CZ / ENG

► Udržitelné projekty UMPRUM zaujaly nejen výstavami, ale získaly i prestižní partnery pro další spolupráci

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

tisková zpráva


V současné době se Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze prezentuje dvěma výstavami v zahraničí – expozicí Velká věc a projektem Vlna. Propojuje je téma hledání pozitivního dopadu umění a designu na společnost a obě zaujaly natolik, že se staly impulzem k dalšímu rozvoji spolupráce s prestižními zahraničními vysokými školami.

Hlavní myšlenkou výstavního projektu Velká věc je otázka, zda nám mohou zdánlivě nenápadné tvůrčí projekty přinést naději na velkou změnu, ať už z hlediska materiálního či hodnotového. Studentské práce, které v souladu s touto myšlenkou na UMPRUM vznikly, byly představeny na jaře letošního roku v Praze a v září v Bruselu. Od 16. října do 3. listopadu 2024 je výstava Velká věc k vidění v galerii Burg Galerie im Volkspark v německém Halle. Její téma natolik zaujalo partnerskou Burg Giebichenstein Kunsthochschule Halle, že se stala podnětem k prohloubení spolupráce s UMPRUM.

„Vysoká škola Burg Giebichenstein v Halle je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších uměleckých učilišť v německy mluvící Evropě. Už před více než sto lety byla laboratoří radikální kulturní a sociální transformace a vedle Bauhausu patřila ke klíčovým vzdělávacím institucím avantgardy. Nikoliv náhodou je Burg Giebichenstein již dlouhá léta partnerskou školou UMPRUM. Potenciál naší spolupráce je obrovský, protože obě instituce mají obdobně zaměřené ateliéry a zajímají se o stejná témata, jako je udržitelnost a společenská odpovědnost. Výměnou výstavních projektů vstupuje naše spolupráce do nové fáze“, říká k prohloubení kontaktu rektor UMPRUM prof. Jindřich Vybíral.

Na průzkum a možné řešení problematiky využití české ovčí vlny se v rámci semestrálního projektu Vlna zaměřili také studující Ateliéru textilu a Ateliéru K. O. V. (koncept-objekt-význam), které ve spolupráci s dalšími ateliéry UMPRUM připravili prezentaci v rámci Dutch Design Week v nizozemském Eindhovenu. Reagují na smutný fakt, že vlna z českých ovcí kvůli nastavení globálního trhu často nemá uplatnění a končí na skládkách. Studující zkoumali unikátní vlastnosti tohoto materiálu, přemýšleli, jak uměleckými prostředky komunikovat problematiku nevyužitého potenciálu vlny a hledali nové perspektivy uplatnění. Na této přehlídce nebyli jediní, které téma vlny zaujalo. „Stejně jako na jiných školách řešíme otázku nevyužitelnosti obnovitelného materiálu, kdy naším zájmem chceme podnítit zájem veřejnosti, a chceme ji o této problematice informovat. V této fázi se projekt VLNA nezaměřuje tolik na materiálové zkoušky, hledání způsobů, jak proměnit vlnu na látku pro oděv či interiérový produkt. Ukazujeme ji jako univerzální materiál, který dokáže být prostředníkem k vyjádření mnoha myšlenek a přístupů“, říká vedoucí Ateliéru textilu Linda Kaplanová.

I díky této výstavě našla UMPRUM partnery k dalšímu rozvoji tématu zpracování evropského rouna ve švédské University of Arts, Crafts and Design – Konstfack ve Stockholmu a s nizozemskou Design Academy Eindhoven. „Jsme rádi, že výstavou tento projekt nekončí. Je vidět, že podobná témata ve společnosti rezonují a jsme rádi, že jsme toho součástí. Čím více hlasů, tím větší ozvěna“, dodává s nadějí na změnu Linda Kaplanová. 

Oba zmíněné projekty dokazují, že témata věnovaná udržitelnosti a snahám o pozitivní změny mají smysl. Aby bylo možné lépe oslovit společnost a přeměnit akademická zadání v realitu, je potřeba spolupracovat nejen na lokální, ale i mezinárodní úrovni. Díky tomu získávají projekty studujících potenciál ke šíření osvěty a mohou být impulzem ke skutečným změnám.


 



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.