► Ruční výroba skla na seznamu UNESCO
Znalosti, řemeslo a dovedností ruční výroby skla byly zapsány na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Zahrnuje skláře z České republiky, Německa, Francie, Španělska, Finska a Maďarska. Nominací bylo pověřeno Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.
„Těší nás, že nominace byla doporučena k zápisu ze strany hodnotícího orgánu také jako dobrý příklad pozitivní role, kterou hrají muzea v úsilí o ochranu tohoto prvku. Ve většině zemí byla právě muzea hlavním zpracovatelem nominační dokumentace“, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.
Hlavními iniciátory nominace byly Francie a Německo, kteří chtěli původně zapsat pouze hutní foukání skla a výrobu plochého skla z dutých válců. Díky jabloneckému muzeu se ale návrh podařilo rozšířit o zpracování skla u kahanu i všechny studené techniky. Česká republika je výjimečná v tom, že jsou v ní stále zastoupeny všechny sklářské techniky. Slavit tak mohou i výrobci foukaných či tažených figurek, rytci, brusiči a malíři skla, nebo výrobci vánočních ozdob, mačkaných bižuterních kamenů či hotové bižuterie.
„Velký podíl na tomto úspěchu má hlavní kurátor našeho muzea Petr Nový a jeho argumentační schopnosti“, dodala Valečková. „Naše poděkování za významnou pomoc a podporu patří české zástupkyni v Mezivládním výboru pro ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO Evě Kumínkové a zástupkyni ministerstva kultury Ditě Limové, kolegům z ostatních pěti zemí a také celé sklářské komunitě za jejich podporu a povzbuzení“, doplňuje Nový.
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
19. 3. 05:03
Čeština je velmi bohatý jazyk a nechápu, proč si musíme pomáhat cizími ...
václav - Recenze výstavy SHOTBY.US: Space of Desire v Kunsthalle Praha
9. 3. 20:19
Děkuji za zajímavý příspěvek. Aktuálně začíná v tuzemsku další INDUSTRY 5.0 projekt ...
Michael Rada - ČESKÁ OVČÍ VLNA: Z CENNÉHO MATERIÁLU NECHTĚNÝ ODPAD?
4. 2. 11:29
Děkujeme za komentář. Bohužel nelze nesouhlasit. Snad je změna možná...
Redakce - Materiály, které mění architekturu