► Třetí ročník festivalu Uroboros zaměřeného na eko-společensky angažovaný design a umění ohlašuje „svlékání z kůže” v termínu 5. – 8. října 2022
Čas svléknout se z kůže přišel právě teď – a s ním se připlazil i 3. ročník festivalu Uroboros. Po prvních dvou ročnících, které se z důvodu pandemické situace odehrály online, proběhne letošní ročník festivalu Uroboros naživo v Praze, v termínu 5. – 8. října 2022. Organizátorům se do Prahy podařilo pozvat řadu vysoce inspirativních osobností, jejichž tvorba se pohybuje na pomezí designu, umění, filozofie a vědy. Festival je však i letos možno navštívit online a vybrané akce v programu budou dostupné přes streamovací a videokonferenční služby.
V průběhu 4 festivalových dní se v prostorách Centru současného umění DOX, Kasáren Karlín a Kampusu Hybernská uskuteční více jak 15 kreativních workshopů, přednášek, diskusí, performancí a experimentálních procházek. „Festivalový program otevírá příležitost ke kritickému prozkoumání široké škály eko-společenských témat: od klimatické změny a mnoho-druhové politiky až po algoritmizaci každodenního života a proměny lidské identity v digitálním prostředí” zve Michal Kučerák, kurátor festivalu.
Vizuální identitu festivalu Uroboros vytváří kurátorka a designérka Lenka Hámošová.
Motto letošního festivalového ročníku „Svlékání z kůže“ odkazuje k osobnímu, internímu a intimnímu prožívání planetární krize. Otevírá tak prostor pro společné zastavení nad otázkou, jak se globální environmentální a společenské problémy prolínají s našimi každodenními životy. „Chceme návštěvníkům nabídnout myšlenku, že pozitivní eko-společenská transformace zahrnuje nejen politickou a ekonomickou proměnu na úrovni mezinárodní governmentality, ale též sebereflektivní proměnu na úrovni našeho každodenního prožívání, myšlení a aktivit, které utvářejí naše běžné reality,“ říká Markéta Dolejšová, jedna z kurátorek festivalu. Poukazuje při tom také na diverzitu těchto realit: „Na festivalu přistupujeme ke zkoumání různých dimenzí eko-společenské proměny v kontextu její kulturní, sociální a geografické situovanosti.“
Lenka Hámošová využívá při vytváření festivalového designu generativní nástroje umělé inteligence.
Kurátorka Lenka Hámošová, která je zároveň autorkou vizuální identity festivalu, přibližuje letošní festivalové motto: “Svlékání z kůže je proces sebe-proměny. Může to být osvobozující, ale také nepříjemná, bolestivá a vyčerpávající zkušenost. Taková zkušenost vyžaduje trpělivost, resilienci a respekt vůči eko-společenskému prostředí, ve kterém žijeme. Festival Uroboros chce být bezpečným prostorem pro dlouhodobé kreativní experimentování s tím, co může eko-společenská (sebe)transformace znamenat v různých kontextech.“
Festival bude zahájen 5. října 2022 ve 21 hodin, v Centru současného umění DOX, kdy se představí další kapitola projektu #DATAMAZE s názvem Hybridní stav. Součástí výstavy bude také představení výzkumu realizovaného v rámci projektu COMMANDER mezinárodním divadelním souborem Farma v jeskyni a dále projekt What the Future Wants - interaktivní výstava reflektující představy nastupující generace o její digitální budoucnosti. V rámci festivalového programu se dále představí například Ruth Catlow, umělkyně a spoluzakladatelka Londýnského centra pro umění a technologie Furtherfield, která návštěvníky vyzve k Mezidruhové Meditaci inspirované technikami rolových akčních her. Mexický hudebník a experimentátor Moisés Horta Valenzuela aka Hexorcismos povede workshop, kde účastníkům představí základy zvukové syntézy za pomoci umělé intelligence a otevře debatu o etických aspektech algoritmických technologií v každodenním životě.
Festival Uroboros vzniká pod kurátorským vedením Markéty Dolejšové, Lenky Hámošové a Michala Kučeráka, dále ve spolupráci s Terezou Liškovou, Denisou Reshef Kera a Enriquem Encinasem. Festival je přístupný zdarma, pouze několik specializovaných workshopů vyžaduje registrační poplatek.
Festival eko-společensky angažovaného designu a umění Uroboros 5.–8. 10. 2022
Registrace, program a více informací na www.uroboros.design
FB: Uroboros Festival, Twitter: @uroboros_design, IG: uroborosfestival, YT: Uroboros festival
Festival vzniká ve spolupráci s Centrem současného umění DOX.
Partneři festivalu Uroboros:
Projekt CreaTures - Creative Practices for Transformational Futures
Nadační fond Abakus
Magistrát hl. m. Prahy
MKČR
Ve spolupráci s Kasárna Karlín, Kampus Hybernská
Participující umělci:
Andrea Botero (COL/FI), Ruth Catlow (UK), Chewie (CZ), Jaz Hee-jeong Choi (KR/AUS), Simon Denny (NZ), Markéta Dolejšová (CZ/FI), Alena Sojka Drury (CZ), Felipe G. Gill (SP), Kirsi Hakio (FI), Lenka Hámošová (SK/CZ), Hexorcismos (MEX/DE), Lara Houston (UK), Denisa Kera (CZ/IL), Dominika Knoblochová (CZ), Michal Kučerák (SK/CZ), Ann Light (UK/SE), Alina Matějová (CZ), Tuuli Mattelmäki (FI), Martyna Miller (PL), Open Forest Collective (COL/KR/CZ), Klára Peloušková (CZ), Erik Peters (NL), Alexa Steinbrück (DE), Martina Šimkovičová (SK), Petr Šourek (CZ), Danielle Wilde (AUS/FR/SE/DK), Iryna Zamuruieva (UA/SCT) a další
Kontakt: Michal Kučerák, T +420 776 740 672, E: festival@uroboros.design
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?