CZ / ENG

► Už vás pravé úhly nebaví? Přijďte na seminář o generativním designu

Ačkoli počítače jsou dnes v architektonické i designérské praxi naprostou nezbytností, v drtivé většině případů je výpočetní technika pouhým nástrojem ke zhmotnění tvůrčích myšlenek člověka. Jak ale vypadá proces návrhu produktu nebo stavby, když její výsledný vzhled neovlivňuje člověk, ale přímo soubor vstupních dat?

Odpovědi nabídne seminář Generativní design, který proběhne v úterý 22. března 2016 od 17.00 v Knihovně materiálů matériO na pražském Břevnově.

Na úvod krátce představí projekt knihovny materiálů její manažerka Pavlína Jochcová. Osvětlí důvody vzniku materiálových knihoven a principy jejich fungování. O svých praktických zkušenostech s generativním designem a digitálních formách návrhu pak budou hovořit přímo jejich tvůrci a odborníci z oboru.

O tom, že pod slovem parametricismus netřeba hledat nebezpečnou exotickou nemoc, ale naopak velice perspektivní soudobý směr, vás přesvědčí architekt Jan Petrš, absolvent ateliéru experimentální architektury na FA ČVUT. Toho času doktorand tamtéž a člen architektonického uskupení s příznačným názvem Archistroj. Petrš ukáže některé základní techniky používané při parametrickém navrhování, představí vhodné softwary k jeho vytváření i zajímavé realizace.

Po pauze, během které se budou moci návštěvníci semináře posilnit připraveným občerstvením a zhlédnout poutavou výstavu sklářské výtvarnice Lady Semecké, pozve účastníky za hranice všedních dní Jan Grygar.

Věřili byste kupříkladu, že přesně naskenovat exteriér i interiér budovy je možné v řádech minut? Další přednášející Jan Grygar od protinožců přiváží nový projekt tamní vývojové agentury CSIRO, který s naprostou lehkostí zvládá naskenovat dokonce celé zahrady, jeskyně nebo mosty. Prostě cokoliv a v rekordním čase.

Co má společného mandelinka bramborová s robotickým ramenem? Odpovědi přinese Leyla Yunis Marulanda, která absolvovala prestižní ITECH ve Stuttgartu. Během studií se účastnila projektu výstavby experimentálního pavilonu, na němž se podílel tým složený z odborníků ze světa architektury, biologie a informačních technologií. Jak se jí v takovém týmu pracovalo, co se naučila a kam ji tato zkušenost nasměrovala, prozradí v průběhu své prezentace, kterou povede v angličtině.

Experimentální pavilon, na kterém pracovala Leyla Yunis Marulanda (foto: © ICD/ITKE University of Stuttgart)

Závěrečná diskuse se všemi zúčastněnými poskytne dostatek prostoru pro zvídavé dotazy a do pokladů ze svých sbírek vás nechá nahlédnout i Knihovna materiálů matériO. Vstupné zahrnuje tematický program v podání odborníků, občerstvení, prohlídku knihovny materiálů (běžná cena za vstup je 800 Kč) a možnost zhlédnutí výstavy českého ateliérového skla. Plné vstupné na seminář činí 700 Kč, pro studenty a neziskový sektor 350 Kč. Z kapacitních důvodu je nutné si místo zarezervovat předem na info@materio.cz nebo na čísle 739 471 317.



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.