CZ / ENG

► Sbírka vystavená v Roztokách vznikala za tikotu hodin celých 30 let

Umějí hodiny zpívat? A jak asi zní Rolls-Royce mezi píšťalovými hodinami? Muzeum v Roztokách představí unikátní sbírku „švarcvaldek“ Miloše Klikara, soukromého sběratele s vášní pro měřiče času.

Hodiny ze Schwarzwaldu – jak se nazývají hodinové stroje, které vznikly v jihozápadní části Německa – začaly poprvé tikat již v 17. století, tehdy ještě v celodřevěné verzi. Ta už je dnes k vidění opravdu jen zřídka, tedy pokud nezajdete na výstavu do muzea v Roztokách u Prahy.

Miloš Klikar se sběratelství „švarcvaldek“ věnuje již třicet let. Na výstavě ale nečekejte jen kukaččí strojky. „Konkrétně kukačky moc rád nemám, od konce 19. století totiž jde spíš o kýčoidní záležitosti,“ podotýká sběratel v rozhovoru pro Radiožurnál.  Jaké hodiny jsou podle Klikara nejcennější? „Jsou to různé astronomické hodiny a orloje ukazující více funkcí na jednom ciferníku. Orloje ukazují hodiny, dny v týdnu, měsíce, roky, znamení zvířetníku a také různé fáze měsíce nebo střídání slunce a měsíce, den a noc,“ dodává.

Na výstavě se můžete těšit na šedesát dřevěných kolečkových hodin. Budou mezi nimi píšťalové hodiny s dřevěným válcem, které hrají různé melodie, „polodřeváky“ využívající materiálové rozmanitosti, nebo hodiny poskytující potěchu z provedení choreografie, kterou předvedou pohyblivé figurky řemeslníků.

Nahlédněte za ciferník. Výstava HODINY ZE SCHWARZWALDU je k vidění od 15. ledna do 24. dubna 2016 v Malé výstavní síni zámku Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Otevřeno je od středy do neděle, mezi 10. a 18. hodinou.

Text: Anna Šopovová, zdroj foto: muzeum-roztoky.cz



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.