► Propojeno s tělem. Výstava autorského šperku z Česka a Slovenska se zaskví v Bratislavě
Od 28. 2. do 18. 3. 2018 bude v bratislavské Galerii Umelka k vidění výstava s titulem Zóna bez hraníc. Súčasný česko – slovenský autorský šperk. Své práce zde představuje šestatřicet českých a slovenských autorů a autorek. Ve společném prostoru ukazují, jak rozličná mohou být vyjádření mikrosochy přichycené na tělo člověka. Výsledkem je shledání v rozmanitosti materiálové, ideové i generační. Výtvarníci pracují s tradičními šperkařskými materiály, jako jsou drahé kovy nebo perly, objevují se ale i nejrůznější přírodniny jako deriváty zvířecí kůže, minerály, kosti i umělá hmota. Galerie je otevřená denně, kromě pondělí, od 12. 00 do 18. 00.
Kresba v brožích Marty Švajdové vznikla kultivací plísňových kultur
Kurátorky Marcela Kindl Steffanová, Tereza Vernerová Volná a Mária H. Nepšinská oslovily mladé nepříliš neznámé tvůrce i zavedené a úspěšné umělce starší generace, kteří aktivně tvoří a vystavují v Česku, na Slovensku i v zahraničních galeriích. Vystavené objekty podle kurátorek boří mýty a hranice toho, co by mohlo být považováno za šperk v tradičním slova smyslu. „Nemusí být decentní, uměřené a reprezentativní. Naopak jdou proti proudu, mají vlastní názor, jsou výrazné a nutně přitahují pozornost. Nemají ambici být elegantním doplňkem, ale fungují jako autonomní umělecké dílo,“ uvádějí v úvodním textu k výstavě. „Autorský šperk je velmi svébytný obor, tudíž každý vychází ze svého života, inspirace okolím a z toho, co prožívá, možná tam může být vidět vliv nějakých škol, ale to už je na širší rozbor,“ dodává jedna z kurátorek Marcela Kindl Steffanová.
Kurátorky upozorňují na provázanost české a slovenské šperkařské scény. „Mnohé autory spojují přátelství, studijní a sympoziální pobyty v jedné i druhé zemi a další formy profesionální i ryze osobní spolupráce,“ dodávají. „Velmi děkuji za náš tým partnerům, bez kterých by tato putovní výstava nemohla vzniknout, a to především firmě Advantage, Telmo, 3Dstyl a městu Jablonec nad Nisou a samozřejmě Fakultě textilní – Katedře designu, která výstavu zaštiťuje. Dále také děkujeme médiím, která nás podpořila,“ uzavírá Marcela Kindl Steffanová a zve na výstavu, která bude později putuovat do Bratislavy a polského města Legnica. Vzhledem k tomu, že je výstava putovní, není prodejní.
Mezi vystavujícími je i Veronika Pouzarová
Jana Válková Střílková je jednou z autorek střední generace šperkařů
Vystavující: Vladimír Komňacký, Ludmila Šikolová, Martin J. Pouzar, Jana Válková Střílková, Marta Švajdová, Marcela Kindl Steffanová, Martin Grosman, Veronika Pouzarová, Petr Vogel, Karla Olšáková, Hana Polívková, Dana Tomečková, Lucie Houdková, Martin Verner, Martina Singerová, Kateřina Jirsová, Markéta Kratochvílová, Alžběta Dvořáková, René Hora, Markéta Šumová, Adéla Wiesenbergová, Tereza Borlová, Kristýna Španihelová, Slavomíra Ondrušová, Jana Machatová, Peter Machata, Pavol Prekop
Text: Tereza Lišková, zdroj foto: archiv k výstavě, Podrobněji k výstavě můžete číst zde.
Aktuálně
► Veletrh Heimtextil 2025 14.-17.1.
► ZUKÜNFTE: Materiály a design pro zítřek
► Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní, shrnuje Akademie věd
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
3. 1. 15:43
Moc děkuji, je to krásná ukázka toho, že změna není podmíněna dotacemi a penězi, ale že ...
Michael Rada - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí