► Výstava stovek historických vánočních ozdob na zámku v Roztokách představuje v Čechách neznámou kolekci sběratelky Jitky Mrkosové
V Čechách neznámou kolekci historických vánočních ozdob sběratelky Jitky Mrkosové ze Šumperka, která kompletně čítá několik tisíc kusů, je k vidění na zámku v Roztokách. Návštěvníci se budou moci seznámit s výběrem z mimořádných souborů papírových a vatových ozdob, vzácných ozdob z tragantu (pryskyřice) a skleněných či perlových ozdob z významných sklářských oblastí.
Ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy je pro návštěvníky tradičně připravena vánoční výstava. „Každoročně připravujeme výstavu s vánoční tematikou a pravidelně vyhledáváme atraktivní, nepříliš známé, soukromé sbírky či výběry lokálních produkcí. Přestože muzeum má vlastní velmi kvalitní kolekci, tentokrát využije obdivuhodnou sbírku ozdob sběratelky Jitky Mrkosové.“ říká Marcela Šášinková, kurátorka výstavy.
Prvním impulsem pro vytvoření rozsáhlé soukromé sbírky bylo bližší seznámení s výrobou ozdob vycházejících z historických vzorů: „Ozdoby jsem začala sbírat v době, kdy jsem navštívila výrobnu perlových ozdob v Poniklé, jejíž produkce mě nadchla. Postupně se můj zájem začal rozšiřovat na další druhy vánočních ozdob a v současné době mám ve sbírce prakticky veškerou produkci historických ozdob primárně z našeho území. Ale zajímám se i o ozdoby evropské a mimoevropské provenience.“ říká Jitka Mrkosová.
Tradice zdobení vánočního stromku se do měšťanského prostředí přenesla v polovině 19. století a s novým zvykem došlo postupně k rozmachu výroby nejrůznějších vánočních ozdob. Mezi nejstarší vánoční ozdoby patřilo ovoce, sušené plody a ořechy, které se zavěšovaly na šňůrkách na stromek. Ke zdobení se používalo také cukroví. Vzácné jsou ozdoby z tragantu s příměsí rostlinných pryskyřic (tragant je polysacharid získávaný z výronů motýlokvětých keřů kozinců, rostoucích v Řecku, Turecku, Sýrii, Iránu atd.). Tragantové ozdoby se tiskly do forem nebo volně modelovaly a sušily. K nejstarším ozdobám patří také produkty z včelího vosku.
Největší část vystavených exponátů tvoří nejen již prakticky zapomenuté typy, ale také takové, se kterými se návštěvníci bezpečně identifikují. Zastoupeny jsou ozdoby z vaty, která měla připomínat sníh, z lisované vaty či papírmaše s figurálními, zvířecími a dalšími motivy. Opomenout nelze důležitou skupinu tzv. leonských ozdob vyrobených z jemných kovových zlatých nebo častěji stříbrných vláken. Rozsáhlé zastoupení mají tradiční české skleněné a perlové ozdoby. Zajímavostí jsou například vánoční stromky z husího peří či ozdoby z ceněné drážďanské lepenky.
Výstava Historické vánoční ozdoby... tentokrát ze sbírky Jitky Mrkosové se koná od 25. listopadu do 19. února 2023 ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy.
Slavnostní zahájení výstavy proběhne v podobě komentovaných prohlídek v rámci Adventní neděle 4. prosince 2022 od 11, 13 a 15 hod. Výstavou provedou kurátorka Mgr. Marcela Šášinková a sběratelka Jitka Mrkosová.
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, Zámek 1, 252 63 Roztoky
www.muzeum-roztoky.cz, otevřeno: středa – neděle 10 – 18
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?