► VŠCHT otevírá již potřetí kurz oběhového hospodářství
Co znamená oběhové hospodářství v praxi a jaké příležitosti přináší těm, kteří jeho potenciál začnou vnímat mezi prvními? „Přihlaste se a odneste si cirkulární know-how pro vlastní byznys!“ lákají organizátoři. Kurz nabízí více než šedesát přednášek desítek odborníků, které doplňují exkurze do ústřední čistírny odpadních vod v Praze, do zařízení na energetické využití odpadů, do energeticky šetrné a inovativní budovy Corso Court a dalších provozů.
Kurz v rámci celoživotního vzdělávání pořádá VŠCHT Praha společně s Institutem cirkulární ekonomiky, Českou asociací oběhového hospodářství, SUEZ Využití zdrojů a Veolia ČR. Cílem kurzu je osvojení si specifických znalostí v oblasti nově se rozvíjející disciplíny, kterou podporuje Evropská komise a která v následujících letech bude ovlivňovat široké spektrum činností od vývoje a výroby produktů, recyklační technologie, nakládání s odpady přes marketing, ochranu životního prostředí až po společenskou odpovědnost podnikání. Přechod na oběhové hospodářství by mohl k roku 2030 vytvořit až 2 miliony pracovních míst a ušetřit 600 miliard eur. Pro úspěšnou realizaci takových odhadů je potřeba vytvořit novou generaci manažerů, lídrů a občanů, kteří se budou schopni orientovat a využít nových možností, které koncept oběhového hospodářství nabízí.
První dva ročníky mají za sebou téměř 50 absolventů z řad ředitelů firem, manažerů, designérů, poradců a dalších profesí spojených s vyhledáváním nových příležitostí a návrhem strategií pro resilienci podniků. Naučili se nahlížet na fungování firem i světa okolo sebe cirkulárně a nyní přinášejí oběhové hospodářství do praxe. Příkladem je projekt Zálohujme?, který vzešel ze spolupráce Institutu cirkulární ekonomiky a firmy Karlovarské minerální vody a který se věnuje možnosti zavést v ČR zálohy na PET lahve. Z jiného konce realizovala nabyté vědomosti z kurzu knihovna materiálů matériO Prague. „Mezi českými designéry a architekty vidíme poměrně nízkou informovanost o principech cirkulární ekonomiky a zároveň velký zájem o toto téma,“ popisuje konzultantka knihovny Eliška Knotková. Za knihovnu materiálů kurz absolvovala a jejím výstupním projektem bylo zorganizování konference Sketch the Change! o cirkulární ekonomice pro kreativní profese, která se koná 6. 6. 2019 v CAMPu.
Jedenáct pátečních celodenních výukových bloků je zakončeno certifikátem o absolvování, kurz začíná v září 2019 a končí v květnu následujícího roku. Přihlášky a praktické informace najdete na stránkách kurzu.
Text: Kateřina Zvelebilová Foto: ilustrační foto INCIEN
► SILNÉ PŘÍBĚHY, KTERÉ FORMUJÍ NÁŠ VZTAH K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ A VĚCEM, NAJDETE I V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ MAGAZÍNU MATERIAL TIMES. MŮŽETE SI JEJ OBJEDNAT V E-SHOPU NEBO ZAJÍT DO JEDNOHO Z KAMENNÝCH OBCHODŮ.
Aktuálně
► Veletrh Heimtextil 2025 14.-17.1.
► ZUKÜNFTE: Materiály a design pro zítřek
► Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní, shrnuje Akademie věd
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
3. 1. 15:43
Moc děkuji, je to krásná ukázka toho, že změna není podmíněna dotacemi a penězi, ale že ...
Michael Rada - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí