 2019

Vrátíme-li se k programu konference, druhá sekce nabídne pohled na židovskou emigraci na konci 30. let 20. století. Nabídne přednášky věnované například předválečné britské oděvní a textilní produkci, židovské komunitě v Praze mezi dvěma válkami, ale také vás seznámí s návrhářem Bernatem Kleinem nebo majitelem nejluxusnějšího módního domu v Praze Oldřichem Rosenbaumem.

Třetí sekce se soustředí na spolupráci s umělci. S výraznými osobnostmi, jakými byli Henri Matisse, Henry Moore, Zika Ascher nebo Antonín Kybal. Čtvrtý oddíl pak bude zaměřen na textil a módu. Ten si nenechte ujít, zajímají-li vás výrobci látek a haute couture (v přednášce se seznámíte se složitým systémem obchodních i osobních vztahů mezi módními návrháři a jejich dodavateli látek), HorrocksesFashions a bavlněná konfekce (HorrocksesFashions byla jednou z nejrespektovanějších konfekčních značek konce 40. a celých 50. let 20. století), Brno – moravský Manchester (obdobně jako v anglickém Manchesteru i v Brně byl dominujícím oborem textilní průmysl) nebo spolupráce firmy Josef Sochor, Textilní závody, Dvůr Králové nad Labem s výtvarníky (Josef Sochor vybudoval v roce 1904 tkalcovnu; jeho firmě patří přední místo mezi nepočetnými textilními podniky, které v prvorepublikovém Československu spolupracovaly s výtvarníky jako František Kysela, Josef Čapek, Toyen, Jiří Trnka a mnoha dalšími).

Závěrečná pátá sekce bude patřit textilním ateliérům na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Slova se chopí mimo jiných historička umění a kurátorka UPM Markéta Vinglerová, která vám na příkladech výrazných osobností ukáže, jakým způsobem ateliér formoval nastupující generace textilních výtvarníků a designérů. Módní návrhář a vedoucí Ateliéru módní tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze Pavel Ivančic představí projekt AscherChallenge a na závěr Jitka Škopová shrne nové perspektivy textilu – nové „chytré“ materiály, výrobní a návrhářské inovace vyvolané technologickým rozvojem, propojování textilního oboru s architekturou, designem a uměním.

 

Kompletní informace a harmonogram konference naleznete na stránkách muzea.



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.