CZ / ENG

► Výstava z děl vzniklých na mezinárodním sklářském sympoziu IGS 2021 je k vidění ve Sklářském muzeu Nový Bor

► Výstava z děl vzniklých na mezinárodním sklářském sympoziu IGS 2021 je k vidění ve Sklářském muzeu Nový Bor Město Nový Bor se po třech letech opět změnilo ve světovou metropoli skla, ve dnech 30. září až 3. října 2021 proběhlo XIV. trienále Mezinárodního sklářského sympozia IGS. Na něm tvořilo téměř padesát umělců, sklářských výtvarníků a designérů z Česka i zahraničí.

V tříletých intervalech se od doby svého vzniku v roce 1982 pravidelně v Novém Boru scházejí čeští a zahraniční sklářští výtvarníci, designéři i umělci z jiných výtvarných oborů a před zraky odborné i laické veřejnosti společně se zdejšími sklářskými řemeslníky realizují své návrhy. Za téměř třicet let konání zavítalo na IGS bezmála 500 umělců ze všech kontinentů. Dnes je International Glass Symposium největší akcí svého druhu na světě – stalo se renomovanou uměleckou a kulturní akcí s unikátní atmosférou, symbolem setkávání, tvůrčí práce a otevírání nových možností práce se sklem.

Foto: Vít Černý

 

V roce 2009 převzalo po firmě Crystalex roli hlavního pořadatele symposia město Nový Bor ve spolupráci se Sklářským muzeem Nový Bor. Spolupořadateli jsou zdejší sklářské firmy, které velkoryse poskytují své zázemí a nemalé finanční, materiální i personální kapacity pro tvorbu pozvaných umělců. Letos to byly firmy Ajeto Lindava, Ave Clara Polevsko, AZ Design, Crystalex CZ, Kolektiv Ateliers, Lasvit, Novotný Glass, Pačinek Glass Kunratice, Preciosa Lighting Kamenický Šenov, TGK Skalice u České Lípy a sklářské školy v Novém Boru a Kamenickém Šenově. Generálními partnery akce byli Liberecký kraj a Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Mezi partnery najdeme také Crystal Valley, Český rozhlas Liberec, Lasvit, Severočeské muzeum, časopis Sklář a keramik a další.  

Foto: Vít Černý

 

Kvůli omezenému cestování se oproti předchozím ročníkům letos zúčastnilo méně cizinců. O to zajímavější ale byla česká jména. Kurátorka sympozia PhDr. Sylva Petrová (UPM Praha) spolu s pořadatelskými firmami nominovaly celkem 46 umělců ze 14 zemí. Pozvání přijali mj. Kurt Gebauer, František Skála, Lucie Koldová, Petr Písařík, Martin Janecký, Jakub Berdych, Gizela Šabóková nebo František Jungvirt. Ze zahraničí přijeli Vladimír Zbyňovský, Palo Macho, Silvia Levenson, Anjali Srinivasan nebo John Dexter. Největší hvězdou IGS 2021 byl ale bezesporu Vladimír Kopecký – ikona a nestor českého uměleckého skla. Profesor Kopecký v letošním roce slaví 90. narozeniny a při té příležitosti byl uveden do Síně slávy IGS.

Čtyřdenní sklářský maraton, který navštívily tisíce lidí, vyvrcholil tradičně vernisáží výstavy výsledků IGS ve Sklářském muzeu Nový Bor. Výstava IGS 2021 potrvá v novoborském muzeu do 30. ledna 2022. 



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.